SKOMIELNA BIAŁA/NAPRAWA. W obecności m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, robotnicy włoskiej firmy Astaldi przebili się na wylot przez ostatnią ścianę łącząc w jeden sobą dwa drążone od południa i północy tunele.
Na uroczystym moment przebicia się tunelu pod Luboniem Małym, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła m.in. ministra Adamczyka, posłów, samorządowców i innych gości. Moment, gdy koparka od południowej strony wydrążyła dziurę, a z otworu wyszli robotnicy kopiący tunel od północy, oglądało ok. 200 osób. Były brawa i błyski fleszy. Robotnicy połączyli dziś ze sobą drążone z przeciwnych stron tunele nr 1 i 3. Na wiosnę planują połączyć sąsiednie - nr 2 i 4. Budowa tunelu, którym poprowadzi droga ekspresowa S7, ma zakończyć się w 2021 roku.
Trwają zintensyfikowane prace budowlane, by jak najszybciej dopuścić do ruchu po jednej jezdni trasy S7 na odcinku Lubień - Naprawa w dwóch kierunkach jeszcze w listopadzie 2019 r. We wrześniu, przypomnijmy, oddano do użytku odcinek Chabówka - Skomielna Biała.
Pod górą Luboń Mały drążone są dwa tunele. Każdym docelowo pojazdy będą jechać w jednym kierunku i każdy będzie miał 2060 m, jednak do wydrążenia jest ok. 1919,6 m tunelu prawego i ok. 1922,4 m tunelu lewego. Pozostałe części tuneli wykonane są w wykopie, który po ukończeniu prac zostanie zasypany.
W związku z osuwiskiem przy lewym portalu w Skomielnej Białej czasowo wstrzymano rozpoczęcie drążenia lewego tunelu od strony południowej. Konieczne było zabezpieczenie osuwiska ] przeprojektowanie obiektów inżynieryjnych. W czerwcu 2019 r. zakończyło się tu palowanie. Pale zabezpieczające osuwisko stanowią jednocześnie konstrukcję budynku wentylatorni. Po jego ukończeniu rozpoczęto drążenie metodą podstropową, pod budynkiem wentylatorni. Jest on zlokalizowany bezpośrednio na wylocie tunelu lewego.
Prawy tunel jest wydrążony w całości. Lewy wydrążono na długości 1184 m, co stanowi ok. 62% całości. Wykonano 42 km 764 m mikropali kotwiących dolny mur oporowy przy portalu południowym a na skarpie trwa wykonywanie koszy gabionowych. Jest ich już 1106 m3, co stanowi 38,8 % całości.
Do października 2019 r. średnio dziennie wywożono z placu budowy i kruszono 1500 ton materiału skalnego nazywanego urobkiem. Dotychczas wywieziono około 537 206 m3 urobku, a do wywiezienia będzie jeszcze około 126 936 m3. Do robót strzałowych wykorzystano już 350 ton materiałów wybuchowych. Zużyto prawie 128 tys. m3 betonu.
r/ źródło: GDDKiA, zdj. Piotr Kuczaj