11.07.2019, 16:57 | czytano: 3304

W Małopolsce odbędą się Igrzyska Europejskie

Fot. UMWM
- Rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich – zapowiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji władz województwa małopolskiego i Krakowa dotyczącej organizacji igrzysk. Już w listopadzie poznamy dyscypliny, a także wstępny koszt imprezy, natomiast na początku przyszłego roku zostanie podpisany kontrakt organizacyjny.
- Deklarujemy wsparcie przy organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Traktujemy to wydarzenie jako ogólnopolskie przedsięwzięcie. Samorządy mają nasze pełne poparcie - powiedział wicepremier Jacek Sasin, przewodniczący stałego komitetu rady ministrów.
Wicepremier Sasin zaznaczył, że na początek konieczne jest określenie wymiaru igrzysk europejskich m.in. ustalenie listy rozgrywanych dyscyplin, a w ślad za tym pójdą decyzje dotyczące inwestycji, kwestii organizacyjnych i finansowych. Dodał, że Kraków i Małopolska są wizytówką Polski i warto je pokazać nie tylko uczestnikom igrzysk, ale także kibicom. Przypomniał, że Kraków ominęły mecze piłkarskie Euro 2012. - Chcemy to nadrobić - dodał wicepremier Sasin. Zaznaczył, że Kraków ma doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń - jednym z nich były Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

- Małopolska od początku była zainteresowana organizacją Igrzysk Europejskich. Mam nadzieję, że deklaracje Pana Premiera Jacka Sasina i Pana Ministra Witolda Bańki rozwieją wiele wątpliwości związanych z przedsięwzięciem. Wsparcie rządu jest dla nas bardzo cenne - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Gospodarz regionu przypomniał, że inicjatywę wspólnego zorganizowania Igrzysk Europejskich przez Małopolskę i Kraków poparły jednogłośnie 52 narodowe komitety olimpijskie, a samorządy z Małopolski już dziś deklarują swoje wsparcie.

- Wiele samorządów w Małopolsce chce włączyć się w organizację Igrzysk Europejskich. Wykorzystajmy tę szansę - dodał Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

W podobnym tonie o igrzyskach wypowiedział się Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który podkreślił że zarówno region jak i miasto są przygotowane do organizacji imprez tej rangi.

- Uważam, że Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce to nie jest dobre rozwiązanie. To bardzo dobre rozwiązanie - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Piotr Ćwik, wojewoda małopolski dodał, że w ostatnich latach w regionie zrealizowano szereg inwestycji infrastrukturalnych, co jest znaczącą zmianą w stosunku do wielu ostatnich lat. Rząd planuje przeznaczyć blisko 8 miliardów złotych dla drogi i kolej, co mocno ułatwi organizację przedsięwzięcia.
Minister sportu i turystyki Witold Bańka powiedział, że lista dyscyplin powinna być gotowa do listopada, na tej podstawie zostaną oszacowane koszty organizacji Igrzysk Europejskich.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki dodał, że kontrakt dotyczący organizacji Igrzysk zostanie podpisany na początku 2020 r. - Polska jako organizator zrobi wszystko, by te zmagania sportowe miały jak najwyższą rangę - powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes PKOL.

Rolę gospodarza igrzysk europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku, a za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga - zakończona 30 czerwca - w Mińsku.

W zakończonym kilkanaście dni temu wydarzeniu na Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów, którzy walczyli o medale w 23 dyscyplinach. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
oko17.07.2019, 22:15
Rząd jest naszym "pracownikiem"
Czy ten "pracownik" pytał nas POLAKÓW o zdanie?
Czy tylko ogłosił nam, że chce bawić się naszym kosztem, nie licząc się w ogóle z naszym zdaniem?!
Liczę na Pana14.07.2019, 06:59
Jeszcze raz proszę Pana, Panie Marszałku, o zmianę lokalizacji mostu na rz.Wiśle. To są realne dzisiejsze problemy województwa małopolskiego.
maverick13.07.2019, 20:49
Padają tutaj słowa: "wykorzystajmy tę szansę". No to tak gwoli przypomnienia parę prawd chłodzących, ale potrzebnych dla ochłodzenia niektórych gorących głów. Dwadzieścia lat temu, przed Igrzyskami Ateny 2004, Grecy również zachłystywali się inwestycjami i namawiali jeden drugiego "wykorzystajmy tę szansę" - no i wykorzystali; olimpiada okazała się fiaskiem (w biednych krajach z peryferium UE takich jak Grecja czy Polska takie imprezy nigdy się nie zwracają, no way!), za cztery lata przyszedł kryzys, kazano Grekom spłacać długi (między innymi za boom inwestycyjny przed olimpiadą), Grecja okazała się niewypłacalna, zablokowano Grekom wydawanie pieniędzy z bankomatów, okrojono im o prawie połowę zarobki, rozpisano spłatę długu Grecji do roku dwa tysiące sto któregoś, bo na spłatę nie wystarczyły pieniądze ze sprzedaży Chińczykom portu Pireus i innym oligarchom wysp i wysepek, historycznych budowli, etc. Dlatego te igrzyska to nie tylko że nie są dobrym rozwiązaniem, one są bardzo złym, skrajnie nieodpowiedzialnym, by nie powiedzieć szalonym, rozwiązaniem.
wert13.07.2019, 15:45
Fajnie rozwinie się moje województwo MAŁOPOLSKIE a zapłacą wszystkie pozostałe. Jak dla mnie bomba. Nie licząc zysku z darmowej reklamy mojego regionu. :D
NIE DLA IGRZYSK13.07.2019, 10:16
NIE ZGADZAM SIĘ NA MARNOTRAWSTWO NASZYCH PIENIĘDZY !!!!
To wyrzucanie naszych pieniędzy w błoto!!!!!!!!!!!!!!
Wszystkie miasta po igrzyskach (tego typu imprezach) toną w długach!!!!!!!!!
gorol13.07.2019, 10:12
Wszystkie igrzyska to ściema!!!
Zabawa dla polityków i innych pasożytów!!!
Dla przeciętnego obywatela Polaka dodatkowy koszt, wydatek, obciążenie finansowe!!!
Igrzyska w Rzymie też robili po to, żeby otumanić lud!!!!!!
Za dużo chleba?12.07.2019, 21:58
Panie Marszałku, bardzo proszę przyjrzeć się lepiej inwestycji budowy mostu
na rz. Wiśle pomiędzy drogami 79 a 964. Pilna sprawa!
ekolog12.07.2019, 08:14
A co ze smogiem
szansa na sukces11.07.2019, 22:49
Najlepsza szansa na promocję i rozwój subregionu .
Motywacja do działania .
Niejeden region stał się ElDorado dzięki takim imprezom
szansa na sukces11.07.2019, 22:37
Wyrwać do Nowego Targu wszystkie dyscypliny
Ale będzie kasa p)
Karol11.07.2019, 18:51
Ile na tym można stracić? Wszystko? Złoty interes. Im więcej publicznej kasy stracimy, tym więcej zarobimy my, przekręty i spółka.
ścierwojad11.07.2019, 17:20
Nic nie znacząca, nikogo nie interesująca impreza, na którą znów pójdą nasze pieniądze. Ale super.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl