19.11.2019, 13:25 | czytano: 8783

Policja zatrzymała kuriera, który odbierał pieniądze dla oszustów "na wnuczka"

Fot. KPP Nowy Targ
Oszustom udało się wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka" od 81-letniej mieszkanki Orawki. Jednak dzięki szybkiej interwencji policji, pieniądze udało się odzyskać, a w ręce policjantów wpadł kurier, który odbierał dla oszustów pieniądze.
W pierwszym tygodniu listopada do mieszkańców Orawy rozdzwoniły się telefony od oszustów, którzy chcieli wyłudzić pieniądze m in. metodą "na wnuczka" lub "na córkę". Nowotarska komenda tego dnia tylko do południa otrzymała blisko 10 takich zgłoszeń. Większość osób zorientowała się, że to próba wyłudzenia pieniędzy i przerywała połączenia. Ofiarą oszustów padła niestety 81-letnia kobieta z Orawki.
Do starszej pani około godz. 10.00 zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę, która rzekomo miała spowodować śmiertelny wypadek w Rabce-Zdrój. Po chwili w słuchawce odezwała się inna kobieta, tym razem podająca się za policjantkę, która przekazała seniorce, że jej wnuczce grozi do 5 lata więzienia, jednak ona chce jej bardzo pomóc. Następnie przekazała, że prokurator zażądał 250 tys. złotych i kiedy przekaże pieniądze, to wnuczka nie pójdzie do więzienia. Seniorka nie posiadała takiej ilości gotówki, ale zgodziła się oddać wszystko co miała, czyli 20 tys. złotych i biżuterię. Oszustka kazała seniorce oczekiwać na „policyjnego kuriera”, który przyjedzie po pieniądze. Ponieważ w czasie rozmowy oszustka zorientowała się, że w domu jest także mąż starszej pani, poleciła aby pojechał do Rabki-Zdrój podpisać wszystkie dokumenty u notariusza.

Po jakimś czasie rzeczywiście do kobiety przyjechał młody mężczyzna, któremu przekazała całe oszczędności i biżuterię zapakowane w pudełko. Dopiero po przekazaniu gotówki seniorka skontaktowała się ze swoją wnuczką i wtedy dotarło do niej, że padła ofiarą oszustów.

Oszukana natychmiast o wszystkim poinformowała policję. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Jabłonce pojechali na miejsce, a przeprowadzone działania pozwoliły na wytypowanie pojazdu, którym poruszał się mężczyzna. Podczas przejazdu na granicy Orawki i Podwilka policjanci zauważyli jadący z naprzeciwka poszukiwany samochód. Błyskawicznie zawrócili i pojechali za nim. Po zatrzymaniu okazało się, że „policyjny kurier” to 23-letni mieszkaniec gminy Nowy Targ, a w jego samochodzie funkcjonariusze znaleźli pudełko z pieniędzmi i biżuterią seniorki. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut pomocnictwa w popełnieniu oszustwa. Dokładny jego udział i rola w przestępczym procederze, będzie wyjaśniana w trakcie prowadzonego postępowania przez Komisariat Policji w Jabłonce.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Michał20.03.2020, 16:25
Złapali pionka,oszukanego też,bo pewnie wmieszali go ,proponując mu pracę jako kierowca.Nasciemniali mu i zdjęli typa,a prawdziwi oszuści dzwonią pewnie dalej.
xxxxx19.11.2019, 22:22
wytypowali pojazd kuriera dzięki temu, że w sąsiednim domu tejże staruszki działał monitoring i zarejestrował tenże samochód i całe zdarzenie przekazania paczki
Monika co ma cyce jak Donice z Jablonki19.11.2019, 20:35
Pisze wyrznie że to mieszkaniec Gminy Nowy Targ
Basia19.11.2019, 20:33
Orawa - wiadomo
J2319.11.2019, 18:49
Ogłosić wszem i wobec dane oszusta.
,19.11.2019, 17:14
ryj -pokazać-
ost19.11.2019, 17:04
Tyle ostatnio ma pozytywnych akcji policja, że aż się nie chce wierzyć. A w poprzednich komentarzach pisaliście, że ci z Jabłonki nic nie potrafią.
rab19.11.2019, 15:51
Złapali złodzieja,a my mieszkańcy nie wiemy czy to nie sąsiad,tak ukrywa się w Polsce przestępców.Dlaczego nie wiemy jego nazwiska ,niech się rodzina wstydzi,że bandytę wychowała.Co jeszcze potrzeba abyście ujawniali tożsamość przestępców?
Bolesław19.11.2019, 14:49
Uciąć łapy do samej d***
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl