11.03.2020, 18:10 | czytano: 6508

Zakopane wprowadza środki ostrożności dla mieszkańców i turystów w zw. z koronawirusem

Śluby bez udziału gości, sesja rady miasta bez mieszkańców, odwołane imprezy, zamknięte szkoły, boiska i place zabaw – Urząd Miasta w Zakopanem wprowadza liczne środki ostrożności w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Oto popołudniowy komunikat Urzędu Miasta w Zakopanem:
W związku z decyzjami Rządu RP wprowadzającymi radykalne środki w walce z koronawirusem oraz działaniami podjętymi przez Miasto Zakopane podajemy najważniejsze informacje dla Mieszkańców i osób przebywających na terenie Zakopanego:

SZKOŁY

W terminie 12 – 25 marca we wszystkich placówkach publicznych i niepublicznych (żłobki, przedszkola, szkoły) zostają odwołane zajęcia. W dniach 12 – 13 marca zapewniona zostanie jedynie opieka nad dziećmi w przypadku, gdy rodzice nie zdążą jeszcze zorganizować jej w domu.

Zgodnie z przyjętą specustawą dotyczącą koronawirusa rodzicom dzieci do lat ośmiu przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Aby go uzyskać wystarczy wypełnienie oświadczenia dostępnego na stronie ZUS-u i przekazanie go pracodawcy.
W placówkach oświatowych będzie funkcjonować administracja, a dyrektorzy, wychowawcy i nauczyciele są proszeni o zachowanie kontaktu z uczniami i ich rodzicami w sposób zdalny tj. z wykorzystaniem dziennika elektronicznego.

Zamknięte zostają także sale gimnastyczne, boiska i place zabaw.

Apelujemy do Rodziców, by przestrzegali zasad kwarantanny i nie przebywali z dziećmi w większych skupiskach ludzi takich jak place i sale zabaw, obiekty sportowe i rekreacyjne, imprezy rodzinne.

KULTURA I SPORT

Wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez Miasto Zakopane i jednostki miejskie w terminie do końca kwietnia 2020 r. zostają odwołane.

Burmistrz Miasta Zakopane zwraca się z apelem do wszystkich organizatorów o zastosowanie takich samych środków ostrożności i odwołanie wydarzeń oraz spotkań zaplanowanych w najbliższym terminie.

Zamknięte dla odwiedzających zostają następujące instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejska Galeria Sztuki, Centrum Twórczości Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Centra Informacji Turystycznej (działać będzie telefoniczna obsługa ruchu turystycznego pod numerem  18 201 20 04), Zakopiańskie Centrum Edukacji oraz Aqua Park Zakopane.

Zamknięte zostają miejskie place zabaw, boiska i zewnętrzne siłownie.

Apelujemy także o niekorzystanie z otwartych obiektów sportowych.
MIESZKAŃCY I PRZEDSIĘBIORCY

Apelujemy do wszystkich Mieszkańców i Przedsiębiorców o włączenie się we wszystkie działania prewencyjne prowadzone na terenie miasta oraz przestrzeganie zaleceń wszystkich służb.

Zwracamy się z prośbą o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi pomocy, tak by nasi sąsiedzi, znajomi i bliscy nie zostali sami w obliczu trudnej dla wszystkich sytuacji.

URZĄD MIASTA ZAKOPANE I PODLEGŁE JEDNOSTKI

Funkcjonowanie Urzędu zostanie dostosowane do aktualnej sytuacji i objęte specjalnymi procedurami. Bardzo prosimy o ograniczenie kontaktów bezpośrednich i załatwianie spraw telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem platformy ePUAP, a także o dokonywanie wpłat przelewami elektronicznymi. Podobne regulacje wprowadziły także podległe miejskie instytucje i spółki.

Do 27 marca zawieszone zostaje działanie punktu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z siedzibą przy ul. Słoneczna 3. Telefon Zaufania działa codziennie w godz. 18.00 - 22.00 pod numerem: 18 192 88.

Najbliższa Sesja Rady Miasta w dniu 12 marca odbędzie się bez udziału osób z zewnątrz, dla których dostępna będzie transmisja internetowa.

Śluby cywilne udzielane będą jedynie w obecności pary młodej i świadków.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość dla naszych działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Klientom i Pracownikom.

Wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniu oraz postępowania w przypadku jego wystąpienia, a także bieżące komunikaty służb dostępne są na ich stronach internetowych (m.in. www.gis.gov.pl), w środkach publicznego przekazu, a także na naszej stronie www.zakopane.pl. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i ich ścisłego stosowania.
Przypominamy także o infolinii NFZ. Pod numerem 800-190-590 przez całą dobę uzyskają Państwo informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

W Zakopanem można kontaktować się także bezpośrednio z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną: tel. 18 20 686 97 oraz poza godzinami pracy tel. 503 677 313. W nagłych sytuacjach do dyspozycji są także numery alarmowe 112, 997 (Policja), 999 (Pogotowie Ratunkowe).

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Włoch12.03.2020, 08:37
Jak miasto wprowadza środki ostrożności to proszę mi pow dlaczego przyjechali autokarem goście z Włoch i autokar z Niemiec
pani Ania12.03.2020, 06:48
Kiedy w koncu zamkna termy!!!!!?????
Pijak11.03.2020, 21:11
@staw.Za miast chloru spirytus leją.Lecę se czepek i slipki kupić.
staw11.03.2020, 18:48
Ale aquapark działa jakby nigdy nic??
pani Ania11.03.2020, 18:18
Super !!!! dosc turystow i ceprow nareszczie!!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl