07.11.2019, 10:36 | czytano: 7396

Sylwester Marzeń z "Dwójką" na Wielkiej Krokwi - stanowisko Tatrzańskiego Parku Narodowego

Arch. Podhale24.pl
- Tatrzański Park Narodowy jest zaniepokojony planami organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią - czytamy w opublikowanym oświadczeniu. - Przeniesienie lokalizacji imprezy o takiej skali w bezpośrednie sąsiedztwo parku może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę.
Pełna treść oświadczenia:
"Formalnie teren, na którym ma się odbyć impreza, jest poza granicami Parku, więc jurysdykcja TPN jest tu ograniczona. Ponieważ jednak teren leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, uznaliśmy za konieczne wskazanie naszych obaw. Jako instytucja nie możemy się włączać w społeczne protesty, ale podjęliśmy odpowiednie działania – zwróciliśmy się do organizatorów z prośbą o szczegóły organizacyjne. Jak dotąd Park nie został zaproszony do rozmów, ale liczymy na to, że wszyscy odpowiedzialni za organizację tej imprezy ponownie przyjrzą się sprawie i wezmą pod uwagę nasze stanowisko.

Przeniesienie lokalizacji imprezy o takiej skali w bezpośrednie sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę. Zagrożenia, jakie niosą ze sobą tego typu imprezy masowe, to przede wszystkim hałas przekraczający dopuszczalne normy, zanieczyszczenie światłem, powodujące zakłócenie naturalnego cyklu dobowego zwierząt oraz utrudniające im orientację w terenie, ogromne ilości śmieci.

Musimy pamiętać, że zwierzęta wykazują inną wrażliwość na dźwięki niż ludzie. Hałas jest słyszalny w promieniu kilku kilometrów, wpływając na występowanie reakcji stresowych u zwierząt. Huki i błysk fajerwerków, rac czy petard są przyczyną stanów lękowych, poszukiwania nowego siedliska, w dalszej perspektywie obniżenia rozrodczości. Każdego roku tysiące zwierząt cierpi z tego powodu. Cierpią zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Znane są przypadki wybudzenia niedźwiedzia ze snu zimowego. Taki incydent miał miejsce w TPN w 2018 roku. Niestety, niedźwiedź nie przeżył zimy.

Od lat podejmujemy wiele wysiłków, by problem konsekwencji hałasowania nagłaśniać, apelujemy, aby turyści nie używali petard i fajerwerków w okresie sylwestrowych w Tatrach, ani w samym mieście. Prowadzimy akcje edukacyjne w mediach społecznościowych, w terenie, za pośrednictwem tradycyjnych mediów, m.in. „Nie strzelaj w sylwestra!”, „Śmieci to temat podniosły”, „Po zmroku świeć przykładem” skierowane do turystów oraz społeczności lokalnej. Poprzez tego typu akcje chcemy pomóc zrozumieć przyrodę Tatr i motywacje Parku, który zobowiązany jest stać na straży ochrony przyrody. Ten nasz przekaz jest cały czas aktualny.
W związku z naszymi obawami poprosiliśmy organizatora o informację, jak zamierza zabezpieczyć teren TPN przylegający do miejsca planowanej imprezy przed dostępem osób nieupoważnionych, w jaki sposób zamierza wyegzekwować od uczestników imprezy zakaz używania fajerwerków oraz jakie jest przewidywane natężenie hałasu podczas imprezy.

Podsumowując: uważamy, że ciągle jeszcze jest czas, żeby sprawę ponownie przemyśleć. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat optymalnego rozwiązania, które weźmie pod uwagę konieczność ochrony przyrody, ale i potrzeby społeczne".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
podatnik10.11.2019, 22:32
To nie ma być bal sylwestrowy, tylko hucpa dla gawiedzi nie śmierdzącej groszem na porządny bal, z niektórych wpisów na tym forum wynika że to forma nagrody za wygrane wybory. Na pomoc dla chorych dzieci pieniędzy nie ma, na hucpy są.
kkkk09.11.2019, 20:25
Widzę, że niektórzy nie znają się na zwierzętach, Wam jak się dobrze śpi to też nie lubicie jak Was ktoś budzi, niedzwiedzie przecież w okresie zimowyn śpią i jak ich hałas fajerwerków i głośnej muzyki zbudzi to biada każdemu kto znajdzie się blisko jego gawry albo w poblizu, a one niedaleko w okolicach Krokwi są, a zresztą jak niedzwiedz sie obudzi to moze potem zimy nie przeżyć. Trochę zdrowego rozsądku wszystkim życzę i tygodnik , tpn mają rację. Zastanówcie się nad Waszymi głupimi komentarzami i popieraniem tego bezsensowenego pomysłu Kurskiego
Pola09.11.2019, 11:39
To nagonka Zakopiańczyków z Limanowej im wszystko przeszkadza nawet w każdej pracy już od czterdziestu lat my górale i góralki w całym Zakopanem bardzo im przeszkadzamy , a siedzimy tu i dożerajom na każdym kroku ać przecie w okolicach Limanowej jest pięknie i cicho , te protesty z prawdziwymi góralami z dziada ,pradziada nie mają nic wspólnego bo prawdziwe górale licom dutki i tyle w temacie
Ewa09.11.2019, 10:20
Znowu nagonka na rząd. Ale to to faktycznie parodia i robienie z siebie idiotów jakby w sylwestra nie było wszędzie hałasu.
Ceper09.11.2019, 00:08
Ja nie wiem czego się tak bronią zakopiańczycy przecież to dla nich dutki i to duże.
Meg08.11.2019, 17:34
Jeśli jest petycja PRZECIWKO to dajcie znać- podpiszę. Co za poroniony pomysł! Mało miejsca na Równi Krupowej?! A może teraz w nowym miejscu trzeba zrobić bajzel?!
gorol08.11.2019, 11:24
KURSKI i PIS "KAŻE" Zakopane "MUSI"
Wielka Krokiew to najbardziej odpowiednie miejse w08.11.2019, 08:52
@Mikus To tylko dowodzi twojej aspołecznej postawy , ale i braku szacunku dla wydanych milionów na remont Równi Krupowej/nazwy naucz się pisać z dużej litery , albo wróć do szkoły podstawowej / i włożonej w to pracy ludzkiej . Wg. ciebie to należy jednym pociągnięciem zniszczyć , dla jakiejś głupiej zabawy . A gwarancja to d***u także twoje pieniądze .Wielka Krokiew najbardziej odpowiednie miejsce i tereny wokół niej . Nie ma tu mieszkańców , jest wolna przestrzeń i co najważniejsze zgoda na organizację w tym miejscu wielkich imprez masowych jest zawsze .To najbardziej odpowiednie miejsce w mieście i żadne bzdurne protesty nie zmienią tej opinii.
jaga208.11.2019, 06:37
Coraz bliżej Kasrowego Wierchu .Moze za dwa lub trzy lata sylwester będzie tam. A co... . Dziwne że Zakopane nie umie się bawić w swoim towarzystwie tylko potrzebuje Warszawy
Śmiechu warte08.11.2019, 00:27
Czyli według TPN na Równi Krupowej też nie można sylwestra zorganizować bo hałas słyszalny jest na kilka kilometrów. A Rówień Krupowa od Wielkiej Krokwi oddalona jest zaledwie o kilometr.
marcos07.11.2019, 22:01
Przenieście do Krakowa. Ja wogole jestem za tym zeby juz sobie odpuscic Zakopane. Dajcie nam żyć!!! ludzia mieszkającym w tej okolicy!!!!
totalna bzdura07.11.2019, 21:44
Widocznie lepiej by był ten Sylwester w centrum miasta , przy blokach gdzie mieszka tysiące ludzi z małymi dziećmi , osobami starszymi ? To dopiero bzdura , Mieszkańcy mają już dość hałasu .
Totalna głupota07.11.2019, 21:40
Idiotyczne stanowisko TPN jak zawsze . To co na Krokwi nawet Pucharu Świata nie wolno organizować . Totalna głupota .
Mikus07.11.2019, 20:42
A wiecie czemu m być pod skocznia?Bo miasto zrewitalizowalo rówień krópowa i straci gwarancję wykonawcy jeśli odbędzie się impreza.A na to liczy tylko wykonawca inwestycji????
Pola07.11.2019, 19:43
Nie kupować Tygodnika Podhalańskiego !!!za to że szczuje pod przykrywką zwierzątek , a biedne zwierzątka do miasta schodzą bo nie widzą zagrożenia w zabawie sylwestrowej
Zakopiańczyk07.11.2019, 19:10
Odbija wam szajba obrońcy przyrody? Mieszkańców miasta nie szkoda tylko zwierząt szkoda?! Takie same debile broniły kornika, który dziesiątkował Puszcze Białowieską ! Puknijcie się w głowę ekolodzy z Bożej Łaski. Pilnujcie lepiej zanieczyszczenia powierza i wody, a nie takie brednie pisać. Zwierząt w okolicach krokwi i tak już nie ma, po wielu imprezach sportowych organizowanych regularnie od okresu międzywojennego.
digiPODHALE07.11.2019, 18:53
na lotnisko w nowym targu przeniescie wiecej miejsca , a huk w sylwestra wszedzie równy
117KM07.11.2019, 17:17
A gdzie byli obroncy zwierzat jak Trzaskowskiemu rura pekla w Warszawie nie stali w wodzie i nie protestowali a w puszczy jak chcieli wyciac chore drzewa to sie umieli wiazac do drzew i pajacowac .Rybkom nie pomagali a tu sie o misie martwia bezmuzgi zielone misie na Sylwkwa sie nie obudza.Juz wiecej tygodnika nie kupie bo nawet sie do ## nie nadaje.PEŁO jest ZEREM.
zakopiańczyk07.11.2019, 17:17
Kurskiemu odwaliło że chce zrobić pod krokwią , niech już zostanie na Równi Krupowej, wiejskie dyskopolo dla gawiedzi.
antyPO07.11.2019, 16:38
Oczywiście, że tygodnikowi jest nie POdrodze z TVP, doskonale wiemy iż jest to zakamuflowany oddział wyborczej. Robią co im michnik każe, byle dowalić demokratycznie wybranej władzy. Skoro mamy demokrację w Polsce, to nie ma się co rozczulać nad tymi pseudo obrońcami przyrody, którzy za wszelką cenę chcą umniejszyć ewentualne sukcesy obecnej władzy, która ma pełne prawo decydować co i gdzie robić bo na to uzyskała mandat od większości społeczeństwa. A mówienie, że ta impreza zakłóci spokój w TPN jest niedorzeczne, bo np. już impreza skoków im nie przeszkadza. Tu chodzi ewidentnie o interesy pewnej partii POlitycznej.
Pola07.11.2019, 16:29
No wiadomo wszystkie imprezy w Zakopanem próbują zawetować ,,górale,,co kiedyś tam kiedyś przyszli za torami do pracy słowem nic ale to nic im się nie podoba w Zakopanem ać przecież koło Limanowej jest cisza i spokój proponuję powroty połączone z odpoczynkiem
Turysta07.11.2019, 16:27
Cobyście nie zrobili będzie zle. My mamy psy i też reagują na chałasy jak wszystkie zwierzęta podobnie . I tak żle i tak nie dobrze. Należy pomyśleć jak zabezpieczyć górne partie skoczni żeby nie było incydentów . Firmy organizujące tego typu imprezy na terenach nawet parków w Polsce mają odpowiedznie środki np. w przypadku koncertów itp. mogą odrodzić cały teren . W całej Polsce jakoś Parki zarabiają na imprezach tutaj tylko występuje prywata od czasów starego dyrektora . Zapytajcie o imprezy na terenie Śląskiego Parku w Chorzowie a douczycie się jak organizować imprezy masowe gdzie jest nawet ZOO.
Krzysiek07.11.2019, 16:07
Do Jan i ze wsi
Tylko że Wy tzw "ludzie" macie buzię i możliwości bronić się. A co ma zrobić zwierzę? Zaatakować? To będziecie płakać że Was dzikie zwierzę zaatakowało. Jeżeli macie jakieś zwierzę w domu to lepiej żeby wam je zabrali albo żeby same odeszły dla ich dobra...
Ja tylko przejazdem07.11.2019, 15:16
@jan @ze wsi
Na tym polega problem z głęboko zakorzenionym myśleniem wśród części Polaków- "Jeżeli ktoś silniejszy mi robi coś złego, to ja w odwecie mogę zrobić coś zlego słabszemu ode mnie".
To chyba pokłosie mentalności feudalnej.
TVP KLAMIE07.11.2019, 14:27
Brawo TPN niech pis nie mysli ze walki wszedzie moze robic...
ze wsi07.11.2019, 13:37
do jan - zgadzam się ,też tak myślę,więcej takich ludzi - brawo.Nie dajmy się zwariować .
OjDyro07.11.2019, 13:00
Komentarze mówią wszystko o tzw. góralach. Wstyd.
Tadek07.11.2019, 12:59
Bar obowiązkowo na progu.
Pola07.11.2019, 12:52
A jak trzy dni wyją trąbami na skokach to nikt nie protestuje ,lepiej żeby się park zajął kornikiem a politycznie zwierzętami ,tak samo powinni wszyscy handlowcy i hotelarze zbojkotować Tygodnik Podhalański który angażuje się w upolitycznione zbieranie podpisów przeciwko Sylwestrowi ,to nie nasza wina że PO przegrało,jestem za zorganizowaniem imprezy
polo07.11.2019, 12:16
A co tam wpłynie hałas,miśki i tak są przyzwyczajone przychodzą nawet do miasta.Łanie też sobie schodzą.Jak już co to kornik wyginie w lasach.
Obiektywny07.11.2019, 11:41
Za cienkie bolki jesteście aby Kurskiemu podskoczyć :-)
Sarkazm07.11.2019, 11:06
A to paskudne "lewaki". Stanowisko TPN to atak na demokratycznie wybrane władze TVP!
Mirek07.11.2019, 11:03
A co to za różnica czy będzie 500 metrów dalej czy bliżej. Hałas w sylwestra jest wszędzie.
jan07.11.2019, 11:02
Przejmujemy się zwierzętami bardziej niż człowiekiem.
Ile ludzi cierpli z powodu hałasu obok domu (przedsiębiorcy) i to dzień na dzień i jakoś ich nikt nie broni... A tu zwierzątka i wielki szum.
Niech będzie pod wielką krokwią - jestem za!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl