04.03.2020, 15:20 | czytano: 2985

Rozpoczynają się Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020

zdj. Piotr Korczak
W Zakopanem rozpocznie się dziś największe święto polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w dyscyplinach zimowych, czyli Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020. Temu wydarzeniu poświęcona była konferencja prasowa z udziałem zawodników i organizatorów.
Zawodnicy rywalizować będą w Zakopanem od 4 do 7 marca, a w Bydgoszczy od 17 do 20 marca.
Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020 to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy będą rywalizowali na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”.

Igrzyska w Zakopanem rozpoczynają się Ceremonią Otwarcia na Placu Niepodległości w Zakopanem. Podczas uroczystości zapłonie Ogień Nadziei, a oficjalnego rozpoczęcia Igrzysk dokona Honorowy patron Olimpiad Specjalnych Polska oraz Igrzysk, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser - Duda.

- Ceremonia Otwarcia pierwszej części Igrzysk połączy ludzi świata muzyki, kultury, kibiców oraz przede wszystkim wspaniałych zawodników Olimpiad Specjalnych! Hasło #GrajmyRazem pokaże swoją moc. Każdy z naszych sportowców jest przykładem determinacji i wytrwałości w dążeniu do sukcesu w sporcie i poza nim. Na arenach Igrzysk wszyscy zobaczymy, jak sport pomaga im spełniać marzenia i pozwala stawać się coraz lepszym. W Zakopanem oraz w Bydgoszczy czekają nas wyjątkowe emocje - podkreśliła Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

- Cieszę się, że po raz kolejny wybrali Państwo Zakopane na współgospodarza Igrzysk. Wierzę, że czas tu spędzony upłynie na rywalizacji w duchu fair play i radosnych spotkaniach sprzyjających nawiązywaniu nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Wszak w Zakopanem czekają na Was gorące serca organizatorów i mieszkańców, którzy dokładają wszelkich starań, byście czuli się u nas jak w domu - powiedział Leszek Dorula burmistrz Miasta Zakopane.

Ceremonię Otwarcia poprowadzi znany z ekranów TVP duet Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny, którzy jako Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska promują ideę akceptacji i tolerancji. Główną muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Zakopower. Organizacja Igrzysk jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych - dodaje Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.

mat. pras. opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
piotruś04.03.2020, 21:11
Wszystkich miejsc na podium życze ,,wariaty,,.Jesteście super.:)).
STAŚ04.03.2020, 15:45
No i dobrze.
Koronawirus nie straszny !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl