29.01.2020, 10:17 | czytano: 8793

Emocje w Szaflarach. Mieszkańcy przyszli zaprotestować, a sesja nie może się odbyć

Fot. YouTube.pl / UG Szaflary
Kilkudziesięciu mieszkańców przyszło na sesję Rady Gminy Szaflary, na której ma zapaść decyzja, czy gmina rozpocznie badania na ewentualną budową spalarni odpadów. Ale sesja nie może się odbywać, bowiem są problemy z jej transmisją na żywo w internecie.
Sesja, która rozpoczęła się o godz. 9, jest co kilkanaście minut przerywana, a transmisja na żywo, którą prowadzi Urząd Gminy w Szaflarach na swojej stronie internetowej, jest zrywana. Na zmianę pojawia się dźwięk lub obraz, albo nie ma nic. To duży problem, bo przepisy nie pozwalają na kontynuowanie obrad w takiej sytuacji.
Mieszkańcy są mocno rozczarowani, bo przyszli na sesję zaprotestować przeciwko planom budowy elektrociepłowni spalającej odpady w Szaflarach. Na sali jest kilkadziesiąt osób. Decyzję o braku możliwości kontynuowania obraz przyjęli z rozczarowaniem. Na razie przewodniczący rady Stanisław Wąsik podjął, kolejną już, decyzję o przerwaniu obrad. Nie wiadomo, co będzie dalej. Jeśli problemów technicznych nie uda się rozwiązać, sesja może zostać odwołana i wyznaczona na inny termin.

Tymczasem dzisiejsza sesja wzbudza duże emocje. Samorząd poważnie myśli o budowie nowoczesnej elektrociepłowni termicznej na gminnej działce w rejonie Tewikla, w pobliżu granicy z Nowym Targiem, ale najpierw chce o zdanie zapytać mieszkańców. Tego dotyczy też uchwała przedstawiona radnym, która ma być dziś głosowana: zgody na zlecenie analiz i ekspertyz, które mają być współfinansowane przez wszystkie gminy na Podhalu.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gość01.02.2020, 08:14
Co wy macie w tych Szaflarach , Niewykoszone trawska i barszcz Sosnowskiego
Europa30.01.2020, 22:27
Popatrzcie nie w średniowiecze tylko w internecie co to ma powstać a nie przekazujcie głupot
Anna30.01.2020, 16:59
Oglądałem właśnie w tygodniku ,ludzie rozmawiajcie a nie w ten sposób ,zadawać pytania i mówić co nie pasuje.Bardzo mi się nie podoba ton pana Wiktora Zagorskiego ,ze złej strony się pokazuje naprawdę .Działacz ,wykazuje jakiś to on został dotknięty ,mieszkaniec ./.../ Kultury za grosz
Biały30.01.2020, 16:18
A co ma pan Fatla do rady gminy Szaflary? Z tego, co wiem, to jest radnym miasta Nowy Targ.
Ehh trole...
Co do tematu samej spalarni powtórzę jeszcze raz - trochę doedukowania się nie zaszkodziło nikomu. Bardziej wam smrodzi jak gnój kidacie po polach, czy palicie w domowych piecach.

Radnym Gminy Szaflary jest osoba o nazwisku Fatla. Proszę ostrożnie z tymi "trolami" i apelami o potrzebie zdobycia wiedzy. Moderator.
Zofia z ulicy Suskiego30.01.2020, 11:38
Z tym panem Fatla to prawda ,mógł być p.Szlek radnym ,człowiek od lat żyjący sprawami gminy,znający się ./.../
Obserwator29.01.2020, 22:49
Ludzie proszę posłuchajcie wypowiedzi wójta na tygodniku podhalanskim .Bo tak nakręceni jesteście nie trujcie jadem !!!
Kryska29.01.2020, 22:01
Panie Wojciechu dlatego Pan Fatla nic Panu nie powiedział bo jest z elity naszego Wójta... Tylko dlatego... Wszyscy chcieli zmiany w radnych to teraz mamy poparcie u radnych wszyscy mają nas w du....
Sojka29.01.2020, 20:35
Ludzie nie przesadzajcie w centrum Wiednia jest spalarnia śmieci żaden turysta nawet nie zdaje sobie z tego sprawy,a co do turystów w Szaflarach na palcach liczyć.Mam pytanie do wójta skoro stać gminę na taką inwestycję to może by podmiejski przywrócić dzieci nie musiały by się przesiadac jadąc do szkoły
Wojciech z Szaflar29.01.2020, 19:25
Czemu radni nie informowali mieszkańców ? Tylko jeden z nich,osobiście rozmawiałem z radnym Fatlą o sprawach gminnych,ani słowem nie pisnął.Takich radnych se wybraliśmy ,żałosne.Sam głosowałem na tego Pana ,gdzie uczciwość ,wiarygodność względem mieszkańców ?
@ energetyk29.01.2020, 18:11
wreszcie mądre słowa
Turyści29.01.2020, 17:55
Wszyscy w Polsce już są zbulwersowani pomysłem wójta w Szaflarach ,ludzie nie dajcie się
Magda z rodzina z Krakowa29.01.2020, 17:54
Gorący Potok !!! Ulubione miejsce i tam spalarnia !!!
Mieszkaniec29.01.2020, 17:52
Radni w gminie Szaflary to marionetki pana Wójta,ale myśmy se wybrali władze ,masakra
Bydgoszcz29.01.2020, 17:50
Szaflary stracą turystów !!!
Mieszkanka Śląska29.01.2020, 15:23
Ja i moja rodzina w ilości 7 osób, rownież chcemy zaprotestować przeciwko budowie spalarni chociaż nie jesteśmy mieszkańcami Szaflar tylko turystami często odwiedzający tę miejscowość, uszanujcie prosimy tę resztę nieskażonej przyrody bo za niedługo pozostanie nam wszystkimi tylko wspomnieni o tym co piękne i nieskażone
@referendum29.01.2020, 15:10
Jątrzysz z tym referendum płacą ci za to czy każdy temat dobry.
czuję że się na tym nie znasz albo masz jakiś interesik ekoterrorystyczy
do zrobienia.
Zróbrze se to referendum to ci popuści.
energetyk29.01.2020, 15:05
Elektrociepłownia na paliwa z odpadów ze współspalaniem osadów ściekowych w powiązaniu z geotermią powinna być zlokalizowana w Nowym Targu. Należy pogratulować włodarzom Szaflar odwagi podniesienia trudnego społecznie ale niezbędnego dla całego regionu obejmującego kilka powiatów tematu spalarni odpadów. W Nowym Targu mamy dwie możliwe lokalizacje jedna " Na czerwonym" naprzeciwko lotniska, gdzie gminy posiadają prawie 18 ha terenów, oraz druga pod Szaflarami gdzie planowana była budowa nowej elektrociepłowni dla Miasta Nowy Targ, niestety ta lokalizacja jest już chyba nieaktualna. Jeśli Szaflary zdecydują się na wybudowanie spalarni odpadów dla całego regionu i porozumieją się z Miastem Nowy Trag w zakresie odbioru ciepła to gratuluję. Niestety w to nie wierzę jedyna słuszna lokalizacja nowoczesnej elektrociepłowni na paliwa z odpadów to tereny " Na czerwonym" w Nowym Targu, gdzie jest uregulowana sprawa własności, gdzie jest uchwalony miejscowy plan przestrzenny na taką inwestycję, gdzie jest potencjalny odbiorca ciepła, gdzie zmora smogu może zdeterminować mieszkańców do budowy centralnej elektrociepłowni i sieci ciepłowniczej dla całego miasta i całkowitego zakazu spalania paliw stałych w indywidualnych kotłowniach. Centralna elektrociepłownia nie jest źródłem smogu.
Jeśli nie ma woli budowy elektrociepłowni w Nowy Targu to oby spalarnia w nieodległej przyszłości powstała w Szaflarach, co załatwi również temat zagospodarowania odpadów dla Nowego Targu jak i całego regionu oraz ograniczy smog również w Mieście.
Mieszkańcy Nowego Targu jeśli chcecie faktycznie walczyć ze smogiem to wystąpcie do Władz Miasta z petycją o natychmiastowe przystąpienie do realizacji budowy elektrociepłowni na paliwa z odpadów, co również zahamuje wzrost cen za odpady.
Brydzia29.01.2020, 14:25
Czytajac komentarze chwytam sie za głowę. Popierwsze my jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć o takich inwestycjach po drugie po dzisiejszym dniu jestem zniesmaczona zachowaniem pana wójta /.../ by poszedł do nas i porozmawial ale nie lepiej chodzic z tel i boczyc sie na lud. Afera z wifi gminnym paranoja kazdy ma swoj internet a fo wifi trzeba mieć hasło. A przewodniczący rady tez następny urwany z choinki.
K.29.01.2020, 13:39
Zakład termicznej utylizacji to jedyne rozsądne rozwiązanie. W dodatku musi spełniać wszelkie normy więc dla zdrowia nie może być groźny. Albo inne wyjście czeka tych ludzi. Niech płaca po 50 zł/osobę lub nawet więcej za śmieci. Wybór należy do mieszkańców. Dwa razy pomyśleć zamiast raz protestować.
Fryzlewicz29.01.2020, 12:50
super -- szaflarzanie protestują ale to oni będą spijali śmietanke z zysków za spalane śmieci z całego podhala i dalszych rejonów a LOKALIZACJA jest w połowie drogi międz Szaflarami a Nowym Targiem.. także syf poleci i na Nowy Targ tylko że my zysku nie zobaczymy a za śmieci zapłacimy krocie tak jak dotychczas!!
Recykling29.01.2020, 11:48
Jaka spalania?
Sortuje się śmieci po to żeby lepiej się paliły? ?!!
Biały29.01.2020, 11:32
Niedoedukowane społeczeństwo boi się spalarni. Zamiast się cieszyć, że będą mieć z tego prąd i ciepłownie. Ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że bardziej smrodzi ich palenie w piecu...
Pan Czadek29.01.2020, 11:26
Dlaczego nie protestują jak rozpalają w piecach!?Ludzie,spalarnia odpadów to nie to samo co palenie śmieci !
Spittelau29.01.2020, 11:00
A mieliście gotową lokalizację opodal .
Żaden z burmistrzów starych i nowych nie posiadał nawet grama odwagi żeby rozwiązać ten problem .
Mamy pecha do beznadziejnych władz .
referendum29.01.2020, 10:41
A dlaczego spalarni na granicy z Nowym Targiem nie przeciwstawia się pan Watycha? Godzie jest? Zasmrodzą nas dokumentnie bo cały dym ze spalarni trafi do Nowego Targu i oprze się na południowych stokach Gorców. Burmistrzu obudź się w końcu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl