17.08.2019, 13:16 | czytano: 2504

Święto Kultury Pasterskiej w Ochotnicy Górnej (zdjęcia)

Ochotnica Górna od wieków słynęła z kultury pasterskiej, która jest wciąż żywa i strzeżona przez mieszkańców. Co roku, w Ochotnicy Górnej odbywa Watra Ochotnicka połączona z redykiem owiec i pokazem wyrobów sera. W tym roku, wydarzenie to zostało zorganizowane już po raz XXIII.
Pierwszego dnia został zorganizowany Kongres Kultury Pasterskiej podczas, którego prelegenci wygłosili referaty: „Pasterstwo w Gorcach”, „Szlak Kultury Wołoskiej oraz krajobraz gorczańskiej wsi Ochotnica”, „Historyczny przekaz nazw ról i osiedli oraz związane z nimi legendy. Ochotnica – dzieje i historia”. Uczestnicy paneli poszerzyli swoje wiadomości z zakresu m. in. antropologii kulturowej, folklorystyki, sztuki ludowej.
W sobotę, dla uczestników, przygotowano warsztaty z obróbki wełny owczej oraz pokaz góralskiego gotowania w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Kongres Kultury Pasterskiej zakończył się wieczornym seansem filmowym – wyświetlony został film „Ostatni górale”.

Drugiego dnia, Święto Kultury Pasterskiej, rozpoczęło się od redyku owiec prowadzonego przez bacę Jarka Buczka wraz z juhasami. Następnie, została uroczyście rozpalona watra. Do jej rozpalenia zostali zaproszeni m. in. Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, Kierownik WOK w Ochotnicy Górnej Zdzisław Błachut, Sołtys Sołectwa Ochotnica Górna Wiesław Maciąga, Baca Jarek Buczek, miejscowy twórca ludowy Tomasz Hubiak.

Po rozpaleniu watry przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Głos zabrał Wójt Gminy Ochotnica Dolna, który przywitał zebranych mieszkańców i gości, życząc wszystkim miłego popołudnia. Na scenie rozbrzmiewała góralska muzyka grana przez miejscowe zespoły: Ochotni, Maili Ochotni, Spod Gorca, Muzyka Mateusza Tarchały, Wstonzecki oraz przez zaproszone zespoły: Muzyka Jaśka Kubika, Dębnianie, Góralska Hora, Ludova Hudoba Hanuliakovci z Martina. Na zakończenie imprezy zagrał zespół Góral Power, przy którym uczestnicy Watry Ochotnickiej bawili się do późnych godzin nocnych.

Watrze towarzyszyły Warsztaty Kultury Pasterskiej: rzemieślnicze, gry na instrumentach pasterskich, tworzenie pasterskich narzędzi i wyposażenie bacówki. Z kolei, baca – Jarek Buczek zaprezentował pokaz życia na bacówce. Było strzyżenie barana oraz wyrób sera i oscypków. Odbyły się też liczne konkursy m. in: skrobanie ziemniaków, robienie masła w kierniczce, piłowanie drzewa. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac twórców ludowych z Gminy Ochotnica Dolna.

Celem realizowanego zadania była promocja unikatowych wartości związanych z tożsamością wielokulturowych korzeni Ochotnicy i ich wpływu na twórczość artystyczną lokalnych artystów, ale także życie codzienne mieszkańców. Realizowany projekt propaguje postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej oraz szacunku i tolerancji dla kultury pasterskiej.  
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Materiały prasowe
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl