04.07.2019, 11:02 | czytano: 1785

Burmistrz Szczawnicy skontrolowany i rozgrzeszony. Radni szukają oszczędności i zysków

Fot. UMiG Szczawnica
Radni jednogłośnie udzieli burmistrzowi Szczawnicy absolutorium i wotum zaufania. Największy niepokój budzą rosnące wydatki na oświatę. Zdaniem radnych, należy się zastanowić, czy gminę będzie stać na utrzymanie trzech ośmioklasowych szkół podstawowych. Jest też apel o większą ściągalność podatków.
Władze Szczawnicy sesję absolutoryjną mają już za sobą. Radni stwierdzili, że burmistrz Grzegorz Niezgoda prawidłowo zrealizował budżet gminy za rok 2018, dlatego jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia mu absolutorium.
Raport o stanie miasta i gminy również spotkał się z pozytywną opinią. Uwagi miał przewodniczący Komisji Edukacji i Spraw Społecznych: – Wnioskuję do pana burmistrza o przeanalizowanie ogromnych kosztów, jakie ponosimy w budżecie miasta z tytułu oświaty. (…) komisja dostrzega niewspółmierną liczbę etatów nauczycielskich w stosunku do liczby uczniów. Przykładowo: Szkoła Podstawowa nr 2 – liczba uczniów 223, liczba etatów nauczycielskich 20, Szkoła Podstawowa nr 3 – liczba uczniów 117, liczba etatów nauczycielskich 21. (…) W związku z powyższym, należy w przyszłości zastanowić się, czy naszą gminę będzie stać na utrzymanie trzech ośmioklasowych szkół podstawowych – skomentował Jacek Śliwiński.

- Sytuacja wygląda tak, że mieliśmy do tej pory kilka zmian oświatowych, które negatywnie wpłynęły na sytuację finansową miasta i gminy Szczawnica, a na wrzesień zapowiadana jest kolejna, która pogłębi nasz problem – mówił burmistrz Niezgoda, zaznaczając, że kwestie etatów w szkołach nie wyglądają do końca tak, jak zostało to przedstawione. Dodał jednak, że dyskusja o oświacie jest konieczna i będzie musiała się odbyć.

Z kolei przewodniczący rady Kazimierz Zachwieja apelował o poprawę ściągalności podatków od posiadania psa oraz żeby opłata uzdrowiskowa była pobierana również z sołectw. Tym bardziej, jak mówił, że jest refundowana z budżetu i im większe wpływy z jej tytułu, tym większe pieniądze z budżetu państwa. - Są wydatki, potrzeba pieniędzy na wiele rzeczy - mówił przewodniczący.

Burmistrz tłumaczył, że jest problem ze skuteczną ściągalnością podatku od psów, która jednak ostatnio się poprawia, bowiem został zatrudniony pracownik, który kontroluje i zajmuje się wyłącznie sprawami egzekwowania podatków. - Efekty jego pracy są widoczne, ale to jest proces, który musi trwać ciągle – podkreślał Grzegorz Niezgoda.
Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta i gminy Szczawnica za rok 2018 radni zaopiniowali pozytywnie. Stwierdzono, że jest ono zrobione przejrzyście, rzetelnie i pozwala na szczegółową analizę finansową, dlatego burmistrz otrzymał zielone światło do absolutorium z tego tytułu.

ao/r/
zobacz także
komentarze
brak równowagi06.07.2019, 06:35
Zgoda buduje , a niezgoda rujnuje . Kopacz szczawnicki dba tylko o LKS Jarmutę , a reszta ....idzie na zatracenie . Brak tu równowagi i jest totalny bałagan . Dziwi mnie stanowisko wyborców ,że to znoszą konsekwentnie , ale był to ich wybór.
TSA05.07.2019, 22:23
TWA - Towarzystwo Wzajemenej Adoracji
Kazik05.07.2019, 07:48
Niech z głową i rozsądkiem prowadzą inwestycje budowlane to zaoszczędzą dużo środków na następne inwestycje.
Kasia05.07.2019, 07:45
A z jakiej racji sa podatki za psa dla osób mających posesje i budynki ,niech płacą ci co trzymają psy na blokach i zaśmiecają tereny blokowiska,
ana04.07.2019, 17:33
Do bols. Bez tego są i rządzą.
magister za jajka04.07.2019, 17:09
Jak się narobiło długów jednych z największych w Polsce żeby wygrać wybory to trzeba szukać oszczędności - a dlaczego burmistrz nie wspomniał że przez swój genialny pomysł przeniesienia mok do urzędu musiał z budżetu zwrócić środki unijne w wysokości 700 tyś zł! Jak zawinił to niech oddaje ze swojego a nie z pieniędzy podatników. A radni bezradni jeszcze mu klaskają.
bols04.07.2019, 16:25
Największy niepokój budzą rosnące wydatki na oświatę. Zdaniem radnych, należy się zastanowić, czy gminę będzie stać na utrzymanie trzech ośmioklasowych szkół podstawowych.
Bedzie jak w XIX pod zaborami gdzie na Podhalu był największy odsetek debili i analfabetów.

FASZYZM XXIw.
alinka04.07.2019, 15:17
Bezczelność, bezrobotny Śliwiśki który utrzymuje się tylko z diety radnego śmie mówić o etatach w szkołach????? a burmistrz gdyby nie robił drogi do swojego domu nie szukałby pieniędzy od psów. Szczawnica to jedna wielka patologia, a o przewodniczącym to nawet nie wspomnę bo jak zaognię sytuację to się mu słoma z butów zapali :) pozdrawiam władze :)
xyz04.07.2019, 14:28
Chcą podatków za psy?! Najpierw niech pan burmistrz powiększy kojec swojemu psu żeby biedak miał gdzie biegać a nie trzymać zwierze na 1m2!!! Wstyd!!! tak prawa przestrzegają podobno i to dotyczy tez praw zwierząt!!!
xyz04.07.2019, 14:25
Szukaja oszczędności i chcą opłaty za psy? Niech burmistrz najpierw powiększy kojec swojemu psu żeby miał gdzie gonić a nie tzyma zwierzaka na 1 m2!!!!
Jer04.07.2019, 11:42
No ale JAK TO? Przecież PANI MINISTER mówiła, że NIE BĘDZIE żadnych kosztów jej najjaśniejszej reformy. I że wszystko pójdzie wspaniale, dzieci będą szczęśliwe, a paski na ich świadectwach najczerwieńsze na świecie. To musi być jakaś pomyłka, Pani Niegdyś Minister na pewno by nam to maluczkim wytłumaczyła i niedowiarków też przekonała. Tylko teraz ta niedobra Bruksela ją na pewno przetrzymuje i nie pozwala wracać, kontynuować to rozpoczęte wiekopomne dzieło. Zua Bruksela, zua!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl