20.01.2020, 11:10 | czytano: 13775

Mleczarni w Nowym Targu nie grozi upadłość, ale czekają ją zmiany

Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku nie potwierdza plotek mówiących o groźbie upadłości Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu. Prezes spółdzielni mówi jednak o możliwej restrukturyzacji zakładu.
Plotki nie biorą się znikąd, bowiem w całej Polsce upadają kolejne zakłady mleczarskie. Odnosząc się do pogarszającej się sytuacji w tej branży, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w ubiegłym tygodniu, że polską spółdzielczość toczy rak. - Spółdzielnia jest prywatną własnością członków. Zatrudnia swoich menedżerów i dopóki dobrze prowadzą wspólny biznes, to pozostają, a jeżeli sobie z tym nie radzą, to odchodzą. Polską spółdzielczość, również mleczarską, toczy rak, oderwanie zarządu od członków, zarządy traktujące chłopów jak śmieci, tylko do dojenia krów – stwierdził minister i dodał, że jeżeli spółdzielczość mleczarska ma przetrwać, to nie może być atrapą spółdzielczości. Zwrócił również uwagę na ogromną odpowiedzialność członków rad nadzorczych, którzy powinni pilnować interesów członków spółdzielni.
Mariusz Broniszewski, prezes Zarządu OSM w Radomsku w odpowiedzi na nasze pytania zapewnił, że Zakładowi Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu nie grozi upadłość. - Na bieżąco analizujemy jego sytuację finansową i gospodarczą - podkreśla.Broniszewski przyznaje jednak, że z powodu zmniejszającej się ilości surowca dostarczanego przez rolników do nowotarskiej mleczarni, Zarząd OSM w Radomsku "rozważa wprowadzenie działań restrukturyzacyjnych kierując się dobrem naszych dostawców jak również całego zakładu i pracujących w nim pracowników". Szczegółów nie podał.r/
komentarze
Roco06.02.2020, 17:53
Myślę że najważniejsze jest to , aby Rada Nadzorcza , członkowie spółdzielni poszli po rozum do głowy i odwołali cały zarząd (Prezes , Vice , Dyrektora) a zrobili konkurs na ludzi doświadczonych menadżerów którzy znają się na Zarządzaniu zasobami spółdzielni i ludźmi. Bo coś jest nie tak jak przedstawicielka z Radomska zostaje Dyrektorem Zakładu !!! Sory ale gdzie jakaś ścieżka kariery np: typu Kierownik handlu - Dyrektor Handlu- Dyrektor Zakładu - Prezes Firmy.
Aby się nie obudzili z ręką w nocniku.... Jak będzie koniec... I dalej sobie pozwalać mydlić oczy. Taka jest prawda
Góral03.02.2020, 06:15
OSM Radomsko sprzeda zakład w Nowym Targu i w ten sposób podreperuje sobie tylko swój budżet. Pytanie co dalej z pracownikami zakładu i dostawcami mleka na tym terenie ? Może mleko będzie transportowane z małopolski do zakładów w Radomsku. No ale to nie mój problem takie są właśnie spółdzielnie jeśli rada nadzorcza nie kontroluje decyzji prezesa i wiceprezesa.
Hajer02.02.2020, 21:23
Największą głupotą to było połączenie Nowego Targu z Radomskiem. Teraz są tylko tego konsekwencje. OSM Nowy Targ powinien w pewnych czasach szukać połączenia z inną mleczarnią z małopolski np. OSM Nowy Sącz zapewne wtedy była by to jedna ze stabilniejszych mleczarni na terenie. A co do restrukturyzacji zakładu miejmy nadzieję że to nie będzie taka restrukturyzacja upadłościowa. Zapewne dowiemy się tego w najbliższych miesiącach co miał na myśli prezes z Radomska mówiąc restrukturyzacja ZPM Nowy Targ...
Renta02.02.2020, 17:06
Lepiej żeby to zamknęli ... pracownicy są nie przyjemni i bawią się w kierowników do tego pracujemy w każdym weekend i święto trudno uprościć o wole pozatym marna kasa tylko ludzi chcą wykonczyc i tyle ;)
Rolnik27.01.2020, 16:41
A o nas rolnikach to nikt nie pomyślał gdzie będziemy oddawać mleko. Likwidacja Nowego Targu spowoduje upadłość całej firmy i my rolnicy również z Radomska nie będziemy mieli gdzie oddawać mleka .To Zarząd doprowadził do takiego stanu ,ze spółdzielnia się rozpada. Niestety jak kaźdy sobie "rzepke skrobie" to nie ma się co dziwić ,ze tak to wygląda.Do tej firmy powinien wkroczyć prokurator. Prezes i viceprezes mają jeszcze drugą pensję za kilometrówki jeźdźąc prywatnymi samochodami gdzie im się podoba.
sercemiasta24.01.2020, 21:13
Bardzo dziwne w tej sprawie jest to, że Zakład działający na pełnych obrotach od wielu lat nagle staje się nierentowny.
Może winy należałoby poszukać w tym, że produkty wytwarzane przez ZPM są źle rozreklamowane?
Przecież marka ,,Hej" jest nie tylko jedną z najlepiej sprzedających się na całym Podhalu, ale i w Polsce.
Niestety, w dzisiejszych czasach, żeby coś sprzedać, trzeba postawić nie tylko na wysoką jakość produktu (czego tutaj nie brakuje) ale także na mądrze przemyślany marketing. Reklama jest dźwignią handlu.
Należałoby wprowadzić produkty do marketów lub większych centrów handlowych, ponieważ prędzej klient skusi się na zakup sera czy innych wyrobów mleczarskich na półce w markecie aniżeli musiałby specjalnie jechać do sklepu zakładowego, gdzie kupi tylko produkty mleczarskie.
Restrukturyzacja może w tym przypadku oznaczać niestety powolne umieranie Zakładu, na którego sukces ciężko pracuje wiele osób...
Galaxy24.01.2020, 17:18
Galaktyczny ludzie z Radomska
JIS21.01.2020, 22:35
Nowy Targ nie ma szczęścia do ludzi z Radomska
Roman21.01.2020, 22:06
Skoro zakład nie przynosi zysku to sie go zamyka w każdej normalnej firmie tak jest . Nikt nie zamykałby zakładu który przynosi zyski ot tak dla checy . Poza tym gdyby nie to , że nas przejeli w 2005 juz dawno by nas nie było taka smutna prawda . Ktos wczesniej napisał kto na piachu buduje takie żniwa zbiera ŚWIĘTE SŁOWA .
Roman21.01.2020, 21:43
Do młody : a w czym Ci przeszkadzają kamery ? skoro nie masz nic do ukrycia to chyba powinny byc Ci obojętne , zupełnie inaczej sprawa wygląda gdy sie ma coś na sumieniu wtedy kamery uwierają jak słusznie kolego zauważyłeś .
Spig21.01.2020, 18:27
Do miastowy . Zakład przerabiał 5 do 6 milionów litrów mleka miesięcznie. Czy to mało ? W czasach świetności mleczarstwa kiedy do mleka dopłacało państwo spółdzielnia przerabiała zaledwie połowę tej ilości i to przy prawie dwukrotnie większym zatrudnieniu . Ludzie pracują dniem nocą i w święta i to bez szału w wypłacie. Pomyśl zanim coś napiszesz.
jan_hemoroid21.01.2020, 16:06
Popatrzcie w mapach google na działke i lokalizację mleczarni-piękna.
Ptaszki ćwierkają ze znany Pan z NT nabył coś wielkiego.
Młody21.01.2020, 13:56
Gdyby dyrektorem zakładu został ktoś kto się na tym wszystkim zna a nie jak pani pfff dyrektor z Radomska której płaca za delegację nocleg itd a ona zajmuje się zakładaniem kamer a na jich podstawie uprzykrza pracownikom życie , to byłoby dużo lepiej .
Dziękuję to jest moje zdanie w tej sprawie
Atc21.01.2020, 11:36
Tym całym Radomskiem powinna zająć się prokuratura i CBA.
Gospodarz21.01.2020, 10:36
Upadłość zakładu zrobiona w 2005 z opóźnionym zapłonem.
Na 40 chłopa w radzie nadzorczej tylko jeden walczył jak o Westerplatte. Solidarność OSM zgodziła się na połączenie z Radomskiem. Argumentami zarządu były manipulacje (stek kłamstw).
Kto buduje na piachu to zbiera takie owoce.
Marto21.01.2020, 10:34
Tyle sie mowi o pracownikach a co z dostawcami ci to juz nie maja nic do stracenia,?
ałtor21.01.2020, 08:47
@Zimol05
obcięcie pensji 160 ludziom o 200 zł na rękę to dla zakładu koszt trochę ponad 50000 zł... to jest raczej za mała kwota jak na zakład produkcyjny...
Do Kumpel Łejna21.01.2020, 01:08
Zautomatyzować. Krowy same będą przychodzić i się doić i pakować jak ten świstak w sreberka.Łejn bredzi
Kolega Łejna21.01.2020, 00:44
Łejn mówił coś innego bo ma kumpla na samej "górze".
Szewczyk Dratewka21.01.2020, 00:39
20 lat tam pracuję i większych bzdur nie słyszałem co w tych komentarzach "eksperci" wypisują.
Mlekovita20.01.2020, 23:37
Drodzy Państwo. Mlekovita chce przejąć nowotarską mleczarnię i to się pewnie stanie. Niestety.
kumpel Łejna20.01.2020, 21:22
Może restrukturyzacja mleczarni o której mówił PREZES będzie polegała na zautomatyzowaniu całego zakładu,ponieważ zwolnienia już sie zaczęły i najprawdopodobniej masowo będą następne.Za kilka miesięcy może zabraknąć rąk do pracy.Prawda jest taka że prezes i radomski zarząd nie liczą sie z pracownikami nowotarskiej mleczarni i ich los jest im zupełnie obojętny,ważne są dla nich tylko ich interesy.Jak to jest możliwe że przez ten rok,kiedy nastąpiła zmiana dyrektora mleczarnia stała sie tak nierentowna,że rozważane jest jej zamknięcie.Wygląda na to,że albo nowa blond pani dyrektor tak nieudolnie prowadziła zakład,co jest naprawde nielada wyczynem,albo została wysłana z Radomska żeby doprowadzić ten duży i wiele lat działający zakład na skraj bankructwa.Sprawa jest co najmniej dziwna jeśli nie podejrzana,bo w ciągu tego roku mleczarnia działała pełną parą i powinna przynosić zyski.Tragiczne jest to,że konsekwencje głupich decyzji i nieumiejętnego zarządzania firmą ponoszą teraz pracownicy którzy rzetelnie wykonywali swoją prace.Przykre to i dobrze by było żeby sprawą zajął sie ktoś odpowiedni,bo za chwile może sie okazać że ponad 150 osób straci prace niemalże z dnia na dzień.Niedługo okaże sie co pan prezes miał na myśli mówiąc o restrukturyzacji nowotarskiego zakładu
Zimol0520.01.2020, 20:58
Szkoda ludzi
tylman20.01.2020, 20:30
zakłady nie upadają ...Polskie zakłady się skutecznie wykańcza od lat 90tych..potem przejmuje to obcy kapitał a Polacy są u nich wyrobnikami!!
Ludzie obudźcie się wreszcie! Polskie cukrownie już rozkradli niemcy tera czas na mleczarnie widać
Zimol0520.01.2020, 19:25
Wyjście jest z tej sytuacji tylko nie wszyscy pracownicy tej firmy są zgrani Co poniektórzy są pazerni na pieniądze i nie zgodzą się na to (a tak strasznie ubolewają nad tą firmą a nie chcą pomóc)Firma licząc okolo 160 pracowników jakby każdemu obcięli po 200 zł co miesiąc a tym co mają więcej płacone po 300 zł tak na rok( później by to powolutku zwrócili) i wtem sposób firmę ocalili w Nowym Targu
Kociak20.01.2020, 18:40
Do mleczarni wkradly się kociaki i wypily mleko i zysku nie bylo i winych brak hej
Broda20.01.2020, 17:50
A pracownikom płacili marne grosze. Ehh żal. W Nowym Targu już nie ma żadnej produkcji. Postawny sobie kolejny market lub hotel czy pensjonat
Realista20.01.2020, 17:39
Zarząd narobił długów, winę chce zwalić na nowy targ na którym żeruje całe radomsko produkując wszystko pod marką jej.ciemny lud wszystko kupi.
gorol20.01.2020, 17:13
PIS likwiduje i zamyka to, czego PO, PSL, SLD nie zdążyło !!!!
Jan20.01.2020, 17:03
Mleczarnia zmodernizowana przez poprzedniego prezesa - niestety jego nastepczyni chyba czesciej woli bywac poza zakladem...
Obywatel RP20.01.2020, 16:38
Pod koniec roku 2018 mleczarnia była na plusie, pod koniec roku 2019 jest na kilkumilionowym minusie. Dziwnym trafem długi pojawiły się wtedy, gdy Radomsko zmieniło nowotarskiego dyrektora na swojego z Radomska
radny20.01.2020, 16:25
a diabeł ze słonego ,to dalej będzie woził to mlyko?
fan politycznej propagandy20.01.2020, 16:12
Ciekawe ilu jest tam dyrektorów, zastępców dyrektorów, wicedyrektorów i ich zastępców,a także asystentów dyrektorów i wicedyrektorów, prezesów, wiceprezesów, kierowników...
sąsiad20.01.2020, 15:28
ten zakład powinien być zrównany z ziemią a grunty oddane byłym właścicielom
baciok@20.01.2020, 14:46
Szkoda jakby zamkneli.
Produkty oceniam bardzo wysoko.
Kefir Hey klasy mistrzowskiej.
Miastowy 220.01.2020, 14:41
Dokładnie zgadzam się z "miastowy" Dyrektorka to NIEPOROZUMIENIE błędne, nieprzemyślane decyzje, niepotrzebne koszty i jej bardzo małe doświadczenie w zarządzaniu ludźmi. Doprowadziło do sytuacji która obecnie jest. Zmiany są potrzebne i to nieuchronne ale to trzeba robić z głową! A nie jak obecnie... Trochę ludzi pójdzie do zwolnienia...
e220.01.2020, 13:40
Mleczarnia nie ważna dla Radomska! ,ważny jest teren pod mleczarnią. Wybudują następny market lub śmietnisko i kasa sama leci. Szkoda,że dobre mleczarnie się likwiduje, Radomsko po to przejmowało małe i dobre mleczarnie, by za chwilę je likwidować. Tak zrobiono np. w Gorlicach i tp, teraz kolej na Nowy Targ : budynki niszczeją, ludzi się zwalnia. Wyeksploatowano ile się dało to teraz do likwidacji, taka polityka!
Śmietanka20.01.2020, 13:35
Kiedyś dawno temu kefiry i śmietany z nowotarskiej mleczarni były naprawdę ok. Wypracowane od lat szczepy bakterii dawały naprawdę dobrą jakość i smak produktu. Teraz w każdej śmietanie Hej - skrobia modyfikowana. Syf. Omijam szerokim łukiem.
szary20.01.2020, 13:34
Jeżeli coraz mniej mleka dostarczaja rolnicy, to chyba jasne że nie ma czego przerabiać. A jak nie ma, to po co wielka mleczarnia. W każdej normalnej firmie w takiej sytuacji zwalniali by ludzi i likwidowali zbędne linie prod.
Może trzeba by zacząć od tego, żeby tego mleka do przerobu było dużo więcej. Ale na to nie ma wpływu prezes mleczarni, albo pracownicy mleczarni, tylko minister. A minister zamiast coś zrobić aby opłacało się dostarczać mleko, woli gadać o tym jacy źli są spółdzielcy. Czyli wszyscy są winni, tylko nie minister i rząd.
rAv20.01.2020, 13:22
Plotka głosi, że mleczarnia miała dostać wielomilionową karę za zrzut ścieków nielegalnie, prezes powiedział burmistrzowi że jeżeli dostanie ta karę to zamyka zakład, więc burmistrz ja umorzył a za ścieki więcej zapłacimy my mieszkańcy.
Hehe20.01.2020, 11:57
@miastowy tę dobre produkty to śmietana ze skrobie modyfikowane??
miastowy20.01.2020, 11:39
Krążą plotki że od 1 maja zakład zamykają. Mam informacje z pierwszej ręki. Jutro ma być prezes z Radomska to zobaczymy z jaką propozycją przyjedzie. Obecna dyrektor to jakieś nieporozumienie. Robi remonty nie tego co trzeba, a pracowników zbywa i wprost mówi o zwolnieniach. Wszystko podobno już przesądzone. W Nowym Targu i tak już mało co produkują. Większość produkcji przejęło Radomsko. A szkoda, bo produkty z nowotarskiej mleczarni zawsze były dobre i wysokiej jakości. Czas pokaże, ale póki co nic nie wskazuje na to, żeby było lepiej.
ja20.01.2020, 11:24
czyli zwolnienia .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl