20.10.2019, 11:07 | czytano: 6934

Radny zaapelował o nadzór nad ścieżkami rowerowymi

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. - Zwracam się z wnioskiem o przegląd ścieżek i tras rowerowych pod względem ich bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie drzew rosnących w ich bezpośrednim sąsiedztwie - mówił podczas sesji Marek Fryźlewicz. Radny zastrzegł, że nie chodzi mu o wycinanie drzew, ale o przycięcie ich gałęzi i konarów znajdujących się w bliskim tras.
- Rozwijająca się sieć ścieżek rowerowych w Nowym targu stanowi coraz większa atrakcję dla mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto i nasz region. Na ścieżkach tych jest coraz większy ruch nie tylko rowerzystów, ale i pieszych. W związku z tym zwracam się z wnioskiem, o przegląd ścieżek i tras rowerowych pod względem ich bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie drzew rosnących w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Podczas silnych wiatrów często łamią się ich gałęzie , a czasem nawet konary stwarzając realne zagrożenie dla rowerzystów i pieszych. Tak dzieje się m. in. na ścieżce Velo Dunajec, biegnącej po wałach w sąsiedztwie rzeki Dunajec i Nowej Targowicy, ale też na innych trasach rowerowych w innych rejonach miasta - tłumaczy radny Fryźlewicz.
W udzielonej mu pisemnej odpowiedzi burmistrz napisał: "16 października został dokonany przez pracowników Referatu Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowy Targ przegląd systemu ścieżek rowerowych znajdujących się na terenie Miasta Nowy Targ, którego celem była ocena stanu bezpieczeństwa oraz oznakowania. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji w zakresie zagrożenia związanego z możliwością łamania się gałęzi i konarów w obrębie tras rowerowych została przekazana w dniu 17 października informacja do zarządcy trasy VeloDunajec, czyli Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie, o konieczności usunięcia niebezpiecznych elementów drzew zagrażających rowerzystom".

Grzegorz Watycha dodaje, że na pozostałych odcinkach ścieżek rowerowych "odbywa się stały monitoring związany z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowników i w razie konieczności lub otrzymania zgłoszenia przeprowadzane są odpowiednie działania niwelujące zagrożenie."

s/
zobacz także
komentarze
Szary21.10.2019, 09:09
Do rowerzysta . Drzewa znajdują się w tzw. pasie przydrożnym ,prywatnych właścicieli działek w to nie mieszaj ." I po problemie,tłumu"
rowerzysta20.10.2019, 20:01
Poważnym zagrożeniem na ścieżkach są zamontowane na środku słupki, które mają uniemożliwiać wjazd pojazdów. Niestety są zagrożeniem dla rowerzystów. Powinno się natychmiast usunąć wszystkie słupki, które zagrażają zdrowiu i życiu korzystających ze ścieżek.
Zbych20.10.2019, 17:22
Natychmiastowa reakcja..jak w przypadku separatorów i wystających śrub. Reakcja z kilkumiesiecznym opóźnieniem.
Aldik20.10.2019, 16:01
Ścieżki są w dobrym stanie i dobrze utrzymane a krytykanci niech się przejadą zagranicę a potem wymyślają . Zamiast cieszyć się że jest ruch i ludzie przyjeżdżają to tylko kłody pod nogi.
abc20.10.2019, 15:24
p. Marku i co że gałęzie - na jednej ze ścieżek w ubiegłym roku wyglądało jakby pokrzywy urosły!!!
unia dała kasę na ścieżki a my nawet ich utrzymać nie potrafimy, ot co.
Rowerzysta20.10.2019, 15:22
A na czyim rosną drzewa. Wezwać właściciela do porządku i po temacie
Jacy20.10.2019, 15:15
Wiekszym zagrozeniem niz galezie jest bliska obecnosc Dunajca stroma skarpa i zaraz wody gdy pada głeboka i rwąca (Nowy Targ-Waksmund),nie chce myslec co bedzie gdy dziecko straci rownowage i tam wpadnie , powinno byc chociaz dobrze zaznaczoe te miejsca jakas lina czy słupki .
Mieszkanka20.10.2019, 15:12
Proszę o kontrolę policji na ścieżce rowerowej pod ,,Skarpą? tam dzisiaj podczas spaceru pół godzinnego dwa samochody zrobiły sobie tor do jazdy ????????????
podatnik20.10.2019, 14:49
Nowe ścieżki a już w nich wychodzą dziury. Wystarvzy się przejechać. albo ten zawijas. Dramat. Zastępca od inwestycji do odwołania
Jo z tutela20.10.2019, 14:28
Apel do Włodarzy Miasta i Gmin, może co jakiś czas po wybudowaniu tych ścieżek rowerowych trzeba by było sprawdzić stan nawierzchni, leżą na nich tony piachu i kamieni.
Jeszcze jedna sprawa, po zamknięciu mostu w Długopolu w kier. Działu ścieżka rowerowa z Krauszowa pod Morawczynę stała się nielegalną drogą którą odbywa się regularny ruch samochodowy z prędkościami grubo przekraczającymi 50 km/h, w sobotę spotkała mnie taka sytuacja i musiałem ratować się zjazdem do rowu.
Ciekawe czy istnieją jakieś służby w tym mieście które mogłyby zająć się tym procederem?, chyba dopiero wtedy jak dojdzie tam do nieszczęścia.
Sabinka20.10.2019, 13:03
Paradoksalnie największym zagrożeniem na ścieżkach rowerowych są sami rowerzyści i piesi bo ze względu na coraz większy ruch dochodzi bardzo często do niebezpiecznych sytuacji - także z udziałem dzieci.
f1620.10.2019, 12:05
Watycha jak zwykle żartuje albo jest oszukiwany przez pracowników czego dowodem są interpelacje radnych wskazujących dziury w nowowyasfaltowanych ścieżkach oraz interwencja mieszkańca opisana w rozmaitościach. Powinien przyjrzeć się uważnie brakoróbstwu swojego zastępcy rodem z Maniów
STAŚ20.10.2019, 11:32
Dobrze, to są ścieżki rowerowe !

Może należy zająć się również drogami ! Wnioskuję, aby pootwierać wszystkie ślepe drogi do zakopianki !!!
Może być wykonane bez odpowiedzi na piśmie ?!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl