14.04.2019, 20:36 | czytano: 3920

Tłumy na rabczańskim konkursie palm (zdjęcia)

Fot. Michał Kuczaj
Doroczny, odbywający się już po raz 61 - Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju - jeden z najstarszych w Polsce i słynący z pięknych palm, od kilku lat przyciąga do uzdrowiska nie tyko okolicznych mieszkańców, ale i turystów.
Nic dziwnego - zarówno sam konkurs jak i jego barwna oprawa, a do tego słynące z urody rabczańskie palmy, tworzą miłe dla oka widowisko.
Tak było i tegorocznej Niedzieli Palmowej, która przyciągnęła do Rabki-Zdroju takie tłumy, jakie z trudem pomieściło otoczenie Starego Kościółka przy ul. Orkana, gdzie rokrocznie Muzeum Orkana organizuje konkurs palm.

Wydarzenie rozpoczął przemarsz uczestników Niedzieli Palmowej i konkursu palm ulicą Orkana ze starego do nowego kościoła. Maszerowało w niej z baziami kilkaset, może nawet tysiąc osób. Na czele szła muzyka góralska - w tym roku oprawę regionalną konkursu przygotowali członkowie dziecięcego zespołu regionalnego Majeranki i Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Oni też, a także członkowie zespołu Robcusie i Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, przygotowali dwie najwyższe palmy, które oparto o wieżę zabytkowej świątyni.

Podczas gdy jury oceniało 137 palm zgłoszonych do konkursu, o zwyczajach Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych opowiedziała etnograf dr Dorota Majerczyk.

W kategorii Palma Tradycyjna wygrała palma przygotowana przez Marcelinę i Kacpra Sularzów z Rabki-Zdroju, w kategorii Palma Współczesna triumfowali uczniowie i opiekunowie Zespołu Szkół Specjalnych z ŚCR-U, a za najpiękniejszą jury uznało palmę Koła Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.
Nagrody i dyplomy wręczali starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Leszek Świder oraz dyrektor Muzeum Orkana Zbigniew Wójciak.

Podczas kiermaszu wielkanocnego organizowanego w trakcie konkursu na terenie muzeum, można było nabyć baranki z masła oraz świąteczne wypieki, przygotowane przez członków SMKL-u i Majeranki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc dla Jana Moskały, młodego rabczanina, który dochodzi do zdrowia po ciężkim wypadku.

r/ zdj. Michał Kuczaj
zobacz także
komentarze
rabczan16.04.2019, 14:14
dr pozol sie Boze...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl