28.02.2020, 14:15 | czytano: 6395

Budowa spalarni - nadal bez konkretów

arch. Podhale24
NOWY TARG. - W związku z inicjatywą wójta gminy Szaflary, dotyczącą budowy spalarni odpadów komunalnych na terenie sąsiadującym z Nowym Targiem, proszę o informację jakie jest stanowisko miasta w tej sprawie - pyta burmistrza radny Marek Fryźlewicz. Ten odpowiada, że jakiekolwiek decyzje podjęte mogą być dopiero po "przedstawieniu bardziej szczegółowych założeń i analiz".
- Czy miasto wspiera tę inicjatywę i zamierza w niej uczestniczyć, jak się ma wyrażać to zaangażowanie, czy planowany jest i na jakich zasadach udział miasta w związku międzygminnym, który ewentualnie powstanie, czy rozważana jest możliwość podjęcia samodzielnej inicjatywy w tym kierunku - pyta radny
W odpowiedzi Grzegorz Watycha piszę, iż "Gmina Miasto Nowy Targ realizując zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi dostrzega problem rosnących opłat jakie ponoszą mieszkańcy za ich zagospodarowanie. Zmiany legislacyjne dokonane w ostatnim czasie w Polsce oraz sytuacja rynkowa spowodowały istotny wzrost kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych, na który samorządy nie mają wpływu. Mając to na uwadze w ubiegłym roku we współpracy gmin z dwóch powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego opracowana została "Analiza finansowo - logistyczna działań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi na Podhalu". Wystąpiłem również do Marszałka Województwa Małopolskiego pismem z dnia 19 sierpnia 2019r., znak: GO.7033.1.2019 z prośbą o stworzenie formalnych możliwości do rozważenia wpływu budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w subregionie na poziom kosztów jakie muszą ponosić mieszkańcy i przedsiębiorcy z tego tytułu".

Burmistrz dodaje, że "cały czas trwają rozmowy na temat możliwości zagospodarowania strumienia powstających odpadów komunalnych z terenu powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Wszystkie gminy po przeprowadzeniu na swoim terenie analiz dotyczących gospodarki odpadami, dostrzegają i odczuwają powyższy problem. W ramach prowadzonych rozmów rozważano realizację instalacji do termicznego przekształcania odpadów w jednej z możliwych do realizacji technologii. Do przygotowania wstępnych założeń mających na celu określenie czasu niezbędnego do przygotowania odpowiedniej inwestycji jak i określeniem wysokości nakładów finansowych na prace przygotowawcze zobowiązała się Gmina Szaflary" i podsumowuje, iż "dalsze rozstrzygnięcia w tej sprawie mogą zostać podjęte dopiero po przedstawieniu bardziej szczegółowych założeń i analiz".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Gosc06.03.2020, 22:06
Tak i znowu wyjdzie jak zawsze ktos czegos zapomni nie dpolinuje i bedzie dymic i smierdziec
niepokorny02.03.2020, 14:43
Pytanie Marka Fryźlewicza byłego Burmistrza, czy odpowiedź Grzegorz Watychy, obecnego włodarza, do tematu budowy Termicznego Zakładu Przetwarzania Odpadów (ZTPO) niestety nic nie wnoszą, warto by wspólnie konstruktywnie podjęli temat. Nowoczesna elektrociepłownia na paliwa z odpadów i osady ściekowe skojarzona z geotermią byłaby skutecznym elementem walki ze smogiem i zahamowała by dalszy gwałtowny wzrost cen za odpady. Niestety w niektórych komentarza pojawia się dużo manipulacji w czym brylują @Matematyk2525 i @Trotyl. Tylko naiwny może twierdzić, że selektywna zbiórka to panaceum na wszystko, choć słuszna, ale musi być powiązana z zainteresowaniem rynku recyklingowego, ale również z energetycznym wykorzystaniem frakcji palnych odpadów których nie można poddać recyklingowi lub które powstają w procesie recyklingu począwszy od segregacji selektywnie zebranych odpadów a skończywszy na produktach wytworzonych z surowców wtórnych.Czy się komuś podoba czy nie potrzebne są ZTPO, których brak odbija się na nieuzasadnionym wzroście cen i żaden Profesor tego nie odczaruje, niestety i tu mamy kilku hipokrytów.

Ameryka, Indie czy Chiny od lat przedkładały interes nad ochroną środowiska, to w tych krajach mamy system gospodarki odpadami oparty na wysypiskach, co jest najgorszą metodą od której chcemy definitywnie odejść. Wysypiska muszą być zastąpione spalarniami czy ZTPO, przy pełnym wsparciu recyklingu odpadów.

-ZTPO, na paliwa z odpadów, redukują ilość odpadów do 6%, które możemy w całości wykorzystać materiałowo

-Paliwa z Odpadów mają śladową zawartość siarki czy innych zanieczyszczeń w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi a zarazem ma wysokie parametry energetyczne, nawet grubo ponad 30 MJ/Mg, lepsze niż węgiel,

- Paliwa z odpadów, np. RDF wyczerpują znamiona OZE i tak powinny być traktowane i tu apel do Władz

- Spalanie paliw z odpadów ogranicza zapotrzebowanie na paliwa kopalne a tym samym znakomicie ogranicza niekorzystne zmiany klimatyczne,
- Spalaniu odpadów w nowoczesnych elektrociepłowniach towarzyszy produkcja ciepła oraz energii elektrycznej. Elektrociepłownia pozwala efektywnie, ekologicznie i finansowo zagospodarować odpady oraz wyeliminować marnotrawstwo wyrzucania ich na wysypiska

- Spalanie paliw z odpadów, to niezastąpione ogniwo gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym GOZ i tym samym śmiało wpisuje się w zrównoważony rozwój,

- spalarnie odpadów, czy ZTPO gwarantują bezodpadowy system gospodarki,

- Błędem jest przeciwstawianie poziomów recyklingu z termicznym wykorzystaniem odpadów, jedna i druga metoda jest równie potrzebna, należy natychmiast przystąpić określenia metody obliczania poziomów recyklingu, biorąc do obliczeń cały strumień selektywnej zbiórki na wejściu do procesu recyklingu począwszy od sortowni odpadów, co od dawna praktykowane jest w Niemczech. Gdyby Niemcy liczyli tak jak my poziomy recyklingu i nie podpierali się fikcyjnymi recyklingami w Chinach czy Polsce i nie tylko to ich fikcyjne poziomy recyklingu spadły by na łeb, na szyję do poziomu 20%, a urojone poziomy recyklingu w wysokości 65% możemy włożyć miedzy bajki dla dobrych dzieci. Wiele artykułów opublikowanych przez polski świat nauki o tematyce odpadowej i nie tylko boleśnie obnaża smutną rzeczywistość.

Jako mieszkaniec Miasta Nowy Targ z wiekiem coraz bardziej odczuwam skutki smogu, jestem pełen obaw o swoje zdrowie swoich bliskich i z trwogą patrzę jak już prawie 30 lat prowadzimy dyskusję nad koniecznością budowy nowoczesnej elektrociepłowni na paliwa z odpadów powiązanej z geotermią, która by w całości wyeliminowałaby źródło smogu z indywidualnych kotłowni. Piszemy petycje, protestujemy, piszemy tendencyjne komentarze pełne uprzedzeń bez jakiegokolwiek uzasadnienia merytorycznego, a warto tylko popatrzeć na Kraków nie mówiąc o Wiedniu czy na inne miasta Europy.
obserwator01.03.2020, 20:21
Trzeba zrobić referendum i odwołać Szkaradzińskiego, potem Watychę i całą świtę darmozjadów dbającą o własne interesy.
zły01.03.2020, 19:24
Wystarczy rano wstać,przejechać się po mieście.Setki spalarni zaczyna działać,prywatnych(ogrzewanie a w lecie ciepła woda) na węgiel i coś tam.
Filozof,praktyk01.03.2020, 19:18
@Matematyk 2525.Ogarnij się .Tu nie USA tylko normalny kraj.Spalarnia to przyszłość. Ma filtry,odzysk różnych ,,pierwiastków,, odzysk energii z ,,śmieci,,Same superlatywy.
NTik01.03.2020, 16:34
do spostrzegawczy - hahhaha, zaręczam Cię, że nie rozliczenie z tych rzekomych grzeszków Fryźlewicza (a ja do jego fanów też nie należę) byłoby ostatnią rzeczą, z której obecna zawistna władza by nie skorzystała.
Gdyby tylko było czego się chwycić to przejechaliby po Fryźlewiczu walcem, ale ostatnie lata pokazują, że burmistrz Watycha jest tylko nieudolną kopią poprzednika, więc wszystko się zeruje. I to tę ekipę skutecznie powstrzymuje przed konfrontacją. A my wszyscy w tym zerze tkwimy po uszy!. Dlatego dobrze, że ten Fryźlewicz zadaje pytania! Bo tutaj ważny jest temat, a nie nazwisko. I jak trzeba będzie to wszyscy będziemy krzyczeć, by powstrzymać bezsensowne pomysły obecnego burmistrza.
Matematyk252501.03.2020, 11:43
USA całkowicie sie ze spalarni wycofała.. Unia nakazuje recykling i zrezygnowała z dotacji spalarnii..
spalarnie sa najgorszym możliwym pomysłem usuwania smieci.. oraz szkodza srodowisku i ludziom w okolicy. ;/// /
Np raport z Holandii:
"W 2013 r. badania ToxicoWatch wykazały wysoką koncentrację dioksan i furanów w nabiale w otoczeniu spalarni w promieniu 2 km
50% jaj zawierało dioksyny i furany powyżej norm, zaś w otoczeniu spalarni 100% było skażone"
9 powodów na nie:
1. Spalanie odpadów jest ? odpadotwórcze
2. Odpady nie są efektywnym paliwem
3. Spalanie odpadów nie jest odnawialnym źródłem energii
4. Spalanie odpadów wytwarza toksyczne emisje
5. Spalanie odpadów przyczynia się do zmian klimatu
6. Spalanie są finansowym obciążeniem
7. Spalanie odpadów tworzy mniej miejsc pracy niż recykling
8. Spalanie odpadów nie mieści się w zrównoważonej gospodarce
9. Zamiast spalania świat przechodzi do gospodarki zero-dpadowej
Wnioski dla Polski:
STANOWISKO MINISTERSTWA ŚRODOWISKA
Instalacje do termicznego przetwarzania odpadów
nie będą zaliczanego poziomów recyklingu
i rozwijanie ich jest absolutnie niecelowe,
ponieważ nie zagwarantuje to gminie realizacji obowiązków w zakresie recyklingu, który w 2035 r.
ma osiągnąć 65 %.
źródło:
Konferencja naukowo - społeczna
Wpływ jakości środowiska na zdrowie mieszkańców
Gdańsk, 28.11. 2019 r.
Dr inż. Bogdan Sedler
Prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk
policze01.03.2020, 10:45
Bolek przed moją chałupą na św.Annie co dzień jedzie z 300 do 400 ciężarowek autobusów i innych kamazów ino się szyby trzęsą i co
Bolek29.02.2020, 11:25
Krakowska spalarnia działa już rok. Dziennie przyjeżdża tam około 100-130 samochodów ze śmieciami. Rekordowy był 2 maja br., kiedy dotarło ich aż 135, przywożąc 1634 tony odpadów.

Zakorkujcie i tak zakorkowane miasto wywrotkami ze śmieciami a potem żużlami jakieś kolejne kilkadziesiąt samochodów dziennie. Proponuję włączyć myślenie. Nie dla spalarni w Nowym Targu!
ciemnogród29.02.2020, 08:06
Odezwał się ten przez którego mamy smog zaprzepaszczoną lokalizację ciepłowni opóźnienia w budowie infrastruktury w tym sieci gazowej .
A odpowiedział ten który nadal nic nie robi dla miasta.
Trotyl28.02.2020, 22:27
Burmistrz Watycha jest człowiekiem pełnym sprzeczności. Udzielając wywiadu w jednym zdaniu potrafi zaprzeczyć temu co mówi. Pisze:
Nie jestem przeciwnikiem takiej instalacji, ale trzeba wybrać najlepsze miejsce. Ja w Nowym Targu takiego miejsca nie widzę.

A zaraz potem dodaje:
No, może poza jednym, które mogłoby być brane pod uwagę. To teren przy istniejącej sortowni, gdzie był on już kiedyś był wskazany jako lokalizacja międzygminnej instalacji (projekt Podhalańskiego Związku Gmin - przyp. red.).
Czyli nie widzi miejsca ale potem wskazuje takie miejsce w Nowym Targu. Według mnie klamka zapadła. Spalarnia będzie w Nowym Targu.
Idę o zakład, że po odmowie Szaflar będzie forsował budowę spalarni w Nowym Targu - dla nas i dla naszych dzieci?
Jest w sporym błędzie. Zamiast z uporem maniaka dążyć do budowy kosztownych instalacji, powinniśmy stawiać na selektywną zbiórkę u źródła, recykling materiałowy i kompostowanie. To będzie dłuższy proces, ale na pewno bardziej efektywny, również od strony ekonomicznej. Z punktu widzenia biznesowego budowa spalarni jest projektem przewidywanym przynajmniej na 25 lat. Tymczasem za 10-15 lat powinniśmy mieć w Polsce już zupełnie inny system. Nie mamy innego wyjścia, jeśli chcemy uniknąć płacenia kar zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Głównym celem nowej polityki unijnej jest domknięcie cykli i cyrkulacja surowców w gospodarce, a nie ich przekształcenie w popiół.
Mieszkańcy powinni patrzeć na ręce panu burmistrzowi, który w ciągu pięciu lat wysunął miasto na smogową czołówkę i sam pisał do premiera o uznanie Nowego Targu za miasto zdegradowane!!!
Wystarczyło 5 lat panie Watycha żeby miasto zdegradować?
Od problemu nie uciekniemy organizując bale, powitania lata, wieszając wstążki, a wszystko wygląda na to, że taki jest sposób na sprawowanie władzy przez obecnego włodarza. Nowy Targ mówi NIE! Tak samo jak zagłosował za panem tak samo a może nawet ze zdwojoną mocą zagłosuje przeciw.
Wir28.02.2020, 22:09
Watycha chce budować spalarnię przy Jana Pawła mówił o tym w wywiadzie. Zaczadzi nas. Jego kolega Szkaradziński mówi o lokalizacji w niedobudowanej kotłowni przy studniach głębinowych z wodą którą pijemy. Szkodniki oba.
spostrzegawczy28.02.2020, 21:35
Panie Fryźlewicz, nie jestem fanem obecnego burmistrza, ale niech pan lepiej zamilknie i milczy jak najdłużej, bo a nuż zaczną wyciągać pana grzeszki. A jest ich niemało.
wiesniak28.02.2020, 17:16
a jo tak myslym ze jakby pan wojt Szkaradzinski kupiyl tira i zatrudniyl 2 kierowcow i odwoziyl smieci do Krakowa to by sie bardziyj oplacalo jak budowac spararnie
Górol28.02.2020, 16:06
Czyli to pomysł Wójta Szkaradzińskiego, żeby zbudować spalarnię odpadów w Szaflarach.! Do tej spalarni będą zwożone odpady z całej Małopolski, ze Śląska a może i z zagranicy. Ta planowana przez Wójta Szkaradzińskiego lokalizacja spalarni to tragedia.! Niech sobie buduję spalarnię koło swojego domu.! Będzie mógł wtedy codziennie cieszyć się jej widokiem, zapachami i pyłami.
Kazik28.02.2020, 15:49
Obecna sortownia śmieci postawiona jest ja cieku wodnym. Pod nią znajdują się wody podskórne, które przy większych opadach schodzą do potoku Czerwonka. Następnie potok ten znajduje ujście w Dunajcu miedzy Nowym Targiem i Waksmundem. Tak umiejscowiły poprzednie władze słynna sortownie śmieci. Gratulacje za pomysł !!!
Rak28.02.2020, 15:46
Muszę się zgodzić z Bolkiem, radny Fryźlewicz przez 16 lat był burmistrzem N. Targu, i co robił w tym temacie nic, dlaczego nie budował spalarni, jak było zielone światło, dla takich inwestycji, oraz dofinasowanie z funduszy unijnych, a w tej chwili Unia już nie finansuje spalarni. Podobnie były burmistrz Fryźlewicz nic nie robił przez tyle lat, w kwestii smogu w N. Targu, a obecnie ma pretensje do obecnego burmistrza Watychy, że smog. Te wszystkie zapytania mają tylko podtekst polityczny i nic więcej.
ciekawy28.02.2020, 14:43
Jeżeli spalarnia powstanie - niezależnie czy na obrzeżach Szaflar czy Nowego Targu, to możemy się spodziewać setek tirów odpadów - śmieci ze Słowacki. Zasyfimy własne podwórko a inni będą się z nas tylko śmiać.
zazenowany poziomem wypowiedzi28.02.2020, 14:39
nic się w mieście w tym kierunku niestety nie robi, temau się unika a problem jak był tak jest
Bolek28.02.2020, 14:35
Budzą się niedźwiedzie w gawrach to i się radny Fryzlewicz obudził! Ten sam co to tyle lat bardziej swojego brzucha pilnował niż interesów mieszkańców. Gdzieś był Panie radny przez te wszystkie kadencje? Ileś spalarni i sortowni postawił?
PL28.02.2020, 14:31
Odezwał się Burmistrz któremu zawdzięczamy smród ze sortowni.
jo28.02.2020, 14:28
Ludzie nie chcą wybudowania spalarni na Podhalu
kasandrra28.02.2020, 14:20
Fryzlewicz zabiera głos obłudnik i faryzeusz , który 18 lat nierządów strawił i nic w tej materii nie zrobił. jak może bezwstydnik podły .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl