28.03.2019, 18:00 | czytano: 3988

Poronin uruchamia własną straż gminną

Arch. Podhale24.pl
Gmina Poronin rozwiązała umowę z Kościeliskiem na wspólne prowadzenie straży gminnej. Od połowy tego roku Poronin zamierza uruchomić własną.
Anita Żegleń (na zdjęciu), wójt Poronina przekonuje, że takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych. Będzie bardziej korzystniejsze dla samego Poronina i co ważne tańsze, o co najmniej 30 tys. złotych. Do tej pory poroniańska gmina współfinansowała działalność Straży Gminnej w Kościelisku, z której usług korzystała. Rokrocznie na ten cel wydawano blisko 190 tys. złotych.
- Taka forma pracy, kiedy strażnicy są częściowo w Kościelisku, a częściowo w Poroninie, to w zasadzie oznacza, że nie są nigdzie – mówi wójt Żegleń. – W związku z tym podjęliśmy decyzję o rozwiązaniu porozumienia z sąsiednią gminą i powołaniu własnej straży. Zostały już podjęte pierwsze kroki. Straż gminna to nie tylko porządek na drogach, ale również wiele działań w zakresie ochrony środowiska mi.in. gospodarki śmieciowej, kontroli palenisk itd. Taki obowiązek nakłada na nas Urząd Marszałkowski.

W straży gminnej będzie pracowało dwóch strażników. Swoją pracę rozpoczną 1 lipca.

Józef Słowik
komentarze
tak z boku31.03.2019, 15:43
Do Wojtka ,Nowy Targ sie nauczył I pani wójt wzieła przykład ,rozwiazała to co było leniwe,nie spełniało zadnych norm w zakresie swoich obowiazkow Powołanime nowy ,ale operatywnych strazników w ilości 2 jest na minarets finansowa jak beda sie wywiazywac z obowiazków dobre, w Mieście był ich przerost i w asadzie formacja zbudowana na bazie starch ormowców co raczej szkodziło nie spełniało swoja rolę,zadania pokrywały sie z kompetencjami własciwych stróżów prawa I tak a i tych ani tych,bo czyli sie własnie po krzakach, formcja powinna być preżna I działać 24 godziny na dobę ,w takim Miesięcznik wystarczy 6-10 madrych i przedewszyskich wykształconych w fziedzinie prawa ludzi,kazdy powinien z topografi,histori ,potrzeb,prestępczosci,zdać egzamin,przez przystapieniem do konkursu,od wystawiania mandatów na drogach jest in a służba a nawet jest powałany do tego wydział ruche drogowego ,złodziejaszków na jarmaku też powinni wytropić do tego powołani a co wazniejsze wyszkoleni, a straż to inne zadania ,wszystko zalezy jak ich mamy włodaży,czy gminnych czy miejskich,a wydaje sie że mamy czas politycznych przypadkowych
Ludek29.03.2019, 20:32
Szanowni obywatele w poroninie
Potrzeba goncow do roznoszenia pism i innych na terenie naszej gminy i z tad taka decyzja .bo poprzedni goniec zostal zwolniony.a nadmienie iz za poprzednich kadencj w gminie wszyscy radni byli za tym ze straz gminna polonczona jest najlepszym rozwiazaniem .wszyscy radni w rozumieniu z p.wojt na czele i innymi radnymi ktorzy zasiadali i dzis zasiadajom w poroninie .jest nowe spojrzenie bawi sie gmina za nasze ..kraina smaku ...muzykancko
.na sesje zjezdza sie paluchowa mularczyk jaki .
obserwator życia politycznego gminy29.03.2019, 08:27
Pani wójt z Poronina podaje rękę wszystkim bezrobotnym nieudacznikom ze SM w okolicy. Gratuluję pomysłu. Może zostanie pani wójt matką opatrznościową dla nich i wybiorą panią na ikonę strażników nieudaczników podhalańskich , którzy w wyniku transformacji stracili pracę i świetne synekury - zero pracy , a dużo przywilejów i wysokie pensje za nic., a porządku ani przed , ani po .
stasek29.03.2019, 08:16
I to jest rozsądne i logiczne działanie. Pochwalam.
kościeliscan29.03.2019, 07:01
Moze w końcu te nieroby z p. Komendantem na czele wezmą się do roboty,bo tylko jeżdżą i stoją po krzokach żeby tylko nic nie robić a syf taki w całej gminie że masakra. A jak prosisz o interwencje to albo nie mają czasu albo kompetencji. To po ch... taka straż????
z Podhala...28.03.2019, 20:04
Może w końcu wezmą się za kogoś kto całą zimę , co wieczór palił śmieci za torami kolejowymi na granicy Dunajca i Poronina.
Przejmujący smród . To powinno być karalne !.
Wojtek28.03.2019, 18:52
Niech się Nowy Targa uczy i ponownie wejdzie na poprzednie tory.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl