10.02.2019, 10:23 | czytano: 5249

Motocykliści i rowerzyści będą mieli tor do jazdy

arch. Podhale24
NOWY TARG. Chodzi o nieruchomość położoną przy ul. Jana Pawła II, stanowiącą własność Masta Gminy. Kiedyś funkcjonowała tam m. innymi trasa treningowa dla amatorów trialu rowerowego. Teraz pojawiła się możliwość wykorzystania tego terenu jako miejsca do profesjonalnego uprawiania sportów rowerowych i motocyklowych.
Pojawił się inwestor, który zadeklarował chęć zbudowania tam m. in. toru motocrossowego. Zainteresowany jest dzierżawą działki, ale ponieważ powstać ma tam miejsce profesjonalnego uprawiania sportów rowerowych i motorowych, oznacza to wykonanie szeregu prac związanych z przystosowaniem terenu do prowadzenia zamierzonej działalności. To z kolei oznacza duże nakłady inwestycyjny. W tej sytuacji przedsiębiorcę interesuje dzierżawa na okres dłuższy, niż 3 lata.
Zgodnie z przepisami, decyzję o długoterminowym użytkowaniu nieruchomości podejmuje cała Rada Miasta.

- Środowisko motocyklowe jest duże - to trial i enduro. Trzeba stworzyć warunki do realizacji swoich pasji na terenie miasta - argumentował burmistrz. - Padł wniosek o stworzenie toru dla motocyklistów, by "nie rozjeżdżali szlaków w Gorcach". Taki tor powinien być. Duże jest nie tylko lokalne środowisko, ale również dużo osób z zewnątrz tu przyjeżdża. Na tego rodzaju tor potrzeba ok. 2 hektarów. Gdzie indziej takie warunki mamy na taki tor? Cel jest ważny i trzeba go w jakiś sposób zrealizować, by motocrossowcy mieli gdzie jeździć - dodał Grzegorz Watycha, proponując oddanie nieruchomości w dzierżawę, w drodze przetargu, na okres ponad 3 lat.

Wcześniej, podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju pojawiły się głosy radnych, że teren za sortownią śmieci to dobre miejsce na utworzenie strefy przemysłowej. Radny Szymon Fatla przestrzegał, by pochopne decyzje nie zablokowały w przyszłości możliwości innego wykorzystania terenu dla miasta i mieszkańców, którzy szukać będą "dobrze płatnej pracy" .

Jak zapewniał naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Janusz Jakobiszyn - budowa toru nie powinna zablokować możliwości utworzenia strefy.
Podczas sesji, gdy mówiono już wprost o torze crossowym, radny Paweł Liszka dopytywał, kto będzie ponosić odpowiedzialność za ewentualne wypadki na trasie. Jak przypomniał mu Grzegorz Watycha, to już sprawa organizatora imprez. - Chodzi o to, żeby to nie było "miejsce dzikie", tylko ogrodzone, żeby nie każdy ot tak sobie tam wchodził - podsumował burmistrz.

Radni 16 głosami "za" poparli pomysł burmistrza. nikt się nie sprzeciwił, 5 osób wstrzymało się od głosu.

s/
zobacz także
komentarze
Tomek13.02.2019, 11:39
No ma to sens, można by wykorzystać te 5 min. dla Nowego Targu, postarać się o dofinansowanie z ministerstwa sportu na rozwój tej dziedziny poprzez budowe toru i jego zaplecza. Nawet wybudować hale wielofunkcyjną na której w zimie można by trenować motocross, trial a w lecie organizować koncerty, i inne wydarzenia dla mieszkańców. Za jakiś czas dumnie śledzić mistrzostwa świata z udziałem Nowotarżan w roli głównej. Pomysły swietne, ale my Górale wolimy piłkę, hokej, o pimpongu nie wspomnę. Forest Gump byłby z nas dumny. Wiadomo na co idą środki z miasta....
TKM Zakopane12.02.2019, 17:44
do Wyroczni. Jest faktem że szaleńca na "krosie" spotkasz wszędzie nawet tam gdzie nigdy byś się go ni spodziewał, motor tego typu jest dostępny w każdym sklepie z chińszczyzną, jednak motocykli zawodnik w całym tego słowa znaczeniu potrzebuje takiej inwestycji. Tworząc taki "tpr" , dajemy możliwość jazdy i szkolenia się w tych dyscyplinach sportu wielu początkującym oraz licencjonowanym zawodnikom, amatorów tej dyscyplinie w naszym regionie jest naprawdę masa ,dlaczego północna część Polski Człuchów, Olsztyn. Szczecin. Nowogard itd. w tym wiedzie prym skoro NAJZNAKOMITSZE nazwisko BŁAŻUSIAK jest Małyszem dla tej dyscypliny ty na Podhalu
. Skoro są pieniądze na skoki dlaczego by ich miało nie byś dla sportów motorowych w naszym regionie. Brawo nowotarżanie . TKM Zakopane
O..........12.02.2019, 13:02
A co z motocyklami szosowymi my jesteśmy gorsi czy mamy się ścigać na drogach oczywiście żart
robert12.02.2019, 10:33
Miasto powinno zainwestować w budowę budynku i parku maszyn przy takim torze. Powinno go też ogrodzić. MOSir powinien sprawować nad takim torem władze, bo bez nadzoru osób z miasta wszystko zrujnują i bedzie samowolka z partyzantką. Za coś wkoncu płacimy mosirowi w tym miescie.
eko12.02.2019, 09:39
przykro mi , ale w GORCACH mam działkę i czy się to komuś podaba
czy też nie mam prawo dojazdu do tej działki motocyklem.
KRUCHY11.02.2019, 22:16
Do K - poczytaj kodeks wykroczeń i wyłuskaj z niego obostrzenia względem motocyklistów, oczywiście po za drogą publiczną. Hmm, żadne ???
Klepac11.02.2019, 22:12
To Patelnia Ring straci dochody bo motorzysci preniosą sie na nowy tor .
mx11.02.2019, 14:04
Po pierwsze osoby uprawiające sporty motorowe to nie" banda" tylko sportowiec jak każdy piłkarz czy hokeista.
Po drugie: w naszym rejonie potrzebny jest taki tor aby każdy komu w żyłach płynie benzyna mógł swobodnie realizować swoje pasje w miejscu do tego przeznaczonym, budujemy sale sportowe boiska to dlaczego by nie zbudować toru motocrossowego Brawo dla inwestora!
k11.02.2019, 11:57
a jak to sie ma do skuteczności karania mandatami tych co szaleja po górach i na ścieżce nad Dunajcem? Malo tego ze niszczą środowisko to narażają życie spacerowiczów . Gdzie jest policja ? Jadzie taki .......na tej zdezelowanej pierdziwace i tylko patrzeć jak pozabija matki z wózkami i dzieci na rowerkach. Dlaczego te złomy nie maja tablic rejestracyjnych? Żaden tor nie powinien powstać. Dość problemów z nimi i bez niego.
obserwator10.02.2019, 18:42
Jak ktoś nie wie to tor już jest za wysypiskiem śmieci przy Dunajcu. Problem jest taki że ci tzw. motocykliści jeżdżący na swoich pierdziawkach za kilkadziesiąt tysięcy nie potrafią zapłacić 20 zł za wjazd na tor ponieważ to dla nich za drogo. Niech inwestor się jeszcze zastanowi 100 razy bo będzie przypał.
Tyz downy motocyklista10.02.2019, 17:32
No nareście, nie beda jeździć mi po brzysku, beda mieć gdzie
C10.02.2019, 15:30
Taki tor już powinien dawno powstać, nawet nazwę powinien mieć naszego wielokrotnego mistrza świata
filozof10.02.2019, 14:48
Założę się że ta banda na swoich pierdziawkach będzie nadal sobie nad Dunajcem na skarpach i w Gorcach uprawiać"sport"nie zważając na przyrodę i ludzi!Nowobogaccy mają takie hobby i co im zrobicie?Oni muszą!!
Wyrocznia10.02.2019, 14:15
Efekt będzie taki, że będą jeździć i na torze i po górach. Zapamiętajcie moje słowa.
pniok10.02.2019, 12:13
Super inicjatywa ! Co prawda nigdy nie będzie to to , co jazda górskimi trasami z wykorzystaniem naturalnych przeszkód ale z drugiej strony , dobrze przygotowany tor może być wielką frajdą i dobrym miejscem do szlifowania umiejętności technicznych . Przy okazji skorzysta na tym przyroda a i nasi drodzy GOŚCIE - tak licznie odwiedzający Gorce , będą mieć mniej powodów do narzekania na motocykle w górach . Życzę powodzenia inwestorowi .
Obidowianin10.02.2019, 11:12
Do szanujmy przyrodę...a turyści zapalency związani z przyrodą biegacze narciarscy zostawiają wiecej śmieci po sobie w górach niż my spalin....muszę Cię zmartwić...do tzw.swojego mam prawo jechać...Waksmund Ci przypomina o tym tablicami wzdłuż szlaku pod Turbaczem...w strone Nowego Targu...wiec spaceruj boczkiem i nie komentuj..
szanujmy przyrodę - jeszcze coś jest10.02.2019, 10:48
Gdzie ochrona środowiska , znów będzie huk i hałas. Totalna degradacja matki natury. Bez wyobraźni to czynicie dla matki natury
com10.02.2019, 10:27
Co to da skoro większość jeździ na starych zdezelowanych gratach a po górach czy nad rzeką jeździ się za darmo.. To tak samo jak ze specjalistami z patelni. Narzekanie że nie mają toru, ale nie stac ich żeby pojechać kawałek w głąb kraju, zapłacić i tam pojeździć :d
Zobacz pełną wersję podhale24.pl