19.06.2019, 12:40 | czytano: 21903

Zmiany w podhalańskich parafiach. Nowi proboszczowie i wikariusze

Arch. Podhale24.pl
Kuria Metropolitalna w Krakowie poinformowała o zmianach na urzędach proboszczów w archidiecezji krakowskiej. Doszło do nich również w naszym regionie m.in. w Kościelisku, Gronkowie, Frydmanie, Rabie Wyżnej, Bańskiej Wyżnej, Krempachach i Podczerwonem.
Ks. Władysław Zarębczan został zwolniony z urzędu administratora parafii Mętków i otrzymał zgodę na podjęcie pracy w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Został także mianowany duszpasterzem akademickim.
Kuria przyjęła rezygnację z urzędu proboszcza parafii Kościelisko ks. Jacentego Mola. Został on również zwolniony z funkcji animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Zakopane i otrzymał zgodę na zamieszkanie w domu rodzinnym w Koniówce (parafia Chochołów). Zastąpi go ks. Krzysztof Smoter, dotychczasowy administrator parafii.

Rezygnacje z urzędów proboszcza złożyli również ks. Ludwik Węgrzyn (parafia Frydman) i ks. Antoni Zuziak (parafia Raba Wyżna). Nowym proboszczem we Frydmanie będzie ks. Marian Jakub Adamik, dotychczasowy wikariusz parafii Trzemeśnia. W Rabie Wyżnej na proboszcza powołany został ks. Dariusz Ostrowski, zwolniony z urzędu proboszcza parafii Krempachy oraz z funkcji wicedziekana dekanatu Niedzica.

Ks. Zbigniew Ścisłowicz został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem i mianowany proboszczem parafii Krempachy.

Z kolei ks. Jan Kubiś został zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podczerwone oraz z funkcji wicedziekana dekanatu Czarny Dunajec i mianowany proboszczem parafii Tenczynek. W Podczerwonem zastąpi go ks. Marek Łabuzek, wikariusz parafii Kościelisko.

Ks. Mirosław Mężyński został zwolniony z urzędu proboszcza parafia Bańska Wyżna i mianowany proboszczem parafii Kwaczała. Zastąpi go ks. Rafał Piórkowski, zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie-Ogrody i mianowany proboszczem parafii Bańska Wyżna.

Ks. Stanisław Józef Motyka został zwolniony z urzędu proboszcza parafii Gronków i mianowany proboszczem parafii Krzęcin. Na jego miejsce powołany został ks. Adam Uniwersał, który do tej pory był wikariuszem w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. Włodzimierz Szumiec został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu i mianowany proboszczem parafii Nawojowa Góra.

Ks. Damian Dejner mianowany wikariuszem parafii Jabłonka.

Ks. Dominik Kowynia mianowany wikariuszem parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.

Ks. Michał Kwiecień mianowany wikariuszem parafii Lipnica Wielka.

Ks. Krzysztof Pierzchała mianowany wikariuszem parafii Miętustwo.

Ks. Dariusz Biernat zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Ryczów oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Zator i mianowany wikariuszem parafii Szaflary

Ks. Wojciech Dzioboń zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych i mianowany wikariuszem parafii pw. MB Anielskiej w Nowym Targu-Kowańcu.

Ks. Gracjan Hebda zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Dobczyce i mianowany wikariuszem parafii Kościelisko.

Ks. Krzysztof Korba zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Lipnica Wielka i skierowany na studia na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII oraz mianowany wikariuszem parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach, w wymiarze ½ etatu.
Ks. Konrad Kozioł zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Ks. Dawid Król zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Łazany oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Niegowić i mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Ks. Rafał Kuchniak zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Jabłonka i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Grzegorza w Krakowie-Ruszczy.

Ks. Jacek Kucz zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Szaflary i mianowany wikariuszem parafii Krzęcin.

Ks. Jakub Mateja zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Anielskiej w Nowym Targu-Kowańcu i mianowany wikariuszem parafii Frydrychowice.

Ks. Joachim Szumiec OFM zwolniony z posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu i mianowany wikariuszem parafii Zakrzów.

Ks. Daniel Tomczak zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. NSPJ w Nowym Targu i mianowany wikariuszem bez katechezy w parafii Krzyszkowice oraz skierowany na studia na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII.

Ks. Bronisław Walczak zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Ludźmierz oraz z funkcji moderatora rejonowego RŚ-Ż (rej. VIII Podhalański) i mianowany wikariuszem parafii Dobczyce.

Ks. Kazimierz Króżel zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Biskupice i mianowany kapelanem Szpitala Powiatowego im. T. Chałubińskiego w Zakopanem oraz kapelanem DPS im. Jana Pawła II w Zakopanem (zamieszkanie w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Chramcówkach).

Ks. Antoni Pitek zwolniony z funkcji kapelana Szpitala Powiatowego im. T. Chałubińskiego w Zakopanem i kapelana DPS im. Jana Pawła II w Zakopanem (zgoda zamieszkanie w domu rodzinnym w Dursztynie).

Na parafialne praktyki duszpasterskie skierowani zostali:

dk. Łukasz Kopczyński - Waksmund

dk. Michał Woźniak - Lipnica Mała

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
maverick21.06.2019, 21:51
@ Avivat:
Ano po to że żyją razem, w jednej wspólnocie, wspólnie zajmują się sprawami gminy czy dzielnicy miasta, a np. w sobotę po południu odwiedzają się, wójt czy dyrektor szkoły z rodziną gości proboszcza bo zaprosił go na kawę i wspólnie mile spędzają ze sobą czas. Ale to już jest musztarda po kolacji, bo władze kościelne pokazały że jak chcą to sobie proboszcza z dnia na dzień odwołają, co przekonuje ludzi świeckich na parafii że nie warto otwierać się na współpracę z nowym proboszczem, bo wkrótce go znowu mogą im wymienić. Warto jeszcze spojrzeć na samych odwołanych proboszczów, na to jak się oni sami czują po zdegradowaniu. Arogancja hierarchii kościelnej nie zna granic.
avivat21.06.2019, 18:16
~do maverick
"Załóżmy że wójt, komendant straży, dyrektor szkoły, etc., zawiązał na bazie swojego urzędu bliższe kontakty osobiste z proboszczem. Wytworzyła się nić współpracy, współżycia, itd. Zarówno proboszcz jak i szanowane osoby w parafii dużo w te przyjazne relacje zainwestowały." Przepraszam, czy to ma być żart? Współpraca, współżycie, bliższe kontakty osobiste....ale po co? Księża mają zajmować się katechizacją społeczeństwa, głoszeniem słowa Bożego, a nie nawiązywać kontaktów biznesowych, czy "zawodowych". Na pokropek zawsze ksiądz przyjdzie...jeżeli się mu odpowiednio zapłaci.
maverick21.06.2019, 11:03
@ avivat:
Nie do końca się zgodzę z tym że przeniesienie proboszcza przecina afery, raczej niestety uderza w najbardziej newralgiczną sferę, jaką są relacje z wiernymi (a potem dziwimy się że księża są wyalienowani). Załóżmy że wójt, komendant straży, dyrektor szkoły, etc., zawiązał na bazie swojego urzędu bliższe kontakty osobiste z proboszczem. Wytworzyła się nić współpracy, współżycia, itd. Zarówno proboszcz jak i szanowane osoby w parafii dużo w te przyjazne relacje zainwestowały. I teraz nagle przychodzi odgórny edykt, prikaz, instrukcja, że proboszcz ma iść do innej miejscowości, a na to miejsce ma przybyć ktoś zupełnie nowy, osoba całkowicie nowa, ze swoimi upodobaniami, ale i nowymi priorytetami (również personalnymi). To właśnie niszczy hierarchiczne struktury kościelne, a nie filmy Sekielskiego czy Smarzowskiego.
zatroskany20.06.2019, 22:22
Taka roszada , czy to dobrze czy żle , czy mam chować dziecko na księdza , czy przed księdzem ?
jan20.06.2019, 20:11
przejrzystości w Spytkowicach poprzedni proboszcz był lepszy
turysta20.06.2019, 16:36
"Biskup" nie rychliwy ale sprawiedliwy. Przyjdzie kolej na zmianę w Dębnie. Może jeszcze w kurii nie wiedzą co się dzieje u was.
avivat20.06.2019, 12:23
~do klin ~parafianin ~maverick
Raczej nie doczekamy się zmiany w NT jeżeli chodzi o proboszczów w JPII i Królowej Jadwigi. Dlaczego? Domyślajmy się...
~maverick
Zmiany te są konieczne, chociażby dlatego, że brak ich powoduje to, że niektórzy kapłani stają się bardziej biznesmenami, którzy z posługą Bogu i ludziom mają coraz mniej wspólnego, ponadto traktują zaplecze kościelne jak swój prywatny dobytek, i nie ważne jest to, że je zbudowali. Zbudowali na chwałę Bogu i przede wszystkim żeby służył parafianom. Przeniesienie powoduje jeżeli nie ucięcie to ograniczenie nawiązanych relacji biznesowych, politycznych....i innych
smutna20.06.2019, 10:51
Szkoda że w NSPJ nie ma tego poprzedniego słakdu. Tam mało tego że robota szła i działo sie to jeszcze jakos tak inaczej i ludzko było.
parafianista20.06.2019, 10:42
Zmiana urzędników i macie i słuchać !!!!!.
klin20.06.2019, 09:10
Mają rację ci, którzy uważają, że trzeba zmienić księdza z parafii JPII. Za bufonadę i pogardę wobec prostego człowieka, proszę księdza.
Podobnie zresztą jak i tego, z innej nowotarskiej parafii, który na kazaniu wyzywał mało zarabiających od groszorobów.
Zło wcielone20.06.2019, 08:03
Oni są wszyscy tacy sami.
Xxxx20.06.2019, 07:24
Gdyby nie rada parafialna w krempachach to pieniądzy parafia teraz by żadnych nie miała. "Daj palec a weźmie cała rękę"
Ludzie nie znacie faktów jakie ks.Dariusz tu wyprawiał to lepiej się nie wypowiadajcie na takie tematy.
Popieram komentarz parafianki. A druga sprawa który wcześniejszy ksiądz odszedł na własne życzenie. Ks.Jacek Wieczorek został przeniesiony tak samo KS.Jan Wróbel.
Janek20.06.2019, 06:03
Do Jo zef z krympof -dopiero co wybory były więc nie "narzekoj," nauczycieli w gimnazjum już dziś nie ma.
Do frydmaniania - "Są takie miejsca na Podhalu" - Jak na Podhalu to nie w Krempachach które leżą na Spiszu.
Do parafianki - " ...kazania przepiękne..." tak zgodzę się poza tym jednym ostatnim. Ale przykładny dla parafian to nie jest. Parafianie powinni wiedzieć o czym chciałem napisać.
Brudy pierzcie u siebie.
Ale jedno muszę przypomnieć jakim to proboszczem jest ks. Dariusz.
Umiera dobry i przykładny człowiek i dla niego miejsca na parafialnym cmentarzu
ANONIM19.06.2019, 22:57
A co z ks Karolem Paluchem zMiętustwa?
Do turysta19.06.2019, 22:39
Nie wszyscy w Dębnie chcieli zmian,od tego trzeba zacząć.Wtedy gdy nie trzeba było to kuria się spieszyła.Teraz takie rzeczy się w Dębnie dzieją a Dziekan i kuria czeka,ciekawe na co?
danio19.06.2019, 22:28
Do ancia


Hm... coś w tym jest, bródka, liźniety włos nie wystarczy.
wakss19.06.2019, 22:24
Szkoda że na praktyki w Waksmundzie nie wysłali Dk.Huberta Małysiaka,przecież to jego rodzinna parafia.
Jo zef z krympof19.06.2019, 21:22
W krempachach to by pasowało sołtysa zmienić bo wstyd na całą gminę robi! Potem radę parafialną i nauczycieli w gimnazjum! Mam nadzieję że nowy proboszcz coś zmieni bo co niektórzy to pierwsi przy oltarzu A po kościele to iście diabły wcielone!
Ania19.06.2019, 21:21
Oj, szkoda ks.Bronisława z Ludźmierza:-((( Świetny człowiek i mądry kapłan!
jako_m19.06.2019, 21:21
a w Sromowcach Wyżnych kiedy bedzie zmiana proboszcza ??
Jakubek19.06.2019, 20:51
Ksiądz znośny bronek był fajny ale za długo mieszkał w Ludźmierzu i robi się już nieznośny
maverick19.06.2019, 20:47
Dawniej proboszczem zostawał kapłąn na stałe w jednej miejscowości, do końca życia. Teraz tak nie jest, czego dowodem obecne przetasowywania proboszczów, co przekonuje mnie o tym, że Kościół przestał być ostoją niezmienności, do tej pory niewzruszone zasady hierarchii zostały naruszone, proboszcz nie wie kiedy i czy go przerzucą gdzie indziej. Nie sprzyja to budowaniu trwałych struktur na parafiach, które dotychczas zawiązywały się wokół osoby proboszcza. Nie jestem pewien czy aby taka 'płynna rzeczywistość' to jest dobra rzecz w Kościele. Zresztą w ogóle nie jestem pewien czy zmiany wprowadzane przez Franciszka idą w dobrym kierunku.
frydmianin19.06.2019, 20:42
W Krempachach to całą wieś trza przenieś w inne miejsce i ogrodzić drutem kolczastym .. To nie wina księży , a spisoków . Są takie miejsca na Podhalu , gdzie nikt nie chce zostać dłużej niż musi i to właśnie Krempachy .
parafianin19.06.2019, 20:34
Kiedy nastąpi zmiana proboszcza W PARAFII ŚwIĘtego JANA PAWŁA II w Nowym Targu ? JAK DŁUGO JESZCZE TRZEBA CZEKAĆ NA tą oczekiwaną przez wszystkich zmianę ?
turysta19.06.2019, 20:04
Dębno poniosło dużą stratę jaką była osoba Ks. Józefa. ktory był zaradnym gospodarzem i nienagannym duszpasterzem. Teraz Debnianie nie narzekajcie. jak chcieliście zmian.
xxx19.06.2019, 19:33
W Gronkowie będą mieć super Proboszcza -Kapłan z powołania
antal19.06.2019, 18:53
a kiedy odejdzie pan probosczcz??? z lipnicy wielkiej????
Wierny19.06.2019, 18:26
Tyle zmian, a w Pieniążkowicach jak nie było tak nie ma. W tej parafii za chwilke nie będzie miał kto chodzić do kościoła. Tam są potrzebne konieczne! zmiany!
natalka19.06.2019, 18:20
Gdzie jak gdzie ale w Dębnie biskup powinien zmienić proboszcza.Może za rok to nastąpi.
YY19.06.2019, 17:30
Misiek z gór ludzie w Krempachach odetchnęli by gdyby się zmieniła rada parafialna razem z sołtysem
wieśniak19.06.2019, 17:21
Do 'misiek z gór' Wam w Krempachach żaden ksiądz nie pasuje! Może coś z wami nie tak. Może narzekanie trzeba zacząć od swego podwórka. Bo żaden Ksiądz nie został przeniesiony tylko sam chce odejść. *** wieś i tyle.
Z jakim przestajesz...19.06.2019, 17:13
Ancia ma rację! Ale oby kolejny trzymał się z daleka od S***li, bo który wielebny się tego dotknie to kończy na manowcach. Z najnormalniejszych gości robią zblazowane zarozumialce przesiąknięte atmosferą światowości, i to pojmowanej w najbardziej plebejski sposób.
parafianka19.06.2019, 16:56
Ks Dariusz Ostrowski jest bardzo mądrym księdzem, kazania przepiękne, szkoda tylko, że ludzie nie umieją słuchać.
Parafianka19.06.2019, 16:40
Szkoda że przenoszą Księdza Jakuba z Kowańca. Fajny Gość!
sensej19.06.2019, 16:26
Że w Nowym Targu w parafii JP2 dalej ten sam proboszcz to jest jakiś dramat.
xxx19.06.2019, 15:12
do misiek z gór to aż taki zły proboszcz był w Krempachach?
zawsze lna19.06.2019, 14:38
A kuria jest metropolitalna.

Racja. Moderator.
sersey19.06.2019, 14:27
Gra o tron:) Wersja Polska
misiek z gór19.06.2019, 13:29
No i w Krempachach ludzie odetcną z ulgą :,,
ancia19.06.2019, 12:56
Chwała Bogu Tomczaka zabierają. Może będzie jaki normalny ksiądz i katecheta w jego miejsce. Dobrze że go biorą.
hej19.06.2019, 12:53
W Poroninie trzyma sie ksiądz mocno i całe szczęście bo im takiego pasterza trzeba ;-))))
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl