15.02.2020, 18:02 | czytano: 4756

Klikuszowa: powiat wesprze starania o chodnik przy zakopiance

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy i radni coraz mocniej domagają się budowy chodnika przy zakopiance w Klikuszowej, naprzeciwko kościoła. Obawiają się, że pozwolenie na budowę straci ważność i zadanie nie zostanie zrealizowane.
Chodzi o kilkusetmetrowy odcinek od drogi na Szewczykówkę do cmentarza. Żeby dojść na groby bliskich, mieszkańcy wsi muszą krążyć od jednego przejścia dla pieszych do drugiego i dwukrotnie przechodzić przez ruchliwą zakopiankę między samochodami pędzącymi do Zakopanego. Gdyby był chodnik, droga na cmentarz byłaby krótsza i bezpieczniejsza.
Sprawa ciągnie się od kilku lat, była poruszana wielokrotnie, a mimo to mieszkańcy o chodnik nie mogą się doprosić. To droga krajowa, więc lokalne władze nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Gmina Nowy Targ zapłaciła nawet za przygotowanie projektu chodnika, który przekazała Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, nic to jednak nie dało. GDDKiA odpowiada, że nie ma tej inwestycji w planach i nie ma na nią pieniędzy, bo ma ważniejsze rzeczy do zrobienia - buduje w pierwszej kolejności chodniki na tych odcinkach dróg, gdzie ich w ogóle nie ma.

Temat pojawił się na ostatniej sesji powiatowej. Radna Józefa Guziak przypomniała, że budowa chodnika konieczna jest z wielu powodów. Brak chodnika powoduje, że kondukty pogrzebowe idą do kościoła zakopianką i blokują drogę. Mieszkańcy skarżą się też, że policjanci karzą ich mandatami za poruszanie się poboczem bez chodnika, tymczasem nie mają oni innej możliwości, żeby pieszo dojść do domu. Mieszkańcy obawiają się, że pozwolenie na budowę chodnika straci ważność i zadanie nie zostanie zrealizowane. Radna Guziak i radny Stanisław Żółtek zaapelowali, żeby również powiat wyraził poparcie dla budowy chodnika w Klikuszowej. W odpowiedzi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu Tomasz Moskalik poinformował, że wystąpi do GDDKiA w Krakowie z poparciem budowy chodnika na tym odcinku.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rodzic18.02.2020, 21:25
Do Piotr ma Pan rację chodnika nie ma także w Lasku i Trutym a te cieżarówki po prostu robią sobie autostradę po tej drodze. Chodniki miały powstać parę lat temu. I co i dalej nic.
Piotr16.02.2020, 16:34
Niech dokończą chodnik w strone kamieniołomu, tu jest strach puszczac dzieci ulica jak te wielkie cięzarowki zasuwaja po ulicy. I to z duża prędkoscią co 5 min jedna wjeżdza druga wyjeżdza. Tu jest zagrozenie dla pieszych a zwlaszcza dzieci. Ja jadac samochodem nie jeden raz juz sie zatrzymywalem bo strach z taka predkoscia jada. Przejezdzaja obok placu zabaw i to jest bardzo niebezpieczne. Nie zwalniaja a co tu mowic o zatrzymaniu gdy chce ktosc przejsc przez ulice. TU JEST STRACH I TU POWINIEN BYC CHODNIK
Benjamin16.02.2020, 11:39
super sprawa!!! Już dawno powinien być tam chodnik!!!
Prawda15.02.2020, 22:42
Droga redakcjo /.../

Na dole strony jest krótki regulamin komentowania. Prosimy w nim, by uwagi do redakcji kierować bezpośrednio: redakcja@podhale24.pl
Moderator.
D.hu15.02.2020, 20:47
A to się zdziwicie że tam ruchu nie będzie
antyświatło15.02.2020, 20:41
Do Wyborca
Dziś odczułem na swojej skórze inteligentne światła i inteligentnych kierowców z Warszawy. Z NT do Obidowej 55 minut . Brawo pomysłodawca świateł. Jak ja się cieszę że PKP ma gdzieś synchronizację w Szaflarach
Ja.15.02.2020, 20:37
Mze by dom pogrzebowy przy cmentarzu a nie drugi chodnik
Go go15.02.2020, 20:19
Do Kazka najlepiej się udać. On załatwi podobno wszystko. Sam Krzysztof to potwierdził. Powiat niech lepiej buduje swoje drogi.
Paweł15.02.2020, 19:21
Życie i zdrowie najwazniejsze. Sprawny i plynny ruch rowniez. Chodnik na tym odcinku powinien byc od dawna.
...15.02.2020, 19:07
Ale tam chodnik jest z jednej strony. Z tego co pamiętam to chodnikiem można dojść do cmentarza. Jak zbudują nową zakopiankę to " pies nie będzie wiedział gdzie taka .....
Wyborca.15.02.2020, 18:58
Przydałby się chodnik do N.Targu bo przy teraźniejszych korkach szybciej pieszo.
A tak na marginesie mieszkańcy Klikuszowej i Obidowej jak z dojazdami do pracy , szkoły , urzędu na zakupy chyba lepiej odkąd nasi urzędnicy załatwili nam super skrzyżowanie z światłami inteligentymi.
z tąd15.02.2020, 18:54
Bez przesady,dla sześciu osób dziennie?.Jest chodnik po zachodniej stronie ,,zakopianki,, .Za dwa lata będziecie mogli se chodzić na cmentarz(tłumy codziennie, chyba po krasnale) środkiem starej już wtedy ,,zakopianki,,. Nowa ,,zakopianka,, Klikuszową omija.
Podhalanin15.02.2020, 18:35
Przecież za 3 lata tam już nie będzie ruchu, po co wydawać pieniądze na coś co niedługo nie będzie potrzebne....
antyświatło15.02.2020, 18:22
Klikuszowa światła koszmar kierowców a teraz budowa chodnika. Przecież za dwa lata dziad z kulawą nogą nawet tamtędy nie pojedzie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl