01.04.2019, 20:33 | czytano: 3157

1015 gospodarstw domowych z internetem światłowodowym w gminie Krościenko

W gminie Krościenko nad Dunajcem trwają prace związane z budową sieci światłowodowej, które potrwają do końca września 2020 roku. W pierwszej kolejności podłączane są budynki użyteczności publicznej, a końcowym efektem będzie 1015 gospodarstw domowych z internetem światłowodowym.
Nowotarski Orange Światłowód to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Priorytetem w inwestycji jest doprowadzenie sieci światłowodowej do szkół. Wiąże się to z programem rządowym Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który zapewnia szkołom bezpłatny i szybki dostęp do internetu. Wszystko po to, aby stopniowo wprowadzać zmianę w sposobie kształcenia uczniów – przejście z edukacji analogowej (książki) na cyfrową.
– Już w tej chwili podłączone są większe budynki, m.in. szkoły, urząd gminy. Jeżeli chodzi o gospodarstwa, to wszystko zależy od ludzi czy wyrażają zgodę, czy nie. Będą w tej sprawie przeprowadzane rozmowy – poinformował wójt Jan Dyda.

ao/
Może Cię zainteresować
komentarze
Mieszkaniec10.06.2020, 09:20
A kiedy dokończycie światłowód w Ludźmierzu podłączyliście garstke domów na mojej ulicy
Marian02.04.2019, 16:39
W szkole podstawowej w Krościenku jak nie było internetu to i tak nie będzie!!!!!!
pustak02.04.2019, 11:13
Max, jeżeli światłowód został przeprowadzony 40 km ze Sącza do Krościenka, to Szczawnica jest zaledwie 6 km od Krościenka, więc nietrudno już się jej będzie podłączyć do tej światłowodowej sieci. Myślę oczywiście, że światłowód jest poprowadzony do Krościenka od strony Nowego Sącza a nie Nowego Targu, bo z tego co wiem to kierunek Nowy Targ i Zakopane był po 1989 tak zacofany, że zamiast go remontować zdecydowano się na technologię bezprzewodową bluetooth.
Natomiast czytam drugi raz tekst i w dwóch punktach go nie rozumiem. Prace związane z budową sieci światłowodowej będą trwały do wrześnie 2020, a więc jeszcze półtora roku, ale równocześnie szkoły i urząd gminy już do tej sieci światłowodowej są podłączone - trochę mi tu logicznie to nie gra, ponieważ zawsze myślałem że podłączenie czegoś takiego jak światłowód to jest ułamek sekundy, ale dopiero po tym jak cała sieć zostanie zbudowana, a nie pótora roku przed tym zdarzeniem. Poza tym bardzo mnie ciekawi jedna sprawa kadrowa firmy Orange, a mianowicie, czy pan Jan Dyda jest rzecznikiem prasowym Orange SA?
max01.04.2019, 23:25
W Szczawnicy będzie hasło: kup se satkę.
pustak01.04.2019, 22:34
Bezpłatny dostęp - nie ma niczego bezpłatnie, nie ma nic za darmo. Poza tym gdy czytam coś o gospodarstwach domowych to kojarzy mi się to z krowami, stajniami i kurami, a nie z klientami tudzież, po prostu i zwyczajnie, z odbiorcami.
Natomiast światłowody są ok, znacząco zwiększają możliwości przesyłu informacji.
Tak w ogóle to Krościenko od lat ma w miarę dobry przesył internetu, więc można powiedzieć że poprawiają coś co i tak było już dość dobre w porównaniu z innymi miejscowościami. Ale to dobrze bo skorzystają na tym dzieci w szkołach, które przynajmniej w Krościenku nie będą narażone na promieniowanie elektromagnetyczne z Wi-Fi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl