24.03.2020, 08:00 | czytano: 4447

Sprawa plagiatu rektora w Prokuraturze Generalnej

Do Prokuratury Generalnej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie wysłane z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie byłego już rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.
Pismo do Prokuratora Generalnego dotyczy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu tj. przywłaszczenia w pracy habilitacyjnej autorstwa fragmentów ośmiu cudzych utworów oraz nieuprawnione uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego przez funkcjonariusza publicznego.
Przypomnijmy, iż w połowie marca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin odwołał księdza doktora Stanisława Gulaka ze stanowiska rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Odwołanie miało związek z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym w stosunku do rektora związanym z oskarżeniami o plagiat. Przypomnijmy, iż rektorowi Stanisławowi Gulakowi postawiono zarzut "przywłaszczenia autorstwa fragmentów ośmiu cudzych utworów w swojej pracy habilitacyjnej". Rzecznik dyscyplinarny, który badał zarzuty o plagiat, skierował do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko ks. płk. rez. dr hab. Stanisławowi Gulakowi. Rzecznik zawnioskował o wymierzenie rektorowi PPUZ w Nowym Targu łącznej kary wydalenia z pracy w uczelni z zakazem wykonywania pracy w uczelniach na okres 3 lat.

r/
komentarze
xd08.04.2020, 01:56
I przynajmniej doczekał się sławy i strony w wikipedii. Zawsze cos...
plagiaty to plaga08.04.2020, 01:51
A bo to tylko ksiadz rektor przepisuje cudze prace i podaje jako wlasne? A malo to jest plagiatorow i cwaniakow, ktorzy kupuja prace na slowacji? Trzeba usprawnic system antyplagiatowy i uczyc, ze plagiat to przestepstwo, bo duzo osob mysli, ze to nic zlego.
Szkoda więcej mówić26.03.2020, 10:06
1. W związku z zamieszczonym komunikatem pozwalam sobie uprzejmie zwrócić uwagę, że NIE BYŁO dotąd prowadzone postępowanie dyscyplinarne wobec JM Rektora PPUZ , a jedynie postępowanie wyjaśniające. Dopiero teraz Rzecznik Ministra kierując swoje zarzuty do Komisji de facto doprowadza do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
2. Sam fakt wniesienia zarzutów o niczym nie przesądza w państwie praworządnym. Podkreślam : O NICZYM. Zarzuty te muszą zostać bezspornie udowodnione.
3. Komunikat Ministra, iż wierzy w słuszność zarzutów Rzecznika w praworządnym państwie nic nie znaczy. Wiara jest dobra w religii nie w postępowaniu mogącym zniszczyć komuś życie. Tym bardziej, że zaistniał, widoczny, wcale nie ukrywany, aktywny udział Ministra, jeszcze na etapie postępowania wyjaśniającego, przesądzającego publicznie o winie JM Rektora. To niedopuszczalne w państwie prawa. Minister bowiem jest przez to zainteresowany w rozstrzygnięciu po jego myśli. On natomiast musi być wyłącznie bezstronny.
4. Przypominam, że cała lawina zarzutów została już wycofana przez Rzecznika. To pokazuje chcąc nie chcąc wartość całej ogromnej kampanii.
5. Podkreślam po raz kolejny, że w świetle prawa (ustaw i Konstytucji) nie ma mowy o przypisywaniu sobie przez JM Rektora W HABILITACJI nienależnego autorstwa i pozbawianiu go innych. To zostanie wykazane na rozprawie. Bo takie są fakty.
Obrońca JM (b.) Rektora PPUZ dr hab. EM
Proszę ,w ramach równego traktowania obu stron, o zamieszczenie mojego oświadczenia.
Mieszkanka25.03.2020, 07:27
Ludzie czy nie macie wystarczająco swoich problemów. Dajcie spokój. Prasa może zniszczyć człowiekowi życie...... tyle w temacie.
absurd ludzki24.03.2020, 11:26
do WŁADEK@ zdrowy jesteś?
Władek24.03.2020, 09:38
Odebranie wszelkich tytułów naukowych łącznie z mgr / magister / , degradacja do szeregowca , jedynie pozostanie księdzem / może misje / bez możliwości prowadzenia religii .
Wojtek24.03.2020, 08:41
Dajcie już spokój temu Człowiekowi !
Ciekawy24.03.2020, 08:15
Co na to senat uczelni nic nie pisze w obronie byłego rektora ? a może sam podał się już do dymisji ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl