26.01.2020, 11:53 | czytano: 6865

Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował narciarski maraton slalomowy (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
Rozpoczął się dwunastogodzinny slalom maraton w Zakopanem. Drużynie mistrzów przewodniczy Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Założeniem jest pobicie Rekordu Polski w 12-godzinnym Slalom Maratonie.
Celem zawodów jest nie tylko uzyskanie najlepszego wyniku sportowego poprzez pobicie rekordu ustanowionego w roku poprzednim, ale też, a właściwie przede wszystkim, integracja środowiska narciarskiego oraz wsparcie charytatywne działalności Fundacji Handicap Zakopane, zajmującej się sportową rehabilitacją osób z niepełnosprawnością umysłową oraz fizyczną.
Od trzech lat Honorowym Kapitanem drużyny jest Prezydent Andrzej Duda, który rozpoczyna zawody i wraz z najlepszymi alpejczykami przejeżdża pierwsze kilometry.

- W imieniu swoim, mieszkańców i wszystkich tu zgromadzonych chciałem przywitać Pana Prezydenta w naszym polskim, zakopiańskim i góralskim domu. Zawsze jesteśmy zaszczyceni, gdy przyjeżdża Pan do naszej góralskiej rodziny. Zawsze jesteśmy dumni, że możemy tutaj Pana gościć. Jesteśmy pewni, że jest Pan naszym Prezydentem i daje nam gwarancję zachowania tych wartości, które są dla nas najważniejsze – wiary, tradycji, patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i do potrzebujących pomocy. Dziękujemy, że jest Pan z nami i z tymi, którzy tej pomocy potrzebują - witał Andrzeja Dudę burmistrz Leszek Dorula.

- Dziękuję za zorganizowanie po raz kolejny tego spotkania, które ma wspomóc codzienną pracę Fundacji przez cały rok. Dzięki temu jest możliwe organizowanie zajęć rehabilitacyjnych i sportowych, które są tak bardzo ważne i potrzebne. Wszyscy jesteśmy wdzięczni. To jest najwspanialszy gest i dar, jaki sporowiec przez wiele lat startujący w mistrzostwach i igrzyskach może dać, kiedy już ukończy karierę - nie tylko żyć dla siebie, ale także dać coś z siebie innym - odpowiedział Prezydent RP. Andrzej Duda dziękował także wszystkim uczestnikom, zawodnikom i organizatorom: - To jest zawsze niezwykle miłe spotkanie, także dla mnie, móc z Państwem być, jeździć na nartach i rozmawiać. Ogromnie dziękuję za ten niedzielny wysiłek - dodał.

Na Polanie Szymoszkowej rozpoczęło się też charytatywne ściganie dla każdego. Za każdy przejazd amatora lub zawodowca po slalomach - Sponsor Główny PZU dokona wpłaty na rzecz małych narciarzy z niepełnosprawnością.

To jedyne zawody OPEN, w których może wsiąść udział każdy - bezpłatnie pojechać wiele przejazdów po slalomie i pobić rekord trasy. Każdy przejazd wspiera narciarzy z niepełnosprawnością trenujących z Fundacją HANDICAP Zakopane.
Zawody poprzedziło oficjalne przedstawienie zawodników i wręczenie im numerów startowych, którego dokonała Prezes Fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz. Po części oficjalnej na stoku pojawili się przedzjeżdżacze: ks. Mariusz Dziuba - proboszcz Parafii Św. Krzyża, przyjaciel Fundacji Handicap Zakopane oraz podopieczni Fundacji i medaliści Olimpiad Specjalnych. Natomiast pierwszym zawodnikiem na trasie 12h Slalom Maratonu był kapitan drużyny Prezydent Andrzej Duda. W zawodach wzięli udział również Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz doradcy Prezydenta RP Piotr Nowacki i Rafał Kos, a także Starosta Tatrzański Piotr Bąk.

W oficjalnym otwarciu i dopingowaniu zawodników uczestniczyli ponadto Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępcy Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura oraz przedstawicielka głównego sponsora zawodów Dorota Macieja – Członek Zarządu PZU Życie S.A.

Dotychczasowy rekord to 698 kilometrów ustanowiony w poprzedniej edycji w 2019 roku. W bicie rekordu zaangażowana jest drużyna składająca się z najlepszych zawodników, trenerów i instruktorów w narciarstwie alpejskim od lat 70-tych do dziś.

organizatorzy, pk, zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
janek26.02.2020, 18:51
Prezydent bliżej ludzi -i tak ma być!!!Każdy jego udział w jakiejkolwiek akcji przysparza mu popularności-i dobrze!!Marzeniem byłoby zwycięstwo w pierwszej turze-z korzyścią dla kraju i oszczędniej dla budżetu.
Heman M.28.01.2020, 22:30
Co za wyczyn? Ludzie biegają ultramaratony przez 300km a tu sztafeta narciarska przez 12 godzin. To wprawny warszawiak na Kaniówce albo Litwince połyka takie rekordy :)
Gorol nie ślepy27.01.2020, 07:10
Jak niepełnosprawni protestowali to się nie pokazał i nie wypowiadał
Teraz zabrali kasę fundacji dla niepełnosprawnych a oooon ma czelność się w takich zawodach pokazywać,
Dobrze chociaż że jeździł na nartach a nie sędziował
Andrzej26.01.2020, 17:29
Tylko Andrzej Duda i to w pierwszej turze.
Baca26.01.2020, 17:05
Kidawa powinna zniesc akcyze na gaz i olej opalowy na Podhalu;;;
odrobinka26.01.2020, 14:04
do Robert Pani Kidawa ma rację dzieci w Nowym Targu kolejny dzień w dychają ten syf a mimo to słoneczko nam przyświeca
stan26.01.2020, 13:40
Trzeba się było uczyć to może też bylibyście kimś. Każdy ma prawo do wypoczynku, każdy ma prawo być w Zakopanem.
@Robert26.01.2020, 13:25
Zobacz mapy z pomiarami jakości powietrza w Polsce - może pojmiesz, co miała na myśli..
Robert26.01.2020, 12:30
Kidawa Błońska mówi że w Polsce dzieci z racji smogu nigdy nie widziały słońca a na zdjęciach widać że słońce świeci? Ktoś mi to wyjaśni? Zdjęcia słaszowano czy Kidawa Błońska to drugi Komorowski? A tak na serio to Duda musi wygrać wybory bo jak nie to PO znów będzie kraść na vacie miliardy.
zakopianczyk26.01.2020, 12:25
Jak nie jeden to drugi przyjezdza, a kto rzadzi krajem???!!!!
Ja tylko przejazdem26.01.2020, 12:05
Nic interesujacego na świecie się nie dzieje, na Bliskim Wschodzie spokój, żadna epidemia z Chin nam nie grozi, KE nie wystąpiła do TSUE w sprawie reformy systemu sadownictwa, to prezydent i premier mogą się zabawić w Zakopanem i polansować w ramach nie prowadzenia kampanii wyborczej. Oczywiście wyjazdy opłacili z własnych, skromnych mająteczków...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl