Powstał program naprawczy dla znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju. Nie obejdzie się bez kredytu, który będzie musiało poręczyć miasto.
Program przygotował prezes szpitala Witold Latusek. Zaakceptowała go rada nadzorcza miejskiej spółki, trafił on też do burmistrza i radnych. Opiera się na czterech filarach. Pierwszy, to oszczędności. Szpital mocniej zaciska pasa, bo według prezesa, konieczne jest ograniczenia kosztów funkcjonowania szpitala o 150 tysięcy złotych miesięcznie. Drugi punkt programu naprawczego zakłada pozyskanie kredytu na restrukturyzację spółki, spłatę zobowiązań przeterminowanych i pozyskanie środków na inwestycje. Prezes spotkał się już w tej sprawie z dyrektorem i analitykami Banku Gospodarstwa Krajowego w Krakowie. - W związku z trudną sytuacją finansową spółka nie ma samodzielnie zdolności kredytowej, dlatego konieczne jest poręczenie przez gminę (lub inny rodzaj zabezpieczenia) kredytu zaciągniętego przez szpital. Rozważana jest także zamiana pożyczek udzielonych spółce w 2015 roku na dopłatę do kapitału lub pokrycie strat z lat ubiegłych - tłumaczy.Trzeci filar programu naprawczego to modernizacja budynków należących do szpitala, budowa nowej przychodni i budynku przechowywania zwłok. Czwarty to opracowanie, przyjęcie i wdrożenie „Strategii Rozwoju Spółki „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” na lata 2020 – 2028”.
- Na dzień dzisiejszy istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości spółki, więc zwróciłem się do Zgromadzenia Wspólników, którego obowiązki pełni burmistrz Rabki-Zdroju o podjęcie uchwały o kontynuowaniu działalności szpitala. Zgromadzenie Wspólników odbędzie się 4 lipca 2019 r. W mojej ocenie jest duża szansa na uratowanie spółki i taka jest wola burmistrza i zdecydowanej większości radnych - mówi Witold Latusek.
Na koniec 2018 roku rabczański szpital miał zadłużenie w wysokości ok. 5,1 miliona złotych.
r/