13.12.2019, 17:52 | czytano: 3239

„Wstańcie, chodźmy..." - papieska wystawa przed starostwem (zdjęcia)

zdj. Instytut Pamięci Narodowej
NOWY TARG. Przed siedzibą Starostwa Powiatowego otwarta została wystawa plenerowa IPN pt. „Wstańcie, chodźmy... Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”.
Uroczystego otwarcia dokonali: zastępca dyrektora krakowskiego IPN Cecylia Radoń oraz Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber. Dyrektor IPN odczytała zebranym list od szefa Instytutu w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała.
Ekspozycja, przygotowana została przez pracowników Oddziału IPN w Katowicach - dr Annę Badura, Ryszarda Mozgola i dr Andrzeja Sznajdera. Zawiera prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum IPN. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie tytułów artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki – w okresie przygotowań i po jej zakończeniu.

Zamiar odwiedzenia ojczyzny Jan Paweł II wyraził już kilka dni po wyborze na Stolicę Piotrową. Władze PRL usiłowały na różne sposoby odwlec przyjazd papieża. Ostatecznie oficjalne zaproszenia do złożenia wizyty Episkopat Polski wystosował 22 lutego, a władze państwowe 2 marca 1979 r.

W trakcie pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno i Częstochowę, a od 6 czerwca do 10 czerwca przebywał w Krakowie. W tym czasie odwiedził także Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ (8 czerwca). W samym Krakowie spotkał się z wiernymi na Skałce, w opactwie cystersów w Mogile oraz na Błoniach.
Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło w tych dniach 10 milionów Polaków. Spontaniczne manifestacje wiary i niezależności polskiego społeczeństwa oraz reakcje władz komunistycznych komentowane były jednoznacznie, jako „dziewięć triumfalnych dni w Polsce”.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
k14.12.2019, 09:46
Znowu szkoła robi tłum? Po co komu wystawa jak zainteresowanie żadne?
po co, męczyć te dzieciaki14.12.2019, 09:16
Zainteresowanie ogromne.
sert13.12.2019, 18:57
Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe ?.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl