23.03.2019, 09:19 | czytano: 4721

Wojska Obrony Terytorialnej bedą stacjonować w Zakopanem?

Fot. Piotr Korczak
Powstanie batalionu WOT w Zakopanem jest w planach Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, choć prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpoczną się w tej sprawie pierwsze działania.
Wybrana jest już lokalizacja - budynek byłego hotelu Chałubińskiego przy ulicy Chramcówki 15, w sąsiedztwie starostwa powiatowego (w galerii na zdjęciach). Obiekt jednak musi zostać wyremontowany i dostosowany, aby mógł służyć celom wojskowym. Oprócz pomieszczeń na nocleg, trzeba bowiem wygospodarować sale ćwiczeń, pomieszczenia biurowe dla żołnierzy zawodowych oraz miejsca na magazyn sprzętu i broni.
Jak powiedział starosta tatrzański Piotr Bąk, obecność żołnierzy na terenie Powiatu Tatrzańskiego podniesie możliwości obronne, a młodym ludziom, wstąpienie do formacji pozwoli na na rozwój osobowości, naukę wielu przydatnych umiejętności oraz kształtowanie charakteru.

- Z punktu widzenia naszego samorządu to nie tylko prestiż dla Zakopanego, że będzie tu zlokalizowany garnizon WOTu, ale także bezpieczeństwo naszego terenu - podkreślał Piotr Bąk.

Żołnierze zlokalizowani na terenie powiatu będą bowiem również wypełniać inne zadania, w szczególności w sytuacjach kryzysowych czy klęsk żywiołowych.

- Wojska Obrony Terytorialnej to formacja związana z terenem zamieszkania żołnierzy. Żołnierze mają doskonale znać okolice i potrafić wykorzystać ten atut. To jest formacja, która zna ludzi i im pomaga - mówił starosta.

pk/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
niewot25.03.2019, 07:32
Sumując , te wojska mogą jedynie rozśmieszyć przeciwnika i jeśli śmiech ma zabić to kierunek właściwy
mieszkaniec25.03.2019, 06:58
@Robert
Brak mi ochoty na spory z Tobą, bo nawet ze zrozumieniem nie potrafisz czytać, już Ci napisałem że powstańcy Donbasu mają sprzęt rosyjski i nie jest to nic dziwnego, większość sprzętu zdobyli od kijowskiej armii, która uciekała w popłochu, pisałem Ci również, że z dużą dozą prawdopodobieństwa działali i działają tam najemnicy, a gdybyś nie wiedział obecnie najemnicy to prywatna armia dysponująca swoim sprzętem np. grupa Wagnera" (zarówno najemnicy amerykańscy jak i rosyjscy), ponadto powstańcy na pewno posiadają również sprzęt dostarczony przez Rosję W żadnym komentarzu nie stwierdzałem, że Rosja nie pomaga powstańcom, zapewne pomaga ale to nie świadczy, że walczą w Donbasie regularne oddziały rosyjskie. Powtarzasz kompromitujące tezy Sztabu Generalnego Ukrainy, według ich komunikatów z tamtego okresu to oni walczyli już z całą armią rosyjską, zwykłe kłamstwa aby ukryć swoje klęski a jednocześnie ciągle domagać się pomocy finansowej zachodu. Skoro nie potrafiłeś przeczytać ze zrozumieniem mojej uwagi o Wzgórzach Golan to wytłumaczę Ci jeszcze raz, to dobitny przykład na podwójną moralność, podwójne standardy: uważasz, że aneksja Krymu jest nielegalna, a z drugiej strony uznajesz aneksję Wzgórz Golan przez Izrael, tylko dlatego, że tak chce Trump. Na koniec uwaga o Twoim przykładzie zabitego w czasie aneksji; ginie człowiek w czasie pijackiej awantury a Ty robisz z niego ofiarę zbrodni rosyjskich tworząc mit bohatera walk o wolność Krymu, no to gratuluję, (tylko wytłumacz mi proszę gdzie tu kluczenie z mojej strony), nawiasem mówiąc ten przykład dobitnie świadczy o tym, że pisane z Tobą nie ma najmniejszego sensu, gdy brakuje Ci argumentów zaczynasz atakować ad personam, więc spytam retorycznie, kto jest bardziej chory.
Robert24.03.2019, 20:44
Do Mieszkaniec. Jesteś albo ruskim trolem albo idiotą. Nie odpowiadasz na pytania np. skąd t 90 u separatystow, piszesz o rzeczach o których nikt nic nie mówił jak o aneksji wzgórz Golan(omamy to objaw chorob). Kłamiesz jak o bezkrwawym zajęciu Krymu a gdy wytkni ci się kłamstwo to kluczysz. Stan twojego mózgu jest bardzo przykry.
mieszkaniec24.03.2019, 19:39
@Robert
Twoje dane dotyczące jednostek wojskowych to pewno z Bellingcat a więc pośrednio CIA ( powtórzę za Tobą: a w takie coś to ty możesz sobie wierzyć, szczególnie po ich wspaniałych informacjach wywiadowczych na temat broni chemicznej posiadanej przez Saddama Husajna ), a zabity to zacytuję za Twoim medium "Ukraiński oficer został zastrzelony na Krymie. Doszło do tego po kłótni między żołnierzami ukraińskich i rosyjskich sił zbrojnych ? podają media ukraińskie. Śmierć potwierdziło Ministerstwo Obrony w Kijowie.
Gazeta internetowa ?Ukrainska Prawda? podaje, powołując się na swoje źródła, że w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do kłótni ?na gruncie osobistej niechęci?. ?Rosjanie byli uzbrojeni, ukraiński oficer ? nie? - dodały źródła.
Żołnierze byli pijani
Z kolei Agencja Interfax-Ukraina pisze, że zabójstwo poprzedziła kłótnia, między Rosjanami a żołnierzami ukraińskimi, którzy byli pod wpływem alkoholu". Cytat z TVP Info z dnia 07.04.2014r.
Postaraj się bardziej o tych ukraińskich bohaterów walczących za Krym.
Generalnie daremna dyskusja wierz i powtarzaj dalej swoje brednie jednak przez to i tak kłamstwo nie stanie się prawdą. Prezentujesz mentalność Kalego: aneksja Krymu zła bo dokonana przez Rosję, aneksja Wzgórz Golan dobra bo dokonana przez Izrael i Tramp namawia świat do jej zaakceptowania, referendum na Krymie sfałszowane, referendum w Kosowie cacy bo po bombardowaniach NATO. Pozdrawiam.
Robert24.03.2019, 19:07
Rosjanie ma Krymie zabili kilku żołnierzy Ukrainy np majora Stanisława Karaczewskiego
Robert24.03.2019, 19:01
Do mieszkaniec.
Bardzo głupi jesteś. To Rosja podała wyniki referendum zresztą dwa razy raz frekwencja 30 procent i 50 procent za aneksja a raz 85 procent frekwencji i 96 za aneksja. W takiec coś to sobie ty możesz wierzyć. A rebelianci w Doniecku mają broń której Ukraina nigdy nie miała np. t 90 produkowane tylko w Rosji. Pewno znaleźli przypadkiem w rowie?
Inne oddziały Rosji walczące w Doniecku to m. in. 247. pułk desantowo-szturmowy z 7. Dywizji; cześć 331. pułku powieterzno-desantowego 98, Dywizji i 19. samodzielna brygada zmechanizowana, a także elementy 56. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej.
- elementy sił specjalnego przeznaczenia (z 10., 22. i 346. brygad specnazu i 25. pułku Południowego OW, 24. brygady specnazu Wschodniego OW i 45. brygady specnazu WDW).
Mała co sie Wilka bała24.03.2019, 18:55
Lepiej niech tunel zrobią bo skoczyło by sie na obiad do Poradu .
Aneta z Dzianisa24.03.2019, 18:54
Dobry posmysł

Przybędzie w okolicach dziewczyn w ciąży i bedzie wyż demograficzny bo za mundurem Panny (i mężatki ) sznurem
Do Robert24.03.2019, 18:45
Spodziewałem się, że "tyle" zrozumiesz.
mieszkaniec24.03.2019, 18:03
@Ewa
No tak " ruski troll " to koronny argument w każdej dyskusji gdy nie powtarza się bezmyślnie rusofobicznej propagandy, dodaj jeszcze śmiało agent Putina itp merytoryczne określenia, życzę powodzenia.
mieszkaniec24.03.2019, 17:41
@Robert
1) wyniki referendum na Krymie były publikowane nawet w naszych mediach
2) o jakiej rewolucji mówisz, majdan to był przewrót i obalenie legalnie wybranego prezydenta, w czym aktywnie uczestniczyli amerykanie i niektóre państwa zachodu, więc wynik referendum był raczej sprzeciwem wobec Kijowa i banderyzmu
3) podaj nazwiska tych ukraińskich oficerów, którzy zginęli, i jak się to ma do tysięcy ofiar nalotów NATO na Jugosławię
4) na Boga a powstańcy Donbasu jaki mają mieć sprzęt jak nie rosyjski skoro to teren gdzie jedynie takie uzbrojenie było na stanie armii, według Ciebie armia Kijowa też jest rosyjska bo mają rosyjski sprzęt i czołgi
5) podałeś jako przykład zaangażowania militarnego Rosji ten mityczny pskowski pułk, jakież to inne jednostki rosyjskie rozbili waleczni Ukraińcy ( napisałeś rozbili wiele jednostek Rosji )
6) aby uwiarygodnić swoją propagandę, prostuję może nie Twoją a powtarzana przez Ciebie, o zaangażowaniu armii rosyjskiej w Donbasie w następnym komentarzu napisałeś o zajęciu Krymu przez Rosję, tak jakby to był jeden region, tym sposobem mieszając prawdę z kłamstwem ( Krym - prawda, Donbas - kłamstwo ) chciałeś uwiarygodnić swoje tezy i stad moja uwaga do Ciebie, że to odrębne regiony.
Ewa24.03.2019, 17:09
Proponuje nie dyskutować z mieszkańcem. To tylko ruski troll. Rosja co roku ćwiczy atak atomowy na Warszawę, NATO oficjalnie uznaje za głównego wroga a on pisze o mityczny zagrożeniu ze wschodu.
Robert24.03.2019, 17:01
Do mieszkaniec.
Skąd masz takie informacje? Skąd znasz wyniki referendum na Krymie? Rosja nigdy nie przeprowadziła uczciwych wyborów nigdzie(znamy to sami z Polski i fałszerstwa z lat 40.). Nawet jeśli ludność Krymu zaglosowala za Rosja to był to tuż po rewolucji wiec wynik referendum jak juz to był sprzeciwem wobec starych prorosyjskicj władz Ukrainy bo nowy rzad jeszcze nic nie zrobił. Daczego bezkrwowo Rosja zajęła Krym jak zginęło tam kilka oficerów ukraińskich- mało ale zginęlo. A po przyłączeniu Krymu do Rosji dziesiątki Tatarów zostało zabitych przez służby Rosji. Po co uwaga ze Krym i Donbas to oddzielne krainy skoro nigdzie nie napisałem ze to to samo. Ukraińcy przegrali po Debalcewem to prawda ale to nie znaczy ze wcześniej nie rozbili wiele jednostek Rosji. Pytam się jeszcze raz skąd rebelianci na wschodzie mają czołgi i wyrzutnie rakiet jak nie ma tam oddziałów Rosji?
mieszkaniec24.03.2019, 15:14
@Robert
Jesteś niestety zaślepiony głupią propagandą, pokrótce Ci wyjaśnię; napisałem wyraźnie, że TVPis jak i inne media głównego nurtu, nawiasem mówiąc jeżeli chodzi o naszą politykę wschodnią to zarówno poprzednicy jak i obecnie rządzący chodzą "na pasku" amerykanów i strasząc mitycznym "zagrożeniem ze wschodu" nabijają kabzę ich lobby zbrojeniowemu. Pucz w Ukrainie to kolejna "amerykańska kolorowa rewolucja" z dość opłakanymi skutkami dla Ukraińców, ale to ich problem. Mityczne pskowskie pułki to zaledwie kilka paszportów pokazanych przez ukraińskie SBU, o wiarygodności tej służby szkoda się wypowiadać. a co do zniszczenia jakichś rosyjskich formacji wojskowych w Donbasie, to nie wiem co ty bierzesz, ale odstaw te używki bo masz naprawdę spore halucynacje, jeżeli piszesz o zniszczeniu jakichś formacji wojskowych to poczytaj może o rozgromieniu armii kijowskiej pod Debelcewem. Natomiast prawdą jest, że po stronie powstańców w Donbasie walczyli Rosjanie, ale byli to najemnicy albo ochotnicy a nie bojowe jednostki armii, zresztą po stronie Kijowa podobnie walczyli najemnicy. Jeszcze jedno, nigdzie nie napisałem, że Krymu nie zajęli Rosjanie, tak oni zajęli Krym i wcale im się nie dziwię, gdyby tego nie zrobili zapewne teraz na Krymie byłaby baza amerykańskich wojsk, więc z punktu widzenia interesu Rosji była to konieczność, tak nawiasem mówiąc to majstersztyk, bez jednego wystrzału i bez ofiar zajęli Krym. Świadczy to też o tym jakim sentymentem mieszkańcy Krymu darzyli reżim kijowski skoro nie stawiali oporu, a w referendum zdecydowanie poparli przyłączenie Krymu do Rosji ( daruj sobie ewentualne uwagi o referendum pod lufami karabinów, bo co wtedy musiałbyś napisać o Kosowie, referendum pod bombami NATO, na marginesie dzisiaj przypada 20 rocznica rozpoczęcia bombardowań Jugosławii ). Dalsza polemika z Tobą chyba nie ma sensu bo nawet w tak podstawowych sprawach jak Donbas i Krym mylisz pojęcia, przyjmij do wiadomości, że to dwa odrębne regiony.
Robert24.03.2019, 14:36
Do Robert.
Współczuję ci. Musisz mieć przykre życie skoro wierzysz w to co piszesz. Większość twojego tekstu to bzdury. Np. jaka zydokomuna zabiła miliony Rosjan? Żydzi tylko w latach 20. stanowili duży procent w NKWD potem Stalin ich wybił. To Rosjanie mordowali w latach 30 Polaków w ZSRR(polecam prace prof. Iwanowa) Ukraińców i inne mniejszości narodowe. Rosjan bardzo mało zginęło proporcjonalnie najmniej.
Inne twoje to też debilizm ale nie chce mi się pisać.
Do Robert24.03.2019, 13:59
"mieszkaniec" ma rację, twoja ignorancja graniczy z głupotą.
Nie mam ochoty na rozwijanie tematu, napiszę tylko tyle: Piłsudski (idiota) w 1933 roku wystąpił z propozycją wojny prewencyjnej do tych, którzy skrycie wspierali Hitlera. Dzisiejsze Niemcy nie pójdą już na wojnę na życzenie światowej żydo-masońskiej finansjery. Ekonomicznie osiągnęli to, co kiedyś nie udało im się militarnie. Fabryki w Polsce są ich, drukują nam, jak za okupacji polskojęzyczne gazety. Rzesza polskich kobiet podciera tyłki ostatnim zniedołężniałym esesmanom i tym z Hitlerjugend. Handlują wszystkim co jest dostępne w Rosji. Teraz światowe siły nas Polaków napuszczają na Wschód. "Odgrzewane" są wszystkie krzywdy wyrządzone rzekomo przez Rosjan, zamiast przez Żydokomunę która tychże Rosjan wymordowała kilkadziesiąt milionów. O odszkodowaniach niemieckich znowu ucichło. Traktuje się nas jak niemądrych, podobnie jak Ukraińców którym w 2014 Soros za 20 mln. dolarów zafundował "majdan". I co z niego mają? Nic! Nienawiść do Rosji, i od Rosji. Bo o to chodziło Sorosowi i światowemu lewactwu.
Dodam jedynie, zamiast grzebać w czasach przedwojennych, poczytaj jak zachowywała się Ameryka gdy Chruszczow umieścił broń atomową na Kubie. To samo teraz robi Rosja z powodu Ukrainy. Wtedy III wojna wisiała na włosku.
Względem Krymu, to każdy kto chce wiedzieć, ten wie, że Krym nie jest ani ukraiński, ani rosyjski. Krym jest tatarski, ale Tatarzy już mieć go nie będą. Krym podbiła jeszcze Rosja carska. W latach pięćdziesiątych Ukrainiec N. Chruszczow kiedy rządził całym ZSRR dołączył go do Ukrainy. Putin jedynie przywrócił stan pierwotny.
Ani nasi natrętni" przyjaciele" nie są naszymi przyjaciółmi ( bo już nas w przeszłości sprzedali), ani wrogami nie są ci, o których nam mówią, że są (i do miana przyjaciół też im brakuje).

A miało być krótko. Uff.
Robert24.03.2019, 11:12
Do mieszkaniec.
Jeśli uważasz ze to nie jednostki Rosji walczyły w Donbasie to kto? Rebelianci kupowali sobie czołgi w sklepie? Czy to może Amerykanie? Putin oficjalnie przyznał ze Krym zajęły regularne oddziały Rosji. A buntownicy na wschodzie Ukrainy tez oficjalnie przyznali ze Rosja im pomaga wysyłać wojsko. Im też nie wierzysz?
Robert24.03.2019, 11:09
Do mieszkaniec.
Wojna na Ukrainie wybuchła w 2014 i wtedy w TVP rządziła PO, PiS nie ma nic do tego. Wtedy TVP relacjonował głównie wojnę na Ukrainie i walki w Doniecku.
W Doniecku walczylo wiele oddziałów z Rosji. Ukraińcy łapali jeńców rosyjskich, pokazywali ich dokumenty itd. Np. można znaleźć w internecie jeńców i dokumenty z 76 gwardyjskiwj dywizji desnatowo szturmowej z Pskowa która została właściwie całkowicie zniszczona przez Ukraińców.
Jawor24.03.2019, 10:54
Szaflarzon !!! Putin może sobie wciągać w Rosi my jesteśmy u śiebie , na swoim terenie każdy krzaczek i górkę znamy .
Super decyzja czekamy na Batalion WOT .
mieszkaniec24.03.2019, 08:54
@Robert
Wybacz ale Twoja ignorancja graniczy z głupotą, powtarzasz jak mantrę propagandę rusofobiczną zaczerpniętą wprost z TVPis. Wymień proszę nazwę choć jednej jednostki specnazu lub powietrznodesantowej z Rosji, która brała udział w walkach o lotnisko w Doniecku. W sumie rozumiem, że możesz nic innego nie czytać i nie słuchać jak tylko TVPis, ale chociaż nie powtarzaj bezmyślnie tak głupiej i nachalnej propagandy, zastanów się dlaczego TVPis jak i zresztą inne media i nasi zacni politycy nie potrafią przez kilka lat trwania konfliktu w Donbasie wymienić nazw regularnych jednostek Rosji biorących udział w konflikcie, czy nie wydaje Ci się, że gdyby takie fakty znali to wszystkie media głównego nurtu grzmiałyby o tym od rana do wieczora. Niestety w naszym kraju rusofobia to już choroba przynosząca wymierne szkody naszej gospodarce, no ale cóż politycy realizują polecenia otrzymane zza oceanu.
partyzant23.03.2019, 23:33
WOT-armia zbawienia Królowej Jadwigi.Pierwsza linia ośmieszenia przeciwnika XD
arka23.03.2019, 21:53
bzdura kompletna nie ma komisji maciarewicza tak i nie bdyie oddzialow
ludzie POMSLCIE TO jest zabawa,,,,,
Tak23.03.2019, 17:16
Do dar,miejscowy i pozostałych
Widziałes jak te chłopaki i dziewczymy cwicza?
Nie sadze zebys podołał ich treningowi. Do tego uwazasz, ze sam sie obronisz??? Brawy Ty/Wy. Zycie powodzenia jak zacznie sie palić!!!
Robert23.03.2019, 16:34
Do Robert.
Po co sie śmiejesz z tych jednostek? Tacy ludzie( ochotnicy z ulicy) przy wsparciu regularnych jednostek bronili dwa lata lotniska w Doniecku przed atakami specnazu i elitarnych powitrznodesantowych jednostek Rosji. I jakoś dali rade to Polacy nie dadzą rady?
Robert23.03.2019, 15:11
Niekiedy wojna jest konieczna i jest najlepszym rozwiązaniem. Np. gdyby w 1933 r Polska i Francja zaatakowały Niemcy tak jak chciał Piłsudski to byśmy unikneli tragedii z lat 1939-1945.
Do Robert23.03.2019, 14:49
Ha ha ha. Już to widzę jak to nas bronią terytorialni w razie ataku. Jak ta gotowość będzie zbliżona do dyżurów strażaków w remizach OSP za które też im trzeba płacić i to nie mało a wszyscy wiedzą jak te dyżury wyglądają to powodzenia. Dzieciaku wydoroślej.
i bardzo dobrze23.03.2019, 14:22
Si vis pacem, para bellum
popisssjednozlo23.03.2019, 12:14
do Robert. jestes zapalonym wojakiem to sobie walcz , znasz wojowanie z gier komputerowych i myslisz sobie ze masz 4 zycia i enter? wez sie moze uszczypnij to jest zycie prawdziwe nie wirtualny swiat , prawdziwi bohaterowie to ci ktorzy wszelkimi sposobami zapobiegaja wojnom a nie tworza je. pozdro dla normalnie myslacych.
miejscowy23.03.2019, 12:08
nastepne przedszkole!
dar23.03.2019, 12:06
co za baran to wymyślił , paru pseudo żołnierzy nic nie zmienia , koszty tego przedsięwzięcia ogromne
Tak23.03.2019, 11:53
W Zakopanem mozna a w Nowym Targu sie nie da nic zrobic. Masakra panie burmistrzu. Rece opadaja...!!!
austriak z szaflar23.03.2019, 11:12
i po co komu to potrzebne??!! Pan Putin nas nosem wciagnie...ha ha...
Robert23.03.2019, 10:37
I bardzo dobrze. To zawsze jakieś miejsca pracy w regionie dla ludzi.
Poza tym Słowacja juz raz na nas napadła z Niemcami wiec trzeba być gotowym. Ja osobiście proponuję dać Słowacji ultimatum albo zapłacą odszkodowania za atak i okupację Polski 1939-1945 albo wojna.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl