04.02.2020, 12:37 | czytano: 5351

Walka o czyste powietrze budzi obawy niektórych samorządów

Arch. Podhale24.pl
Zastępca wójta gminy Raba Wyżna Rafał Grygorowicz obawia się nowych obowiązków dla samorządów, które zaplanował urząd marszałkowski. Z kolei jedna z radnych uważa, że program ochrony powietrza idzie w niebezpiecznym kierunku.
Zintegrowany projekt LIFE pod nazwą „wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” od 2016 roku zjednoczył 55 gmin w naszym województwie. Potrwa do 2023 roku. Jednak niektóre samorządy mają obawy przed nałożonymi na gminy obowiązkami. Jakimi? Otóż projekt zakłada m.in. przeznaczenie co najmniej 1% wydatków budżetu na dopłaty do wymiany kotłów i instalacji odnawialnych źródeł energii, brak dopłat do nowych kotłów na węgiel, wyznaczenie tzw. ekodoradcy dla mieszkańców w każdej gminie, czy utworzenie straży gminnej prowadzącej kontrole interwencyjne.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Raba Wyżna radna Aleksandra Antolak-Rust zapytała o stanowisko władz gminy w sprawie ww. programu ochrony powietrza. – Wydaje się, że w skali naszej gminy, 1% to duże obciążenie dla naszego budżetu. Nie jest jasno określone, czy jest to 1% wydatków całkowitych, czy nie. Jeżeli padnie decyzja o takie obciążenie samorządów, to mam nadzieję, że będzie również wsparcie zewnętrzne – zaczął wicewójt. Odniósł się również do obowiązku kontroli. – Patrząc na to od strony praktycznej, może być to trudne do zrealizowania. Nie mówię, że jest to niemożliwe, ale pewnie będzie wiązało się z podniesieniem kosztów administracji, z zatrudnieniem dodatkowej kadry – zauważył.

Do pozytywnych aspektów omawianego programu włodarz zaliczył możliwość używania pieców na paliwo stałe. – To jest w pewnym sensie otwarta droga w kierunku mieszkańców, gdzie jest to drzewo i będzie mogło być ono dopuszczone – zauważył.

Radna dodała, że cieszy się z zastrzeżeń wójta, bo, jak twierdzi, program zmierza w niebezpieczną stronę dla gminy, jak i również dla mieszkańców. – System obowiązków jest trudny do zrozumienia – oceniła.

ao/
Może Cię zainteresować
komentarze
...05.02.2020, 14:50
Ta Unia i jej wytyczne jeszcze się nam czkawką odbije
B.R04.02.2020, 22:47
Gmina ma drut kolczasty w kieszeni .
J2304.02.2020, 18:32
Po co tyle gimnastyki finansowej i marnowania pieniędzy .
Obniżyć cenę gazu lub oleju opałowego i sprawa załatwiona.
Yk04.02.2020, 16:10
Niech Pani Radna niepokoi się o nasze zdrowie bo nie ma wartości nadrzednej od życia!! A wdychając to powietrze to zdrowia Pani Radna nie będzie. Dziwi mnie, że część ludzi dalej myśli tak płytko- byle taniej
rozsądny04.02.2020, 13:58
No i po co było likwidować straż gminną w Rabie Wyżnej?
Ja tylko przejazdem04.02.2020, 13:35
Ochrona mieszkańców przez zatrutym powietrzem idzie w niebezpiecznym kierunku, bo jak będzie czyste powietrze, to na skutek szoku tlenowego mieszkańcy-wyborcy mogą się zorientować, że ta pani nie nadaje się na radną...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl