16.03.2020, 20:55 | czytano: 7364

Kontrowersje wokół nagrody dla sołtysów

Na ostatniej sesji Rady Gminy Nowy Targ najwięcej emocji wzbudziła sprawa nagród dla sołtysów. Część z nich miała pretensje, że nie ma jasnych kryteriów ich przyznawania.
Sprawę poruszyła sołtyska Klikuszowej Czesława Fic. Na ostatniej sesji złożyła wniosek, żeby urząd przygotował regulamin przyznawania nagród i wyróżnień sołtysom. Chodzi o to, tłumaczyła, żeby wprowadzić jasne kryteria, by było wiadomo, kto i za co dostaje nagrodę i wyróżnienie "Najlepszy sołtys roku". Jak tłumaczyła, nikt dokładnie nie wie, dlaczego ten, a nie inny sołtys dostaje nagrodę. - Do 2019 roku nagradzanie sołtysów odbywało się według niepisanych zasad, co budzi niezrozumienie wśród zainteresowanych - mówiła. - Temat zasad przyznawania wyróżnień i nagród nigdy nie był omawiany na zebraniach wójta z sołtysami. Nie ma też uchwały Rady Gminy Nowy Targ w tej sprawie - przypomniała.
Wójt Jan Smarduch odpowiedział radnej, że tak naprawdę w nagrody dla sołtysów "wrobiło gminę" stowarzyszenie sołtysów, wiele lat temu. To ono wybierało najlepszych sołtysów, a potem zwracało się do gmin o ufundowanie dla nich nagród. Ale gdy stowarzyszenie zaczęło "szwankować", jak mówił wójt, tematem zajęli się sami sołtysi. Dodał, że regulamin czy procedury wyłaniania najlepszego sołtysa, sołtysi powinni opracować sobie sami w ramach własnego stowarzyszenia. - Nie sztuką jest budować biurokrację, po co mamy sobie to utrudniać, możecie to sobie sami ustalić i nie musi to mieć rangi zarządzenia wójta czy uchwały rady gminy - przekonywał.

- Jeśli budzi to kontrowersje, jak pani mówi, te rozstrzygnięcia nie wszystkim sołtysom się podobają, i jest potrzebny jakiś organ, do którego można wnioskować o weryfikację tego, to musicie to sobie stworzyć sami, a ja nie chciałbym się do tego mieszać - dodał, podkreślają, że gmina nie wycofa się z fundowania nagród.

Przewodniczący sołtysów w gminie Nowy Targ Józef Pietraszek tłumaczył, że wszystko odbywa się zwyczajowo. - Idzie kolejka, żeby mogli być uhonorowani w miarę możliwości wszyscy sołtysi. Co roku jest kto inny. Staramy się być sumienni, ale jest to tylko jedna nagroda, a sołtysów jest 21 - tłumaczył.

Jednak sołtys Stanisław Kaliszewski stwierdził, że tak powinno być, ale nie było. - Mieliśmy się spotkać w naszym gronie sołtysów i zdecydować, kto tę nagrodę dostanie. A przez ostatnie dwa lata tak nie było. Sami zeście sobie zaproponowali nagrody i sami zeście sobie je wzięli - stwierdził.

- Tu chodzi o zasady, który nie dopełniono - dodała Czesława Fic.
Józef Pietraszek odpowiedział adwersarzom, że temat nagród nie był podejmowany jednoosobowo, ale to większe gremium decydowało, kto powinien dostać nagrodę.

Ostatecznie sołtysi spotkali się po sesji i omówili sprawę we własnym gronie. Po dyskusji zdecydowali o zaprzestaniu przyznawania nagród i wyróżnień.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
laur18.03.2020, 22:07
Nagroda to WYRÓŻNIENIE. Nagroda według kolejki... żałosne. Jaka jest wtedy motywacja ludzi do osiągnięcia zaszczytu. Nie ma, bo czeka w kolejce.
Nie ma regulaminu przyznawania uhonorowania pracy sołtysa w naszej gminie. Jak to się stało, gdy inne jednostki organizacyjne podlegające UG mają i są respektowane.Czy sołtys nie współpracuje z wójtem?Kto podarował nagrody i pieniądze,jeśli temat przyznawania wyróżnień i nagród jest tabu dla wójta?A teraz już nie będzie kolejki....
Zonzel18.03.2020, 08:52
Sołtys zna swoich mieszkańców i powinien pilnować tych co z zagranicy wrócili co majo na kwaratanie być a chodzi powinien wlepiać mandaty 5000 buch i po zabawie
jury17.03.2020, 23:40
Wszyscy chyba w gminie wiemy że szczególnie wyróżniających się od kilku lat jest dwoje sołtysów - Guroś z Harklowej i Ficowa z Klikuszowej, a potem przerwa. Ale oni nagrody pewnie nie dostaną bo przy Smarduchu nie liczy sie myślenie tylko zasada bmw
za co ???17.03.2020, 16:42
w Gronkowie zrobił coś , ? za prowakacje?
Czytelnik17.03.2020, 14:46
Czyżby Smarduch im za mało płacił ?
do HR17.03.2020, 13:21
Ja bym powiedział, że nagrody powinny być uznaniowe. A jak to w życiu, wazelina się liczy, a nie kto ile wykonał.. Znam takiego nauczyciela, co kilka lat z rzędu dostawał nagrody nic nie robiąc.. Więc całym sercem jestem za likwidacją tych wyróżnień.. Nie dostanie ten co robi, ale przede wszystkim nie dostanie ich rzesza nierobów. I koniec niesnasek w dzień nauczyciela..
HR17.03.2020, 11:52
Nagrody mogą być uznaniowe.

Tylko premia wymaga wcześniejszego zakomunikowania zasad za co i jak będą przyznawane.
Grajek17.03.2020, 10:26
Sołtys z Debna taką nagrodę powinien dostać!Ile on musi sie namęczyć ,nagłówkować aby było dobrze i aby powstrzymywać naloty domniemanej rządzicielki która wszystko wie najlepiej.
Buli17.03.2020, 10:08
Uzalilo się jej bo chciała dostać ale jej pewnie nie lubiom
Jasiek17.03.2020, 08:15
"Sołtys z wozu-koniom lżej":-)))
Zulus17.03.2020, 07:37
Idźmy dalej tym tropem, zlikwidować nagrody dla urzędników. Za pracę w godzinach pracy jest pensja. Kolejny temat to nauczyciele, fochy i obrażania, że ktoś dostał.. Dać ten fundusz w pensje i po sprawie.
Pietruszka16.03.2020, 22:52
....Idzie kolejka, ale POszła nie w tę stronę i PO zabawie.
abc16.03.2020, 21:52
no i GIT, można? Można!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl