"Organizując lokale, kompletując komisje wyborcze, przeprowadzając konieczne szkolenia oraz same wybory prezydenckie staniecie się moralnie współodpowiedzialni za nieprzewidywalne skutki tych działań" - napisała, pochodząca z Poronina, posłanka Koalicji Obywatelskiej w liście skierowanym do samorządowców z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.
Gminy z terenu Podhala, zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej, rozpoczęły przygotowania do majowych wyborów prezydenckich. Np. gminy Czorsztyn, Jabłonka czy Raba Wyżna przyjmują już zgłoszenia kandydatów do komisji wyborczych. Tymczasem posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, w liście skierowanym do samorządowców m.in. z naszego regionu, nawołuje, by z uwagi na zagrożenie koronawirusem i bezpieczeństwo obywateli, aby pisali do prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu o przełożenie wyborów. Przypomina też, że jeśli mimo istniejącego zagrożenie będą prowadzić przygotowania do wyborów, staną się współodpowiedzialni za skutki tych działań."List otwarty
Szanowni Samorządowcy powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego
Światowa pandemia wirusem SARS-CoV-2, obejmująca również Polskę, sprawiła, że zdrowie i życie Polaków zostało zagrożone. Z każdym dniem wzrasta liczba zarażonych, systematycznie rośnie też liczba zgonów a medyczne autorytety przygotowują nas na nadejście szczytowej fazy epidemii, której skali nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Z tych względów kieruję do Was swój apel i wyrażam jednocześnie przekonanie, że świadomi ciążącej na Was odpowiedzialności podejmiecie odważne decyzje i skuteczne działania.
W związku zaistniałą sytuacją Związek Miast Polski i Unia Miast Polskich 20 marca br. skierowały pismo do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w którym oświadczają, że samorządy nie mają możliwości prawidłowego przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
Obie samorządowe organizacje jednoznacznie stwierdzają, że nie można w obecnej chwili skompletować pełnych komisji wyborczych, nie można przeprowadzić koniecznych szkoleń oraz właściwie przygotować punktów wyborczych, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo epidemiologiczne wszystkim uczestnikom wyborów (wyborcom, członkom komisji i pracownikom obsługującym wybory).
Autorzy wspomnianego pisma, zwrócili uwagę na problemy organizacyjne i techniczne, jednak najważniejszym aspektem ewentualnego przeprowadzenia wyborów jest narażenie milionów wyborców, pośród których mogą znaleźć się nosiciele koronawirusa, na zarażenie się, na chorobę i cierpienia z nią związane, a nawet i śmierć w jej wyniku.
Apeluję do Państwa także o to, aby w czasie szczególnej próby dla nas wszystkich skupiać się głównie na działaniach mogących ograniczyć zachorowania, na otaczaniu opieką osób starszych, chorych i samotnych, na wspieraniu lokalnych szpitali i całej służby zdrowia.
Apeluję do Państwa także i o to, aby przekonywać swoich współobywateli, że zabieganie
o przełożenie wyborów, o przełożenie egzaminów w klasach ósmych i egzaminów maturalnych, nie jest walką polityczną, ale wyrazem troski o dobro najwyższe, jakim jest nasze zdrowie i życie.
Jagna Marczułajtis – Walczak, poseł na sejm RP".
oprac. r/