14.02.2020, 09:43 | czytano: 6486

Radny krytykuje miejski kalendarz

NOWY TARG. Zdaniem Pawła Liszki środki przewidziane na "walkę ze smogiem" przeznaczane są na inne cele. Na przykład - kalendarz promocyjny Miasta. - Środki na ochronę powietrza wydatkowane są w sposób racjonalny i zgodny z przeznaczeniem - odpowiada radnemu burmistrz.
- Jaka kwota została przeznaczona z programu Life Małopolska na kalendarz promocyjny miasta? Dlaczego na kalendarzu znalazły się informacje o organizowanych imprezach, natomiast brak jest informacji ekologicznych? - pytał radny i złożył interpelację "o finansowanie wydatków promocyjnych tylko i wyłącznie z rodziału Promocja Miasta". Zwracając się do bezpośrednio do burmistrza dodał: - Wzywam pana do bardziej racjonalnego wydawania środków przewidzianych na walkę o czyste powietrze w sytuacji, gdy w mediach podawana jest informacja, żee jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.
W odpowiedzi Gregorz Watycha napisał, że "budżet Projektu LIFE ustalany jest przez Beneficjenta Koordynującego, którym jest Województwo Małopolskie. W przedmiotowym budżecie część środków przeznaczona jest na wydruk i dystrybucję materiałów. Zasady rozliczania projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, LIFE–IP MALOPOLSKA/ LIFE14 IPE PL 021 określają, że: „Wszystkie materiały informacyjne (ulotki, plakaty, kalendarze, gadżety), które są drukowane w ramach projektu LIFE muszą być zaakceptowane przez pracownika Centrum Kompetencji za pośrednictwem maila: powietrze@umwm.pl”.

Kierując się powyższymi zasadami w dniu 25.11.2019 r. wystąpiono mailowo o akceptację projektu kalendarzy. W dniu 29.11.2019 r. po naniesieniu zgłoszonych uwag, projekt kalendarzy został zaakceptowany przez pracownika Centrum Kompetencji. Za zakup 500 sztuk kalendarza ściennego w formacie A2 oraz 500 sztuk kalendarza na biurko w formacie A5 zapłacono łącznie 9 938,40 zł brutto".

- Mając na uwadze powyższe zaznaczam, że przedmiotowy wydatek był celowy, a środki na ochronę powietrza wydatkowane są w sposób racjonalny i zgodny z przeznaczeniem - podsumowuje burmistrz.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
psychiatra17.02.2020, 13:54
Chore to jest w jaki sposób urzędasy wydają publiczne pieniądze.
The NT End16.02.2020, 19:26
Ja myślę, że wydawców poniosła trochę fantazja, hura optymizm i przekonanie, że magiczna różdżka Watychy i jego słowne zaklęcia rozwiążą problem smogu w Nowym Targu. Tadamm! No i idziemy po rekord - dlatego zamiast fotografii nijak nie mających się do programu walki o czyste powietrze, powinny być wyłącznie czarne powierzchnie z wydrukowanymi raportami dziennych przekroczeń od listopada do kwietnia. Przecież walczymy! Ile sił!
Klum16.02.2020, 11:25
Biedronki z UM
Kalendarz był już w grudniu? Kpisz sobie? Taki dowcip? Kalendarz winien być we wrześniu najpóźniej w październiku. A ten był w styczniu. Skandal i kpina i pieniądze wyrzucone w błoto zamiast na wymianę oieców i poprawę stanu powietrza.
Biedronka16.02.2020, 07:43
@G.E. z tego co mi wiadomo to kalendarz był już w grudniu, tylko radny zaspał 1,5 miesiąca i teraz wrzucił temat :-))
f1615.02.2020, 19:59
Potrzeba nam burmistrza który zadba o czyste powietrze a nie takiego który wydaje pieniądze na głupoty
G.E.15.02.2020, 15:58
Wydawać kalendarz w połowie stycznia może tylko Stegowa z Putową. Bezsensu ciąg dalszy. No ale nie mają czasu na pracę /.../
Dr15.02.2020, 15:09
20zł brutto za taki kalendarz? Co oni, drukują plujką i na dodatek wykańczają złotą obwolutą?
