13.07.2019, 11:38 | czytano: 2822

Zwyrtały przyznane

Fot. Piotr Kuczaj
W Rabce-Zdroju, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019, odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Zwyrtała”, na najlepszy pomysł promujący czytanie.
Jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora, postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody główne: Edycie Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze” i Marii Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę”. Laureatki otrzymają nagrodę - weekend w SPA „Rabczański Zdrój”.
- Tak jak nagradza się pisarzy, którzy tworzą wspaniałe książki, tak samo pomysły promujące czytelnictwo bywają tak fantastyczne i wspaniałe, że często pomysł „robi” książkę – podkreślała Iwona Haberny, pomysłodawczyni i organizatorka Rabka Festival. - Świetna książka niewypromowana – umrze, a czasem słabą książkę da się wypromować. Pomyślałam, że Rabka Festiwal to znakomite miejsce, ale nie żeby wybierać kolejną książkę roku, ale nagrodzić osoby, które znakomicie promują książki, po to, żeby ich pomysły nie umarły, jakoś je utrwalić, docenić ludzi i ocalić pomysły.

- Po kilku dniach rozmyślań, rozmów, burz mózgów i różnych udręczeń pojawił się patron nagrody – ZWYRTAŁA, który tak roztańczył niebo, jak nasi laureaci potrafią "rozczytać" społeczności, w których działają. Taki patron nadaje nagrodzie charakter ogólnopolski - bo jednak za sprawą Tetmajera wszedł do literatury polskiej, a równocześnie nawiązuje do Podhala, gdzie nagroda jest wręczana – powiedziała Iwona Haberny. - Jest jeszcze powód natury graficznej: otóż rabczański teatr lalek "Rabcio" z wielkim sukcesem w całej Europie wystawiał spektakl "O Zwyrtale muzykancie", a plakat (podobnie jak i lalki) zaprojektował wybitny artysta Jerzy Kolecki, uczeń Pronaszki. Mamy zgodę rodziny pana Koleckiego na wykorzystanie Zwyrtały z plakatu, jako logotypu nagrody – dodała.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
klio14.07.2019, 09:37
Fajna impreza w dobie komputerów i ogłupiającej telewizji i różnych gier komputerowych.Trzeba przyciagać dzieci do książek.Tyle dobrych wiadomości z różnych dziedzin znajdą w podręcznikach,że będą mieć na całe życie pożytek z czytania.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl