23.11.2019, 13:30 | czytano: 4718

Rodzice przeciwni cięciom dopłat do żłobków

W Rabce-Zdroju rodzice dzieci uczęszczających do żłobków protestują przeciwko planowanym przez miasto cięciom dopłat do placówek dla maluchów. Ich zdaniem, doprowadzi to do utworzenia elitarnej grupy, które będzie mogła korzystać z takiej usługi jak żłobek.
Rabczańskie żłobki są prywatne. - Niestety, miasto nic nie może zaoferować ze swojej strony. Koszty w tym roku już zwiększyły się, bo nie otrzymaliśmy wsparcia z budżetu MALUCH+. Właśnie mamy stracić kolejne dofinansowania z budżetu miasta sięgające ponad 300 zł na każde dziecko. Jest to drastyczne zagranie władz miasta - mówi jedna z osób zaangażowanych w protest rodziców. W żłobkach zbierane są podpisy pod protestem, który w przyszłym tygodniu ma zostać przekazany władzom miasta. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni działaniami władz, które z punktu widzenia rodzica dążą do utworzenia elitarnej grupy, które będzie mogła korzystać z takiej usługi jak żłobek, do zaniedbania przez miasto przedsiębiorców, którzy zainwestowali w rozwój oświaty i dali wsparcie rodzicom zapewniając profesjonalną opiekę. Doprowadzi to również do dyskryminacji rodziców z klasy średniej, których nie będzie stać godzić pracy i żłobka stanie się to nieopłacalne oraz wykluczenia zawodowego - brak możliwości powrotu np. młodych mam do pracy po urlopie macierzyńskim.
Oto treść petycji:

PETYCJA
w sprawie odrzucenia uchwały obniżającej dofinansowanie miejsc
dla dzieci w żłobkach na terenie gminy Rabka-Zdrój

Szanowni Państwo Radni Miasta Rabka-Zdrój,
Szanowny Panie Burmistrzu Miasta Rabka-Zdrój,

Planują Pastwo wprowadzić uchwałę, która w znaczny sposób ograniczy możliwość korzystania przez dzieci z opieki w żłobkach, a nas, Rodziców, możliwości kontynuowania i podejmowania aktywności zawodowej. Nasze dzieci, zamiast rozwijać się podczas codziennych zajęć pod kierunkiem wykwalifikowanych Opiekunów, zostaną skazane na pobyt w domu. Dla wielu z nas, planowane zmiany będą także wiązały się z koniecznością rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia w celu zapewnienia opieki nad dziećmi, które jeszcze nie ukończyły 3 roku życia.

Jako Mieszkańcy zdajemy sobie sprawę z ograniczeń wynikających z budżetu Miasta, jednakże wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw wobec dokonywania oszczędności kosztem najmłodszych mieszkańców. Oszczędności te będą pozorne - rezygnacja z pracy rodziców wpłynie na zmniejszenie wpływów podatkowych (PIT) do budżetu miasta. Dodatkowo pogorszy się i tak już zła sytuacja na rynku pracy związana z brakiem dostępności pracowników.
Zwracamy uwagę, że rząd wycofał się ze wspierania Rodziców w żłobkach w ramach Programu Maluch Plus na 2020 r. co uderzy w nasze rodziny, gdyż oznacza to znaczące podwyżki opłat za pobyt dzieci w żłobkach.

Liczymy, że głos który oddaliśmy na Was, naszych Radnych, był głosem na osoby, dla których rozwój najmłodszych mieszkańców jest niepodważalnym priorytetem a tytuł Miasto Dzieci Świata jest nadal aktualny.

Rodzice i Mieszkańcy Miasta i Gminy Rabka-Zdrój

oprac. r/
zobacz także
komentarze
...do AHN25.11.2019, 10:54
Kto to jest według ciebie -stary pryk-. Twoi rodzice? 20 lat temu moje dzieci chodziły do przedszkola. Moja pensja starczała na opłacenie czynszu za mieszkanie i przedszkola za dwójkę dzieci. Przewietrz sobie czuprynkę i nie cwaniakuj bo wyobraźnia płata ci figle młody pryku. Cały ten burdel zwany transformacją pokolenie 50-latków przeniosło na własnych plecach i nikt za 3 pensje domu nie budował za 30 też to nie było możliwe bo nie było z czego. Teraz wam się w ....ch poprzewracało i kąsacie po kostkach pokolenie które niczemu winne nie jest.Wręcz odwrotnie. Myślisz że kto wychowa wam dzieci? Państwo? Czy stare pryki? Otóż nie. Przyjmij do wiadomości że to twój obowiązek. Decyzja o wstrzymaniu dofinansowań ,jak najbardziej słuszna.
@25.11.2019, 09:41
500+ biorą? Biorą. To ich stać na żłobki. Jak najbardziej słuszna decyzja.
AHN24.11.2019, 21:14
Do rab
Ok boomer! Stare pryki w zamierzchłych czasach kupiły sobie domy za 3 wypłaty i narzekają że młodzi są roszczeniowi. Całe lata głosowania na idiotów... doprowadziliście to państwo do ruiny, młodzi wyjeżdzają bo mają dość tego dziadostwa. Te "roszczenia" młodych to własny dom i wyżywienie rodziny, coś co ty pryku miałeś za "czy się stoi czy się leży".
babcia24.11.2019, 19:42
Panie burmistrzu i radni już straciliscie połaczenia RABKA ZAKOPANE Chabówka odcieta od swiata Autobusy nie zatrzymują się .I TERAZ TRACICIE DZIECI RODZICÓW DZIADKOW.PO co was wybieraliśmy dla zasady .Pomyslcie trochę zanim cos zdecydujecie.
Ida24.11.2019, 17:53
Do clio_swider miał podwyżkę, więc ma z czego dopłacić do żłobka biedaczyna, tak na marginesie to nie wiem za co ta podwyżka? Za dziury w drogach, nie wykoszone pobocza, parkomaty, podwyżki śmieci... Może ten skok na kasę właśnie jest na tą jego podwyżkę?
mieszkaniec24.11.2019, 17:33
...do rab.Powiedz mi jakie zabiegi ratujace zycie sa wykonywane w szpitalu w Rabce? Lepiej by w Rabce dolozyc 1-2 karetki niz utrzymywac szpital, Rabki nie stac na dofinansowanie szpitala. Ps. Nie zazdrosc rodzicom ze otrzymuja 500+?
soory24.11.2019, 17:00
Taka sama sytuacja była w Gminie Łapsze,były protesty,petycje i co? wielkie g.... Wójt zlikwidował bo taki miał akurat pomysł a Radni ten pomysł przy..... klepali i po ptokaf !!!!! żłobek był piękny ale go szlak trafił !!!!!!!tylko przez głupotę Radnych /.../
Do: clio24.11.2019, 15:49
Przecież już od dawna ma pensje maksymalną!
Człowieku widać że nie wiesz co się w Rabce dzieje!
Popatrz sobie ile przez rok wziął kredytów a w programie następnej sesji jest punkt o zaciągnięciu kolejnej długoterminowej pożyczki.
A i nie liczę tu kredytu dla szpitala na 3 miliony poręczonego przez miasto! Pomyśl i sprawdź zanim coś napiszesz!
clio24.11.2019, 15:05
...Ida...akurat burmistrz nie ma już sobie z czego obniżyć,bo mu dali najniższą pensję.Myślę,że może robić za darmo i ze swojej kieszeni dopłacić do żłobków.Pretensje,to miejcie do poprzedniej władzy,że tak sobie pensje windowała i długów narobiła.Niestety,trzeba je spłacać ,a tu nie ma z czego.W dodatku wszyscy rękę wyciągają po wszysto i wieszają psy po radnych i burmistrzach.
Nina24.11.2019, 11:19
Odzywaja się Ci co nie wiedzą jak ciężką pracę żłobekowe Ciocie robią dla dzieci. Jak bardzo dziecko się rozwija będąc w żłobku i jak chętnie do niego chodzi. Zabawa z mamą to Joe to samo co nabywanie umiejętności między rówieśnikami. Mam porównanie,starsze dziecko zostało w domu do 3 roku życia z dziadkami, młodsze jest teraz w żłobku i o niebo lepiej się rozwija, zaczyna pięknie budować zdania a ma dopiero 19 miesięcy. Praca Cioc jest warta każdych pieniędzy i Urząd powinien wspierać działalność zlobkow /.../
Matka w średnim wieku23.11.2019, 22:44
Do clio
W Nowym Targu od stycznia 2020 r. żłobek będzie kosztował bagatela 1000 zł, bez względu na obecność maluszka. A więc o czym mówisz jeśli nie masz pojęcia o realnych kosztach... Wróciłam do pracy i muszę ponosić takie właśnie koszty. Wnioskuję po twoim komentarzu, że nie masz dzieci, więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Matka Polka23.11.2019, 22:34
Klio.... nie wiesz nie pisz ja dostaje 500+ ale nie mam bogaty rodziców którzy pomagają zarabiam z mężem najniższą krajowa kiedy mam zapłacić za wynajem mieszkania i reszte rachunków to tego typu pomoc z urzędu to wielka pomoc .Kiedy będę musiała zapłacić za żłobek ponad tysiąc to serio sie to nie opłaca i lepiej siedzieć w domu z dzieckiem. Wiec czuję sie urażona bo nie uważam że żeruje na pieniądzach innych!
spod giewontu23.11.2019, 22:22
Moje dziecko miało 2,5 roku jak poszło do przedszkola, do tego czasu są zasiłki wychowawcze.
ja23.11.2019, 21:12
Nie dzieciakom a biznesmenom co zarabiają miesięcznie od kilkunastu do ponad 50- ciu tyś miesięcznie na czysto w przedszkolach dzięki finansowaniu!!! i nie rodzice protestują a biznesmeni- właściciele. Jak zwykle ta sama śpiewka...
Ida23.11.2019, 19:29
Panie Świder i rabczanscy radni, a może tak sobie obniżyć pensje i diety a nie oszczędzać na małych dzieciach. Szukacie wszędzie oszczędności a na mieście nic dobrego w zamian się nie dzieje. Dziury w drogach, brak paneli słonecznych na dachach..... wszędzie syf i dziadostwo. Jesteście jeszcze bardziej beznadziejni niż poprzednicy!
mama23.11.2019, 19:16
NACHAPAĆ się nie mogą - bo ciągle gdzieś brakuje, kiedy się wszystko podnosi panie obiektywny.
rab23.11.2019, 19:11
...mieszkaniec...od szpitala to Ty z daleka....Szpital to priorytet w Rabce.Ważniejsze jest życie i zdrowie obywateli jak 300zł dopłaty dla kilkudziesięciu dzieci.Kto ma dzieci,niech się postara o dodatkową pracę a nie wyciąga ręki po wszystko.Chorzy i starzy ludzie muszą mieć zagwarantowaną opiekę i leczenie.Tyle pracy jest a nauczyli się tylko brać darmochę.Młodzi teraz ,to pokolenie roszczeniowe.
klio23.11.2019, 19:03
Na każde dziecko dostają 500 zł to można śmiało przeznaczyć na opłatę złobka.Dużo matek nie pracuje a z wygody dziecko do żłobka zapisze.Młodzi są,zdrowi więc do roboty a nie tylko oglądać się na państwo.
mieszkaniec23.11.2019, 18:16
Rok temu były huczne obietnice jak to pięknie będzie po wyborach. A jest jak za poprzedniego włodarza- Rabka zamiast się rozwijać to z roku na rok cofa się w rozwoju. Nie mogę tego zrozumieć po co dofinansowywać Szpital w Rabce gdzie utrzymanie czegoś co nie ma przyszłości i tak zbankrutuje. Te pieniądze jakie co roku są wkładane do szpitala można by np., przekazać na żłobki.
Inwestycje w Rabce park wodny- takie inwestycje robi się w tedy gdy samorząd ma nadwyżkę pieniędzy a nie gdy jest tyle pilniejszych inwestycji choćby kanalizacja, drogi to wszystko w Rabce leży. Poprzedni jak i obecny samorząd zaniechał pozyskiwania funduszy unijnych na te właśnie inwestycje, zamiast tego zadłużył się na inwestycje które nie są najpilniejsze dla Rabki. Tak samo samorząd nie ma pomysłu na rozwój turystyki w Rabce- brak inwestycji ściągnięcia prywatnych inwestorów. Dla samej tężni turyści do Rabki nie będą przyjeżdżać. Czarno widzę przyszłość Rabki, nie ma to miasto szczęścia do włodarzy.
Ro23.11.2019, 17:49
W Nowym Targu też obcięli
Obiektywny23.11.2019, 17:34
Takie proste pytanie jaką kasę zarabiają prywatni właściciele tych żłobków
widzę i słyszę ze nie mogą się na hapać, może tu burmistrz coś dojrzał
Krysia23.11.2019, 16:26
W Nowym Targu zabrali dzieciakom w Rabce też zabiorą.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl