09.01.2020, 16:01 | czytano: 5639

Gmina Nowy Targ: nowych inwestycji na razie nie będzie, najpierw trzeba dokończyć stare

www.ugnowytarg.pl
Gmina Nowy Targ wyda w 2020 roku na inwestycje ponad 57 milionów złotych, ale w większości przypadków będzie chodzić o dokończenie inwestycji rozpoczętych w poprzednich latach.
W 2020 roku kontynuowana będzie budowa centrum narciarstwa biegowego w Klikuszowej, kanalizacja Nowej Białej i Krempach, ruszy oczekiwany od dawna montaż instalacji OZE, rozpocznie się też budowa ścieżki rowerowej z Pyzówki do Klikuszowej. Na nowe inwestycje gminy na razie nie stać.
- Wprowadzenie nowych zadań nie jest możliwe, dopóki nie dokończymy zadań rozpoczętych lub na które mamy podpisane umowy na dofinansowanie – mówił na sesji wójt Jan Smarduch. - Żeby się wywiązać z tych umów potrzebne będzie zaciągnięcie 20 milionów złotych kredytu. Podniesie to nasze zadłużenie z 42 do 51 milionów złotych. Ale myślę, że dokończenie i rozliczenie tych zadań w roku 2020, a części w 2021, pozwoli nam na nowo ocenić nasze możliwości, jeśli chodzi o kolejne inwestycje.

r/ na zdjęciu kadr z sesji budżetowej Rady Gminy Nowy Targ
zobacz także
komentarze
Wanda14.01.2020, 18:00
Dlaczego w końcu nie podzielą gminy na 2 odrębne, to zdecydowanie za dużo miejscowości jak na jedną gminę, a kasa i tak jest przeważnie przeznaczana na inwestycje w większych wioskach jak np. Łopuszna, Waksmund i Ostrowsko... Niezbędne były gimnazja w każdej z nich, boisko sportowe w Łopusznej i później się dziwić, że pieniążków brak... :-)
Swoj10.01.2020, 16:56
@ekonomista niby... Wydaje ci się że masz rację ale bardzo się mylisz. Fakt - musiały powstać gimnazja ale czy np w Krempachach ? Wątpię. A potem co się działo : Łopuszna, Waksmund, Ostrowsko budowa i gimnazjum A w Krempachach pół szkoły pustej. Teraz w takim wielkim budynku 8 klas a z 2 problem. Stare budynki szkół w innych miejscowościach, warunki katastrofalne. Pytam się gdzie sanepid skoro w 1 ze starych szkół woda non-stop niezdatna do picia - powiedz maluchowi żeby nie pił, jak możliwy jest odbiór elektryka skoro przewody stare ? Brak sali gimnastycznej, gdzie pracownie, komputery? Popytać skąd szkoły mają komputery. To są wieloletnie zaniedbania jednych szkół kosztem innych.
ja10.01.2020, 13:18
Z mojej perspektywy wygląda to tak. Od lat gminą rządzi ta sama osoba co moim zdaniem jest "niezdrowe". Zawsze nowa osoba przyniosłaby nowe spojrzenie na całość, nowe pomysły. Pamiętam jak wójt przyjechał na spotkanie do naszej miejscowości i zaczął nam opowiadać co on w innych miejscowościach robi. Na moje pytanie co u nas nastała cisza a potem odpowiedź że jesteśmy mała miejscowością. Moja odpowiedź jest taka że płacę w mojej miejscowości takie same podatki jak mieszkańcy dużej i wymagam również inwestycji. Niestety na to nie mamy co liczyć. W naszej gminie powstają:
boiska nawet kilka a w drugiej nie ma ani jednego,
szkoły budowane czy potrzebne czy nie, a w drugiej szkoły przedwojenne (przecież nowy budynek gimnazjum nie musiał powstać w Krempachach)
szkoły w których drobne remonty sponsorują rodzice
chodniki w całej miejscowości a w innej nawet przy ruchliwych drogach brak
centrum kultury z zajęciami dla dzieci, mieszkańców a w innych cisza
wice wójt przyjeżdżający na spotkanie i patrzący w ekran komputera, juz nie mowiąc o stylu odpowiedzi dla mieszkańców
i można by tak wymieniać

Panowie ja rozumiem wyście zaczynali pracę w innych czasach włada wtedy to było "coś" teraz to powinniście zrozumieć że mieszkańcy nie są tacy jak w latach 60- 80 że wójt mówił że nie da się i wszyscy mu wierzyli. Teraz chcielibyśmy żebyście pracowali dla nas bo to z nasze podatki rozdzielacie
Aha i jeszcze jedno czy wy wiecie jak wasi urzędnicy obsługują petentów ??? Czy wy to kontrolujecie ?
Ekonomista10.01.2020, 09:03
Komentujacy; dóbrze byłoby zapoznać się dokładnie że sprawami inwestycji i środków unijnych na te i inwestycje. Min.Edukacji zmienia przepisy najpierw gimnazja ,za niedługo ich likwidacja.... czyli wygłaszania A z to nie ponoszą odpowiedzialności tylko samorządy. Więc takie potrzeby budowy gimnazjow przyniosły (chore) przepisy odgorne,i nie winic Wójta tylko ustawodawce za nie przemyslane ustawy ,nauczycielom odprawy przy likwidacji gimnazjów A pieniążki dla nauczycieli z gminy, a nie od ministerstwa.problem jest złożony A najwięcej dostaje się samorządowi gminnemu czy miasta.Jezeli chodzi o inwestycje uważacie za nie trafione to również problem złożony, gdyby nie chore ambicje co niektórych włodarzy wsi chodzi o Waksmund i Ostrowsko to sa ich nie przemyslane inwestycje (wesela robi sie w lokalach a nie remozach obecnie)i wielka presja -nieodpowiedzialna (zeby pokazac sie ktory lepszy)kosztem lepiej dobranych potrzeb. Mieszkańców. Kogo wybieracie w wyborach to tak macie szanowni mieszkańcy (włodarzy wsi).Wiec troche dac spokoju Wojtowi żeby mógł ogarnąć obecnym sprawom oświaty - bo jest trudnym tematem w skali kraju.pozdrawiam. Krytykować jest łatwo trudniej wykonac.
bez szacunku do zwierząt tyle warci10.01.2020, 06:12
wybudować schronisko lub azyl dla zwierząt
Żwirek10.01.2020, 05:29
Jeszcze tylko zrobi drug? żwirownie Dębnie i może iść na emeryture
bozy swok10.01.2020, 00:40
Jak to jest możliwe że przy 57 milionowym kredycie zabrakło na chodnik Lasek-Trute albo w Gronkowie. A na boisko w Łopusznej (2mln) na remizę bez garaży w Ostrowsku prawie 6 mln na centrum narciarstwa w Klikuszowej (20mln) jest.Jaki sens jaka promocja regionu ale tak wydaje się pieniądze w naszej gminie.Póżniej brakuje środków na podstawowe wydatki. Przykładem jest szkoła w Krempachach gdzie wybudowano gimnazjum za parę milionów a teraz stary budynek trzeba sprzedać bo stoi pusty i przynosi straty.Ale po co używać głowy do myślenia lepiej podnieść podatki i opłaty za śmieci i jakoś to będzie byle do emerytury a kredytami niech się martwią następcy.
Znawca10.01.2020, 00:20
Panie wójcie wiem że zarządzanie tak dużą gminą jest bardzo trudne ale gdy ma się dobrych doradców to można osiągnąć bardzo wiele.Niestety pan ma złych jednym z nich jest pana zastępca bo to są ludzie którzy nie są społecznikami i nie zależy im dobru całej gminy lecz tylko wybrańcom.
znawwca10.01.2020, 00:12
Jak zwykle Klikuszowa centrum narciarstwa biegowego a chodników po wsiach brak a jak są to kilkaset metrów bo na więcej nie stać panie wójcie przestań pan słuchać pana Kolasy bo pan obudzisz się z ręką w nocniku czy tylko ja widzę że pan Kolasa ma w tym swój interes a nie rozwój regionu. Ścieżki rowerowe narty biegowe i to wszystko tam gdzie ma swoje działki rekreacyjne a pod przykrywką promocji podnosi wartość swoich działek.
Wyborca09.01.2020, 23:59
Stadion w Łopusznej jest to po co nam nowe inwestycje. Ale żeście głosowali. Gratulacje.
Fifi09.01.2020, 21:37
O... super, zamiast chodnika Lasek - Trute zawsze można wrócić ścieżką rowerową Pyzówka - Klikuszowa, żal poprostu
aha09.01.2020, 20:17
Przewiduję, że już nie długo zaczną się bankructwa gmin. Ileż to można wziąć pożyczek?
ss09.01.2020, 19:11
To księża zbiednieją bo nie będzie pokropków.
totalne dziadostwo09.01.2020, 18:33
Kiedy dokończysz Panie wójcie ścieżkę rowerową z Gronkowa do Nowego Targu , totalny bubel!
Zdziwiony09.01.2020, 18:21
Ba.... ,, dług publiczny rośnie dla młodzieży i kolejnych pokoleń. Oto brutalna rzeczywistość ekonomiczna.
Widz09.01.2020, 17:54
W gminie taka bieda ze nawet myszy uciekają.... wstyd
Antysmar09.01.2020, 17:37
O to nie będzie kolejnego boiska w Łopusznej? Dlaczego, dlaczego?! Tak bym chciał codziennie na innym boisku haratać w gałę..
Zobacz pełną wersję podhale24.pl