nie kocha i nie szanuje15.02.2020, 15:06
U Watychy wszystko jest na odwrót. Kotły gazowe wymienia na ciepło z miału a zamiast na ekologię i walkę ze smogiem kasę wydaje na promocję
czarna dziura w środku kotliny15.02.2020, 14:18
Sens tych kalendarzy, upsss eko-kalendarzy jest na poziomie sensu uporczywie wieszanych wstążek. Czyli, mówiąc krótko bezsensu pani JIS i jej zakładnika pana GW, podobno burmistrza. "Podobno" tu i teraz nabiera szczególnego znaczenia. Jak używane przez nich słowo promocja, o którym ani jedno, ani drugie nie ma zielonego pojęcia. A te odpowiedzi jedynie potwierdzają stan mentalnej katastrofy władz... Nowy Targ obecnie to stan ducha
Kuba15.02.2020, 13:54
Watycha marnotrawi pieniądze przeznaczone na walkę ze smogiem. Nawet miasto dostało 30 tysiaków kary za słabą realizację programu czyste powietrze. Teraz ten kalendarz. Szok
stojąc na głowie15.02.2020, 08:20
Przecież radny Liszka nie krytykuje kalendarza miejskiego! Krytykuje zaś sposób i celowość wydawania pieniędzy publicznych, a to wielka różnica. Wcale też się nie czepia, tylko pokazuje nierzetelność władzy, która nie wie kiedy, po co i dla kogo wydaje te pieniądze. Tak po prawdzie mało wie, o czym świadczą zawsze niekonkretne i nielogiczne odpowiedzi wiceburmistrz Iskrzyńskiej-Steg. Tutaj mówimy o stosunkowo małych pieniądzach. Strach jednak pomyśleć jak to wygląda przy dużych inwestycjach. Dlatego warto za radnym Liszką pytać, czy z nami leci pilot?
Realista15.02.2020, 00:34
@anty hejter: proszę jeszcze wyszperać dlaczego Nowy Targ słynie w Polsce i nie tylko, z fatalnej jakości powietrza? Skąd ponad 1500% przekroczone normy zanieczyszczenia? Skoro jest tak cudownie to dlaczego tylu ludzi ma problemy z drogami oddechowymi? Dlaczego po kwadransie spędzonym na zewnątrz ubrania cuchną spalinami? Dlaczego nawet w lecie nie można otworzyć okna, bo ktoś pali w piecu! Proszę wyszperać np. dane faktyczne na temat ilości kopciuchów do wymiany, albo przepisy zakazujące spalania czegokolwiek w okresie letnim, albo jeszcze dane o ilości samochodów poruszających się dziennie w obrębie centrum i wpływie ich spalin na powietrze. To tylko przykłady, ale pokazują totalny brak bodaj rozeznania problemu, a co tu mówić o jego rozwiązaniu. Zresztą miałem do czynienia z urzędem, bo zapisałem się na dofinansowanie źródła energii odnawialnej z UM. Po latach powiedziano mi że pani urzędniczka wpisała mnie nie na tą listę co trzeba i że nie ma mnie na liście pana urzędnika i nic z tego. Nie zdziwiło mnie to bo znam niekompetencję urzędników np. z poprzednich starań o dofinansowanie pieca gazowego. Też się nie dało. Proszę wyszperać jaki jest procent odrzuconych wniosków o dofinansowanie wymiany pieca, bo sądząc po zaangażowaniu urzędników to raczej marny. Jednocześnie proszę wyszperać jaka jest wysokość stawki podatku od nieruchomości. Otóż to miasto mnie kroi na maksa, pozoruje dbałość o środowisko i poprzez swoje zaniedbania pozwala na trucie mnie i mojej rodziny, a pan chce mnie przekonać że jest super bo jacyś znajomkowie urzędników, przecież nie zwykły obywatel jak ja, dostaną jakieś darmowe kalendarze? Serio???
NT1414.02.2020, 23:54
Do gumis. Nasłuchałeś się jak inni zwolennicy KO, że pieniądze można przeznaczyć na onkologię i powtarzasz te same bzdury! Kasę można przeznaczyć na wszystko: wymianę kotłów, panele solarne, ambulanse, specjalistyczny sprzęt medyczny, radiowozy, fotoradary, drogi, remonty szkół, hale sportowe, wały przeciwpowodziowe, itd.
Można wymieniać i wymieniać, ale NIE. Co powiedzą to się powtarza, jak bezmózgie barany na rzeź wysłane, zero sprzeciwu. Usłyszycie w telewizji, radiu, to jest to jak mantra, zarówno dla jednych jak i drugich.
Najważniejsze są efekty, o ile są.
Kuba14.02.2020, 23:06
Cytacik "W dniu 29.11.2019 r. po naniesieniu zgłoszonych uwag, projekt kalendarzy został zaakceptowany przez pracownika Centrum Kompetencji."
Kalendarz ukazał się w połowie stycznia dystrybucja trwała miesiąc więc można było go zrobić od marca do grudnia za 5000.
Kolejna wtopa Watychy. Kominiarze roznosili kalendarze po mieści końcem października.
mm14.02.2020, 22:29
Panie Liszka czym palisz u siebie?? jak przyjdzie mróz puszczę drona nad Pana dom... czemu w temacie smogu się tak nie udzielałeś za poprzednika pan F..., /.../
jo anna14.02.2020, 21:53
czytając tytuł artykułu już się spodziwałem że pewnie radny liszka znowu do czegoś ma pretensje :)
abc14.02.2020, 19:33
WIOSNA idzie- temat SMOG w odstawkę.
Galaktyczny bubel14.02.2020, 17:52
Naczelnik Jabcoń mówił że walczy ze smogiem przy pomocy strony internetowej. Burmistrz walczy ze smogiem przy pomocy kalendarza. Jest siła!
Anty Hejter14.02.2020, 17:15
@Realista: troszkę poszperałem po internecie by znaleźć informacje o tym Programie LIFE i powiem Ci, że z tego programu Wasz Urząd ma sfinansowane stanowiska urzędników, którzy zajmują się wymianą kotłów, kontrolami itp., czyli super sprawa bo płaci im Unia, a nie wasze Miasto. Ale jednym z elementów programu jest jego promocja poprzez zakup materiałów typu np. kalendarze, ulotki, na których są odpowiednie loga Unii Europejskiej. Czyli wychodzi na to, że nie zakupienie takich materiałów wiązało by się z utratą pozyskanych pieniędzy na walkę ze smogiem. Utrata takiej kasy była by jak to napisałeś/aś "Symbolem kapitulacji władz", ale na wasze szczęście widać , że utrata dofinansowania Wam nie grozi bo Władza czuwa :-) Szczerze powiem, że nie che mi się już zagłębiać w ten temat. Szkoda, że w innych gminach tak kasy z zewnątrz się nie pozyskuje. pozdrowienia Realisto :-)
Kuma14.02.2020, 17:01
Każdy czeka, że dostanie pieniądze na ocieplenie domu oraz wymianę pieca. San niech to zrobi, a nie czeka na Burmistrza. Wiele osób tak zrobiło i co mają teraz ubiegać się o zwrot nakładów? Czyj dom tego problem. Filtry sobie niech kupią.
zielony14.02.2020, 15:46
czy jest jakaś rzecz którą radny liszka nie krytykuje ???
Realista14.02.2020, 15:15
@anty-hejter: zgoda, ale czy w mieście z 1500-krotnym przekroczeniem dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia pyłami faktycznie potrzeba pozyskiwać środki unijne na kalendarze? Czy urzędnik takim wnioskiem się zajmujący nie mógłby poświecić czasu za który mu płacimy na przygotowanie wniosku o dofinansowanie ekologicznych źródeł ogrzewania? Albo wniosku o dofinansowanie drona kontrolującego wyziewy kominowe? Albo wniosku do premiera o pomoc prawną w przygotowaniu uchwały o zakazie stosowania paliw stałych do celów grzewczych? Albo czy nie mógłby rzeczony urzędnik w tym czasie zostać oddelegowany do kontrolowania kotłowni nowotarskich ?zadymiarzy?? Myślę że ten kalendarz nie jest sam w sobie zły, ale w danych okolicznościach jest symbolem kapitulacji władz w walce ze smogiem.
miasteczkowy14.02.2020, 14:48
sikorka
o jakim I Bezpłatnym Egzemplarzu Nowy Targ-Stolica Podhala mówisz, przecież ktoś (czytaj miasteczko NT czyli mieszkańcy) musiał za to coś zapłacić
Anty Hejter14.02.2020, 14:44
Czytając niektóre komentarze mam wrażenie, że komentujący albo nie mają pojęcia o czym piszą albo są z góry nastawieni na atak (domyślam się że ze względów politycznych). Jako prywatny przedsiębiorca dobrze znam realia programów unijnych. W artykule jasno jest opisane, że budżet tego unijnego projektu ustala Województwo Małopolskie, a nie Burmistrz więc skąd pretensje do tego waszego Włodarza? Ponadto napisane jest, że wydatek został zaakceptowany przez osobę zajmującą się kontrolą tego projektu więc jaki macie z tym problem? Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o takich programach wie, że gdyby wydatek nie był "trafiony" to nie został by zaakceptowany przez kontrolera. Może zamiast hejtować to zacznijcie coś działać z tym smogiem, bo wydaje mi się że każdy powinien zacząć od siebie i swojego budynku a nie bawić się w politykę...
pozdrawiam,
Rysio14.02.2020, 14:42
" Mając na uwadze powyższe zaznaczam, że przedmiotowy wydatek był celowy, a środki na ochronę powietrza wydatkowane są w sposób racjonalny i zgodny z przeznaczeniem - podsumowuje burmistrz. "-OOOO TAK!!!już czujemy to czyste górskie powietrze panie Grzegorzu!!No uzdrowisko!!!Brawo!!
Mietek14.02.2020, 14:14
Na wydanie kalendarza są pieniądze w dziale promocja miasta a jeśli ich nie ma to pytanie gdzie są i na co poszły. W kalendarzu nie ma słowa o ekologii ani nawet numeru do ekopatrolu lub konsultantów programów ekologicznych.
kojot z bajki Disneya14.02.2020, 13:58
Kalendarz promuje /.../
sikorka14.02.2020, 13:26
Kalendarz jest bardzo ładny i zawiera wszystko co powinien. Każde Miasto w Polsce posiada swoje kalendarze, i nikt nie ma o to pretensji. Natomiast inne tematy, w tym także ekologiczne, są umieszczone w I Bezpłatnym Egzemplarzu Nowy Targ-Stolica Podhala.
d14.02.2020, 13:17
szastają naszymi pieniędzmi
Tadzik radzik14.02.2020, 13:06
Panie Liszka pozostaje jeszcze zająć się zaburzeniami układu słonecznego pod wpływem muzyki disco polo jak tego będzie mało to wpływem ilości pestek z pomarańczy na rozwój dorożkarstwa na Podhalu. Miłego...
ciekawska14.02.2020, 12:27
ten Liszka to już naprawdę...
ygrek14.02.2020, 12:18
Kalendarz stricte promocyjny nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Pieniądze z czystego powietrza wyrzucone w błoto. Potem miasto dostaje kary za nierealizowanie programu smogowego.
mama14.02.2020, 11:43
Dlaczego na tym kalendarzu nie ma informacji o możliwości pozyskania dotacji, o wymianie kopciuchów, o programie czyste powietrze, adresu strony internetowej. Nic. Tylko znaczek. Za to są wymienione wszystkie imprezy. Tylko zabawa i zabawa a nowotarżanie wymierają i leczą się na płuca i astmę szczególnie dzieci.
miasteczkowy14.02.2020, 11:42
Pytanie: w jakim celu drukowane są kalendarze tzw. promujące w tym wypadku miasto NT, a później wiszą one w pokojach urzędu oraz podległych placówkach? Podszedł bym do tego ze zrozumieniem gdyby wspomniane kalendarze był np. rozdawane w Szczecinie, Krakowie, Poznaniu ...
...lik14.02.2020, 11:26
aha ...zapomniałem dopisać ze akurat Pan Radny Liszka jest specjalista od krytykowania wszystkiego i wszystkich co nie wychodzi od niego....
...lik14.02.2020, 11:25
Panowie i Panie... czy za każdym razem przy wydawaniu naszych /czytaj. podatników pieniędzy/ będziecie się licytowali pod publiczkę???
Przecież wystarczy łatwo policzyć - Remont MOK - 35 mln, Olimpiada Skarbowców- 80 tys, Inne - 10 mln.Za te środki - a nie jakieś marne 10 tys zł na kalendarze - można byłoby wymienić w mieście około 3500 piecy lub podłączyć miasto w całości pod MPEC.
I od tego powinniśmy zacząć....MOK mógł poczekać...a opowiadanie bzdur i inne tłumaczenia o tym jak bardzo było to potrzebne coraz bardziej drażnią mieszkańców...
gumis14.02.2020, 11:13
Szczyt hipokryzji ! Radny PIS pyta o kalendarz a w sejmie 2mld zamiast na onkologie ida na TVP
MF14.02.2020, 10:58
Kiedy radny Liszka wystapi o zniesienie akcyzy na gaz i olej opalowy do ogrzewania????????
kolo14.02.2020, 10:42
Ciekawe czy w kalendarzu jest chociaż zaznaczona data 14 listopada jako "Dnia Czystego Powietrza".
kalkulator14.02.2020, 10:39
średnio 10 zł za kalendarz - to rozbój w biały dzień
ACME HC14.02.2020, 10:18
Panie radny jak juz Pan jest taki ekolog,to gdzie byliscie gdy podjeto decyzje o wycince Lasu Kombinackiego na os Bor?13 hektarow lasu jest do wycinki.Jak to sie ma do glupiego kalendarza?A jakim powietrzem oddychamy to my sami nowotarzanie wiemy.
ja14.02.2020, 10:15
Panie liszka wstydu oszczędź , proszę lepiej odgrzewać temat dachu kawiarenek , piasku na placu zabaw lub głośnych samolotów itp.
SMOG=Śmierć14.02.2020, 10:04
Mogły zniknąć trzy kopciuchy jest kalendarz dla urzędników. Widać jakie priorytety ma obecna władza. No i jeszcze te 80 tys na zawody dla urzędników skarbowych. Gdzie my żyjemy?
mieszkaniec14.02.2020, 09:49
Kiedy pojawia się jakikolwiek news z tytułem: "Radny krytykuje (...)", "Awantura na obradach Rady (...) itp. to z góry wiadomo, że w pierwszym akapicie pojawi się nazwisko Pawła Liszki.

Boże, wyobrażacie sobie co by było gdyby on wygrał te wybory?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl