22.06.2019, 16:40 | czytano: 5278

Na pamiątkę potomnym... Projekcja filmu "Jak to z lnem bywało" (duża galeria)

W Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych odbyła się pierwsza odsłona projekcji filmowej w reżyserii Juliana Kowalczyka pt.” Jak to z lnem bywało”. Film dokumentalny, w którym gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych wcieliły się w rolę aktorek, ukazuje całoroczna uprawę lnu oraz jego obróbkę.
- Ten film to jedno z moich spełnionych marzeń - mówiła podczas projekcji filmu Stanisława Krupa przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych.
Film kręcony w przeciągu minionego roku powstał dzięki współpracy między Centrum Kultury Gminy Czorsztyn oraz Związkiem Podhalan Zarząd Główny w Nowym Targu w ramach realizowanego projektu „Szlak Kultury Wołoskiej”.

Podczas odtwarzania filmu Izbę Regionalną wypełniły gospodynie kół wiejskich z Gminy Czorsztyn oraz mieszkańcy Sromowiec Wyżnych z sołtysem sołectwa na czele. Podczas projekcji obecni byli również radni Gminy oraz wójt Gminy Czorsztyn. W trakcie uroczystego zakończenia tego filmowego spotkania wójt Tadeusz Wach dziękował KGW w Sromowcach Wyżnych za zaangażowanie w pracę, dzięki której kolejne pokolenia mają szansę pamiętać o lokalnej tradycji oraz ginących obyczajach. Artur Majerczak dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn złożył serdeczne podziękowania na ręce reżysera filmu oraz wyraził nadzieję na dalszą współpracę.

Już niebawem film zaprezentowany zostanie m. in. na stronie internetowej UG.

opr. Aneta Markus
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ciekawski16.12.2019, 17:36
Czekam i czekam, a film nadal się nie pojawił na stronie gminy. Coś mi się wydaje, że nie wyszedł najlepiej, skoro się nim nie chwalą publicznie. W szufladzie przeleży. Swoją drogą ciekawe ile to kosztowało.
Krokus25.06.2019, 09:23
Świetny projekt. Trzeba uchronić dawną, polską wieś od zapomnienia. Gratulacje!
jaga223.06.2019, 08:49
To jakieś chaszcze a nie len, pełno chwastów . Len pięknie kwitnie na niebiesko ,zadbany rosnie równiutko . Małe wiązki rozklada się na trawie żeby skruszały i jeszcze się suszy itd...
tutejsy22.06.2019, 21:48
jo nie wiedziol ze we wsi takie aktorki momy,baby Wy do Hollywood.
też ze wsi22.06.2019, 20:55
Świetna inicjatywa! Pogratulować ! Tylko starsze pokolenie to jeszcze pamięta. Dla młodych to już prehistoria. Dla mich mleko produkuje się w biedronce.
Ciekawski22.06.2019, 17:07
Super, chętnie bym zobaczył... Czy jest możliwość obejrzenia tego dokumentu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl