01.08.2019, 09:54 | czytano: 5433

Afgańczycy ukryci w ciężarówce

Fot. KOSG
Obywatele Afganistanu podróżowali ukryci w naczepie samochodu ciężarowego. Zatrzymali ich funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem. Kierowca ciężarówki, który dzień wcześniej zakończył trasę, nie był świadomy, że przewozi nielegalnych migrantów.
Trzech obywateli Afganistanu zostało zatrzymanych przez Strażników Granicznych z Zakopanego po informacji otrzymanej z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej.
Migranci zostali zauważeni przez pracownika firmy transportowej, podczas wychodzenia z naczepy na terenie firmowego parkingu, zlokalizowanego w powiecie suskim. Ciężarówką przewożona była ruda cynku z Kosowa przez Serbię, Węgry, Słowację do Polski. Kierowca pojazdu, który dzień wcześniej zakończył trasę, nie był świadomy, że przewozi nielegalnych migrantów. Cudzoziemcy dostali się do przestrzeni ładunkowej pojazdu prawdopodobnie na granicy Kosowa i Serbii przed założeniem plomb celnych. Pracownik firmy transportowej na miejsce zdarzenia wezwał karetkę pogotowia oraz Policję, która powiadomiła funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów podróży, ani wiz. Oświadczyli, że są niepełnoletnimi obywatelami Afganistanu. Jednak dzięki przeprowadzonym badaniom kości ustalono wiek cudzoziemców na około 18,5 roku, 18 lat oraz 15,5 roku. Odciski palców dwóch starszych cudzoziemców widniały w bazach danych – jako osób pełnoletnich – zarejestrowanych pobytowo na terytorium Bułgarii.Dwójce starszych cudzoziemców przedstawiono zarzuty związane z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom z użyciem podstępu, bez dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy RP. Cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze zaproponowanej przez prokuratora w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.
Decyzjami sądów cała trójka cudzoziemców została osadzona w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy, gdzie będzie oczekiwać na dalsze czynności administracyjne, prowadzone w ich sprawach.

To 4 przypadek w tym roku ujawnienia nielegalnych migrantów podróżujących z południa Europy, przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W 3 przypadkach cudzoziemcy podróżowali ukryci w naczepach samochodów ciężarowych. Natomiast w jednym przypadku migranci ukryci byli w skrytkach konstrukcyjnych autokaru. Łącznie zatrzymanych zostało 11 cudzoziemców: 4 Afgańczyków, 3 Wietnamczyków, 3 Algierczyków oraz jeden obywatel Pakistanu.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej, oprac. r/
komentarze
kazek wynalazek01.08.2019, 22:18
czyżby firma transportowa z czerwonych manów
dać pracę i obserwować .01.08.2019, 16:17
Dać pracę i niech za darmo nie zjadają polskiego chleba .W Polsce potrzeba pracowników -pracy nie brakuje .
pol01.08.2019, 10:39
Biedni,głodni bez wizji na przyszłość.Żal ich,ale wiemy jak muslimy lubią się wypłacać tym co im podali rękę.Nie wiem co dla nich dobre,nie zabieram głosu,mam empatię dla każdego pokrzywdzonego.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl