25.11.2019, 17:21 | czytano: 6383

Partia Razem chce poprawić transport publiczny w gminie Nowy Targ

Fot. Archiwum Marii Łaś
Petycję w tej sprawie przedstawiciele partii zamierzają zaprezentować na najbliższej sesji Rady Gminy Nowy Targ.
- Od pół roku środki te pozostają w znakomitej większości niewykorzystane, bo samorządowcy nie widzą potrzeby robienia w tym kierunku czegokolwiek. W Urzędzie Gminy Nowy Targ dowiedzieliśmy się, że zdaniem radnych gmina posiada znakomity transport zbiorowy. No cóż, nie podzielam ich entuzjazmu - twierdzi Maria Łaś z Gronkowa, członkini zarządu okręgu małopolskiego Lewicy Razem. - Busy, których stan techniczny i dostępność dla osób starszych czy niepełnosprawnych z litości pominę milczeniem, jeżdżą co do zasady wtedy, kiedy trzeba dowieźć uczniów do szkół, ponieważ na to idą publiczne pieniądze. Dojazd do Nowego Targu w po godzinie 19 albo w niedzielę jest w wielu miejscach niemożliwy zupełnie bez samochodu osobowego. Z jednego końca wsi na drugi zazwyczaj się również nie dojedzie, a przecież mieszkamy we wsiach o typie ulicówek, które czasem mają po kilka lub kilkanaście kilometrów.
Uważamy, że ludzie mają prawo oczekiwać, że w niedziele dojadą do lekarza lub kościoła, a młodzież do kina czy teatru. Uważamy, że w regionie żyjącym w dużej mierze z turystyki, gdzie pracuje się często do godziny 22.00, Pracownicy i pracodawcy mają prawo oczekiwać, że dostaną się do domu po pracy - przekonuje.
Łaś złożyła w Urzędzie Gminy Nowy Targ petycję, w której domaga się przeprowadzenia w gminie konsultacji społecznych, w których mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć na temat potrzeb w zakresie transportu publicznego. Została ona przygotowana przez Marię Łaś (na zdjęciu z lewej), Grzegorza Kocota i Duszana Augustyna. Jej zdaniem jest mieszkańcy chcą zmian. - Podczas zbierania podpisów pod petycją w sprawie uruchomienia konsultacji społecznych przez gminę Nowy Targ prawie nikt nam nie odmawiał, w ciągu kilku godzin zebraliśmy 147 podpisów. To dużo. Podsumowaniem sensowności tego działania były słowa poparcia pewnej pani emerytki, która bardzo by chciała śpiewać w chórze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale nie może, bo nie ma jak dojeżdżać - mówi.

Z petycją można się zapoznać TUTAJ.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Spisok29.11.2019, 14:27
Do goralka: to samo jest na trasie do bialki tatrzanskiej o 13:40 lub 15:25, starszy pan z broda laduje tyle ludzi az nana szybie wisza, wiadomo kazdy chce do domu jechac ale czy firmy nie stac na podstawienie wiekszego samochodu na godziny gdy mlodziez ze szkol wraca,....
kalafior29.11.2019, 00:39
Rzeczywiście, to jest czasem problem gdzieś dojechać, zwłaszcza przy weekendzie. Ale może zamiast tworzyć na każdą wieś osobne busy, to stworzyć taką linię taxi dalekobieżną, do której by były jakieś doplaty z urzędu i żeby przejazd powiedzmy 10 km nie kosztował 50zł, tylko 15? Jakby stworzyć taką sieć taksówek tanich na całe Podhale? Bo prawda, że czasem to tylko np. 2 osoby potrzebują i co, ma cały bus jechać specjalnie dla nich, a innym razem w ogóle jedzie pusty... To lepiej, jakby na telefon taxi dojeżdżało i troche drożej by sie zapłaciło jak w busie, ale chociaż by było pewne, ze przyjadą. Może o czymś takim warto by pomyśleć, bo dofinansowanie rozlicznych busów może być zwyczajnie niemożliwe.
asterix27.11.2019, 11:57
Dlaczego transport publiczny na Podhalu kuleje albo go nie ma? Dlaczego do i z jakiejś wsi a Nowym Targiem ostatni autobus jest 19:00 i nie ma żadnego nocnego jak np w Krakowie?
Odpowiedź jest bardzo prosta - Podhale się wyludniło, młodzi wyjechali do dużych aglomeracji i za granicę a na Podhalu zostali już prawie sami emeryci, którzy albo nigdzie się nie ruszają albo jeżdżą tylko komunikacją miejską w dzień za grosze a prywatne busy nie będą robić kursów dla 3 osób, po prostu się nie opłaca bo nie ma popytu
@26.11.2019, 17:04
Tak sobie myślę . W mojej wiosce wszyscy maja samochody. W większości rodzinach po dwa. Dramat dla środowiska. Skoro jest takie zapotrzebowanie na kursy busów to dlaczego prywaciorze nie zwęszyli zarobku??? Wytłumaczenie jest jedno. Nie opłaca się!!! Nikt dla dwóch osób nie będzie tworzył linii.
Jaga26.11.2019, 14:07
Nic się nikomu nie podoba. Pewnie, niech zostanie jak za króla Ćwieczka.Transport publiczny jest w całym powiecie nowotarskim pod psem. Niech ktokolwiek będzie zmuszony w dni wolne dojechać np. do szpitala albo na całodobówkę z chorym dzieckiem. Nie wszyscy mają samochody. A po godzinie 20 jakąkolwiek linią miejską dojechać do domu np. po pracy. Ruszył w Nowym Targu teatr. Wielkie osiągnięcie ale jak po spektaklu wrócić do domu?. O tym nikt nie pomyślał. Miasto się rozwija i dobrze, czas ten zaścianek zmienić nieco ale zmiany muszą iść w wielu kierunkach. Mamy duży szpital specjalistyczny a jak w godzinach między 11;00 a 14;00 wrócić z niego do domu? Właśnie wtedy jest przerwa w kursowaniu autobusów miejskich. A dlaczego tak jest? Bo się nie da!!!!! Bo nikomu nie chce się pomyśleć że można coś poprawić. Bo po co? Bo dobrze jest jak jest. Leniwy konserwatyzm i tyle.
...26.11.2019, 10:37
Taaak. Kupcie tej emerytce samochód za 3 tyś. i będzie taniej. Co za bzdury. A ja mam pasję żeglarską i nie mogę jej realizować w Rabce. Jak się razem z łasiową złapie za łopatę to w mig wykopią jezioro żebym mógł popływać żaglówką. Koncert życzeń dla emerytów w toruńskim radiu a nie na sesji miejskiej. Na głupotę rady nie ma. Sposób może by się znalazł ale w tym wypadku nie sądzę żeby była taka potrzeba. Samo zdechnie.
łaskotnik26.11.2019, 09:24
Partia "razem" to na razie poprawia pozycje siedzenia, a może w sumie poprawić okulary - /.../
mn26.11.2019, 09:15
do mruwka:
Już samo to jak napisany jest Twój nick świadczy o poziomie. Lewica to nie komuniści!!! Pozdrawiam i zdrowia życzę abyś tej komunikacji nie potrzebował/a.
Smok26.11.2019, 08:42
Możecie stroić głupie miny i próbować epatować jakąś tam "radością", "optymizmem", ale i tak się wami brzydzę.
do niezależny26.11.2019, 08:10
Komunizmu nie było w Polsce?..... Albo jesteś gimbazą z luką wykształcenia z historii, albo g.......i i kpisz !
Góralka26.11.2019, 06:01
Niech ktoś spróbuje wsiąśc do busa rano przed 8 lub o 9 na trasie Kacwin -Nowy targ ...... wejście juz w Łapszach niżnych graniczy z cudem :)a gdzie pozostałe wsie??? a jak juz dołoża busa to ten jedzie 5 minut wcześniej przed kursowym i dojezdza do Nowego prawie pusty a za nim kursowy przepełniony ze igły nie wsadzi....czy aby dodatkowy nie powinien jechać za kursowym i zbierac tych którzy zostali na przystankach? Nasi przewożnicy strasznie obrośli w piórka sa sami na tej lini i robią z ludzmi co chca...wstyd starsi schorowani ludzie nie maja czym oddychac w tych" puszkach''dzieci do szkoły sie spózniaja ehhh co za czasy :(
oko26.11.2019, 00:39
Jak partia "Razem" coś wymyśli, to tylko siąść i płakać :(
haha26.11.2019, 00:12
O jak ci pomogą to będziemy do autobusów wchodzić od tyłu.
mruwka25.11.2019, 23:29
Komuniści chcą dowozić ludzi do kościołów. Z daleka to pachnie podstępem. Nikt nie zna dnia ani godziny !!!
niezależny25.11.2019, 23:22
Do jam to. Komunizmu w Polsce nie było, a to, że inni chcą coś pożytecznego zrobić to nie ma sensu bojkotować. Tak nigdy nic nie osiągniemy w tym kraju.
Miejscowy25.11.2019, 20:51
A po co skoro pis obiecał iż wrócą autobusy w całej Polsce i jakoś ich nie ma-a sam Morawiecki zapewniał
Czesław25.11.2019, 20:43
Bardzo dobrze. Nareszcie coś zaczęło się dziać. Popieram
Mietła25.11.2019, 20:22
A ja bym chcial, żeby oprócz tego boiska, które buduje się w Łopusznej, Gmina wybudowała jeszcze jedno, bo się te wszystkie super kluby na tym co jest i co za chwilę będzie nie pomieszczą.. A drogi obok sklepu Groszek to się nie da zrobić i załatać, kołaożna urwać.
jam to25.11.2019, 19:29
Uwaga! Komusza partia, która nie ma w NT praktycznie żadnego poparcia próbuje zaistnieć. Trzymajmy się za portfele!
Magda25.11.2019, 18:04
popieram,bardzo dobry pomysl!! w gminie Jablonka jest ten sam problem ale niestety nic sie z tym nie robi...
edek25.11.2019, 17:56
Pani Łas moze inne petycje bo Dla Pani widzimi sie nikt nie bedzie Tworzył transportu, sa inne wazniejsze potrzeby dla Gminy Nowy Targ niech Pani Napisze petycje o budowe szkół w małych miejscowosciach bo w Gronkowie macie, a co z innymi mysli Pani ze rzad pomoze juz PIS obiecał PKS i co....mamy tylko wielkie nic i tak pozostanie.....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl