01.09.2019, 18:41 | czytano: 2602

Zakopiańskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Zakopanem uroczystą Mszą św. i odsłonięciem pamiątkowej tablicy uczczono 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na tablicy widnieje napis: "W hołdzie mieszkańcom Zakopanego i ziemi podhalańskiej pomordowanym i więzionym w latach 1939-1945 w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz innych miejscach kaźni i zagłady rozsianych na terenie okupowanej Polski i Europy. Społeczeństwo Zakopanego".
Na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej odprawiona została Msza Święta w intencji pokoju na świecie. Przewodniczył jej dziekan dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusław Filipiak. Po niej w pobliskim kolumbarium odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca mieszkańców Zakopanego i Ziemi Podhalańskiej pomordowanych i więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz innych miejscach kaźni i zagłady rozsianych na terenie okupowanej Polski i Europy w latach 1939-1945.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta: zastępcy burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar oraz sekretarz Miasta Grzegorz Cisło, a także władz powiatu: starosta Piotr Bąk i wicestarosta Jerzy Zacharko oraz liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele zakopiańskich instytucji i stowarzyszeń, harcerze i mieszkańcy miasta. W swoich wystąpieniach wiceburmistrz Tomasz Filar i starosta Piotr Bąk przypomnieli tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat i podkreślali konieczność zachowania pamięci o wszystkich ich ofiarach – zarówno tych znanych z imienia i nazwiska, jak i tych bezimiennych. Dziękowali także pomysłodawcy tablicy Jerzemu Gąsienicy Łuszczkowi, który wraz z przedstawicielem młodego pokolenia Jakubem Różakiem z ZHR dokonał jej oficjalnego odsłonięcia.

Straty, jakie poniosło Zakopane w wyniku niemieckiej okupacji, to szacunkowo 3750 osób na 21 tys. ówczesnych mieszkańców, czyli blisko dwadzieścia procent. Byli to zarówno uczestnicy działań wojennych, jak również ludność cywilna.

Pod tablicą delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystość została zorganizowana przez Urząd Miasta Zakopane oraz Sanktuarium Najświętszej Rodziny.

Lista osób zamordowanych i więzionych podczas II wojny światowej dostępna jest na stronie Urzędu Miasta.

UM Zakopane, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
Będzie sie działo02.09.2019, 13:38
Wszyscy czekają na 17 września - wtedy dopiero zaczną się obchody "właściwej" daty rozpoczęcia II wojny światowej. Prezydent Niemiec był zaproszony na 1 września, a jakże, to może Putin pojawi się 17.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl