11.07.2019, 14:23 | czytano: 8212

Walka z próchnicą w szkołach

Radni z gminy Łapsze Niżne apelują o lepszą opiekę dentystyczną dla dzieci w szkołach.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne wywiązała się dyskusja na temat opieki stomatologicznej w gminie. – Na naszym terenie dzieci nie mamy objęte opieką stomatologiczną w szkołach. Zgłaszałam, żeby jednak dzieci szkolne były objęte tą opieką. Nie każdego stać na prywatną opiekę stomatologiczną. Kiedyś były przeglądy w szkołach. Było organizowane na przykład mycie zębów. (…) Mój wniosek był, żeby zaprosić panią stomatolog, aby nam przedstawiła, jak to wygląda na naszym terenie – stwierdziła jedna z radnych.
– Szanowni państwo, żyję krócej od niektórych z państwa, ale nie przypominam sobie, żeby w szkole kiedykolwiek były leczone zęby. To, że przeglądy i fluoryzacja były, to takie rzeczy są nadal – odpowiedział wójt Jakub Jamróz.

Stwierdził również, że w dalszym ciągu pielęgniarki obecne są w szkołach i dzieci raz na jakiś czas szczotkują zęby. W kwestii leczenia stomatologicznego opcje są dwie: prywatna wizyta lub kasa chorych.

– Nie ma możliwości, żebyśmy w każdej szkole mieli gabinet dentystyczny. To niebywałe koszty i kto za to zapłaci? Za wyposażenie i potem za samo leczenie? Profilaktyka obecnie jest stosowana – kontynuował wójt.

– W ośrodku była dentystka, ale miała prywatny gabinet. Przeszła na emeryturę. Nikt nie chce tam chodzić, bo Narodowy Fundusz Zdrowia już nie świadczy tych usług i trzeba iść prywatnie. Matka musi brać dziecko i iść do prywatnego lekarza. Chodzi o to, żeby urząd gminy z panem wójtem na czele zatrudnił w ośrodku w Łapszach czy we Frydmanie stomatologa, żeby te dzieci miały tę opiekę. Aktualnie nie może tak być po prostu – skwitował inny radny.

Na koniec dyskusji przewodniczący rady poddał pomysł, aby jeden dzień w tygodniu zarezerwować u stomatologa tylko dla dzieci.

ao/
Może Cię zainteresować
komentarze
ola11.07.2019, 18:01
@itd dalej... Są lekarze stomatolodzy którzy mają kontrakt z NFZ, więc jest szansa na stomatologa w ramach ubezpieczenia. Zatem proszę mi powiedzieć skoro 2 dzieci nie stać na pójście do prywatnego stomatologa tzn że pozostałym 18 w klasie którzy tego nie potrzebują narzuca opiekę której nie potrzebują... Szkoda pieniędzy publicznych. Poza tym jak to możliwe żeby rodziców w dobie 500 plus nie było stać na stomatologa i 300 zł wyprawki szkolnej... ????
itd dalej11.07.2019, 16:08
Nikt nie mówił o leczeniu zębów w szkole tylko objęciu opieką stomatologiczną dzieci szkolnych w Ośrodku Zdrowia.Nie każdego rodzica stać na prywatnego Stomatologa.
ola11.07.2019, 14:35
Drogą Pani Radna.. Nie życzę sobie aby moje dziecko miało przegląd zębów w szkole i aby ktoś JE leczył. Ja w szkole byłam u dentysty i założono mi plombe kiepskiej jakości , dzięki czemu mając 20 lat musiałam ten ząb wyrwać. Jest opieka NFZ jak kogoś nie stać. Poradnie, ośrodki zdrowia są od leczenia a szkoła od uczenia, i niech szkoła wywiązuje się że swoich obowiązków
wróżka11.07.2019, 14:33
nie uważam, żeby to był dobry pomysł. zwłaszcza, że żyjemy w czasach, kiedy na każdym polu chcą przejąć nad nami kontrolę. za chwilę rodzice nie będą mieli nic do powiedzenia w kwestii swoich dzieci.
baciok@11.07.2019, 14:32
PiS obiecał stomatologa w każdej szkole.
Z pytaniami do posłów PiSu z Podhala.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl