16.11.2019, 13:19 | czytano: 2515

Kościelisko z francuskim Divion opracują program pomocy dzieciom i rodzinom

Fot. Marcin Szkodziński
W Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku wójt Roman Krupa i Lemoune Jacky podpisali porozumienie, dzięki któremu wspólnie rozpoczną prace nad opracowaniem programu pomocy rodzinom i dzieciom.
Niemal 97 tys. zł ma kosztować opracowanie programu „Nowe wzorce usług społecznych w dziedzinie wsparcia dziecka i rodziny na terenie gminy Kościelisko”. Całość kosztów pokryje dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Projekt kończy się propozycją programu wsparcia dzieci i rodzin. Gmina musi taki dokument posiadać, a nam ważność takiego dokumentu kończy się w 2020 roku i uważamy, że to będzie dobry moment, żeby z pomocą ekspertów zastanowić się co funkcjonuje na dobrym poziomie, a co wymaga poprawy - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościeisko.

W trakcie projektu pracownicy instytucji zajmujących się pomocą społeczną będą wymieniać się doświadczeniami. Zorganizowana zostanie także ankieta, która ma pomóc w zrozumieniu potrzeb rodzin z dziećmi.

- Liczymy, że nasi eksperci z Polski będą na zasadzie wymiany doświadczeń i podpatrywania rozwiązań stosowanych we Francji mogli na wyższym poziomie świadczyć pomoc w Kościelisku – mówi Roman Krupa.

W Kościelisku dzienne placówki wsparcia działają od 2012 roku. - Od 2012 roku gmina zatrudnia jednego asystenta rodziny, który może mieć od 12 do 15 rodzin. W 2017 roku Gmina złożyła projekt o dofinansowanie placówki wsparcia dziennego i otrzymaliśmy ponad 4 mln zł - mówi Stanisława Czubernat, skarbnik gminy Kościelisko.

Obecnie z pomocy korzysta ok 60 rodzin. Dzienne placówki wsparcia działają w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku oraz w budynku wielofunkcyjnym w Dzianiszu.
- Dzieci mogą skorzystać z pomocy przy odrabianiu lekcji oraz skorzystania z korepetycji jeżeli mają braki, a rodziny mogą liczyć na pomoc specjalistyczną – zaznacza Stanisława Czubernat.

Rozpoczynający się projekt ma jeszcze bardziej udoskonalić funkcjonującą już pomoc.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl