12.08.2019, 17:56 | czytano: 8431

Niezwykła opera w ruinach czorsztyńskiego zamku (zdjecia)

Ruiny zamku Wronin w Czorsztynie po raz drugi były świadkiem wyjątkowego wydarzenia. Pod jego murami został wystawiony spektakl operowy „ Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda”.
Przybyłych do zamku gości przywitał przedstawiciel organizatora wydarzenia prezes LGD Gorce - Pieniny Tomasz Hamerski. Wśród nich znaleźli się m.in.: poseł na sejm Anna Paluch, wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, wójt gminy Krościenko Jan Dyda, zastępca wójta gminy Krościenko Tadeusz Topolski, członek zarządu powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec.
Opera napisana przez  XIX-wiecznego kompozytora Karola Kurpińskiego opowiada historię miłości Wandy i Bojomira. Jej akcja osadzona jest właśnie w ruinach czorsztyńskiego zamku.  Premiera opery miała miejsce w 2016 roku i już wtedy cieszyła się dużym powodzeniem

W tym roku spektakl został  wzbogacony o muzyczne niespodzianki - dwa utwory Stanisława Moniuszki związane z obchodami Roku Moniuszkowskiego zaprezentowane w aranżacjach orkiestry Agnieszki Kreiner. Obsadę stanowili wybitni śpiewacy operowi: Maria Złotek, Ewa Walkowska, Krzysztof Michalski, Klaudiusza Leśniaka oraz Michał Czok. Do udziału została zaproszona Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner.

Spektakl wyreżyserował absolwent Wydziału Aktorskiego PWST Błażej Peszek – syn znanego aktora Jana Peszka.

Opera zachwyciła  tłumnie zgromadzoną pod murami zamku publiczność. Artyści, pomysłodawcy i akustycy otrzymali brawa na stojąco.
 
Wszyscy z niecierpliwością czekamy  na kolejne spotkanie z operą w murach zamku Wronin, które być może odbędą się znów za rok.
 
Tekst WB, fot.JD
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
S13.08.2019, 22:00
Porażka ... miejsce świetne i tyle ...pare ławek między metalowym budowlanym ogrodzeniem które stoi tam od 30 lat a dziurami wykopanymi przez prawdopodobnie archeologów. Dyrektor Parku pienińskiego powinien się wstydzić za to jak wyglada to miejsce.
Spektakl świetny ale można to było zrobić profesjonalnie z oprawa świetlna i wizualizacją
zmartwiona13.08.2019, 09:42
Szkoda, że nie wiedziałam :(
Szary12.08.2019, 23:17
Świetnie! Wspaniale ! I wiecie co pomogę " nie muzycznie " ale. Inaczej .
Anka12.08.2019, 19:48
fajna uczta duchowa w niesamowitej scenerii
Mati12.08.2019, 19:29
Wspaniała opera i atmosfera , brawo oby wiecej takich wydarzeń na zamku w Czorsztynie ????????
Brawo12.08.2019, 19:23
Doskonały pomysł
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl