10.04.2020, 12:52 | czytano: 2785

"Liczymy się w gminie Jabłonka" - próba generalna przed Narodowym Spisem Powszechnym

arch. Podhale24
Do końca kwietnia br. w 16 wytypowanych gminach w Polsce odbywa się spis próbny przed zaplanowanym na 2021 r. Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Województwo małopolskie w tym sprawdzianie reprezentują mieszkańcy gminy Jabłonka.
Spis próbny jest bezpieczny dla mieszkańców, ponieważ nie wymaga konieczności bezpośrednich spotkań rachmistrzów z mieszkańcami, a z uwagi na pandemię koronawirusa odbywa się wyłącznie w formie samospisu internetowego lub spisu telefonicznego.
Na stronie spis.gov.pl działa specjalna aplikacja internetowa służąca do samospisu. Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera, tabletu lub telefonu komórkowego posiadającego połączenie z Internetem. Do aplikacji spisowej można się zalogować na trzy sposoby: z wykorzystaniem Profilu Zaufanego i systemów informatycznych niektórych banków, za pomocą numeru PESEL lub za pomocą kodu mieszkania, który mieszkańcy gminy Jabłonka otrzymali w Liście Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu.

- Spisowi podlegają wszystkie osoby stale i czasowo zamieszkałe na terenie gminy Jabłonka. Zliczane są również mieszkania, budynki i inne zamieszkane pomieszczenia. Jedna osoba może spisać wszystkie osoby w mieszkaniu. Osoby dorosłe muszą spisać dzieci i młodzież. Mieszkańcy podają dane według stanu na dzień 31 marca 2020 r. na godzinę 24:00. - przypomina Ewa Klimowska z Urzędu statystycznego w Krakowie.

Uzupełniającą metodą udziału w spisie jest wywiad telefoniczny, który rozpoczął się 8 kwietnia br. Jeśli ktoś z mieszkańców gminy Jabłonka nie ma dostępu do Internetu lub też ze względu na zaawansowany wiek lub stan zdrowia nie może wypełnić samodzielnie formularza internetowego pomagają mu w tym rachmistrzowie telefoniczni – pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie. Tożsamość rachmistrzów telefonicznych można potwierdzić za pośrednictwem infolinii spisowej dostępnej pod numerem telefonu: 22 279 99 99 wew. 8.

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie zebrane przez respondentów dane są objęte tajemnicą statystyczną, będą należycie i starannie zabezpieczone i nie zostaną nikomu ujawnione.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie, Wójt Gminy Jabłonka, pracownicy Wojewódzkiego Biura Spisowego oraz Gminnego Biura Spisowego proszą wszystkich mieszkańców gminy Jabłonka o zrozumienie obowiązku ustawowego, solidarność, zaangażowanie i udział w spisie próbnym oraz o upowszechnianie informacji o spisie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
olo16.04.2020, 09:09
@niedoczekanie
A może większość ludzi jest uczciwych, bo niby po co mieli by podawać nieprawdę. Nie zazdroszczę twoim klientom, znajomym czy najbliższym , bo jaką mają gwarancję że ich nie oszukujesz?
A spis jak to spisy już od ponad 2000 lat się robi, inteligentni ludzie później mogą z tych danych skorzystać i np dobrze zainwestować , a inni mniej inteligentni też skorzystają bo np ktoś w gminie czy ministerstwie może coś zrobić dobrego dla mieszkańców naszej gminy.
niedoczekanie14.04.2020, 14:10
już pędzę się spisać
niedoczekanie14.04.2020, 13:53
już się spiszę haha, a nawet jak to jakie mają gwarancję że podam prawdę
a13.04.2020, 17:06
Gminna ewidencja zginęła trzeba przyjąć jeszcze ze stu inspektorów by ją odtworzyli
oszukany10.04.2020, 17:46
To po co ta Gmina jak nie ma podstawowych informacji o mieszkańcach ?
wszystkowiedzący10.04.2020, 17:10
Pani z Podhala myśli ,że wszyscy na Orawie maja darmowy internet , zaufane konto lub bankowość internetową i obowiązkowo telefon . Inteligencja to coś co się ma lub nie ma tak samo możliwości intelektualne .Zdrówka życzę.
jestem za10.04.2020, 17:00
a pani z podhala nie zrozumiała że to jest bunt przeciw tej aroganckiej władzy
Pani z Podhala10.04.2020, 15:55
Czy robienie spisu w Jabłonce to dobry pomysł. Po komentarzu "Pana z Jabłonki" widać jasno, że nawet przeczytanie tekstu i zrozumienie co znaczy "Spis próbny jest bezpieczny dla mieszkańców, ponieważ nie wymaga konieczności bezpośrednich spotkań rachmistrzów z mieszkańcami, a z uwagi na pandemię koronawirusa odbywa się wyłącznie w formie samospisu internetowego lub spisu telefonicznego" - przerasta jego możliwości intelektualne.
pan z Jablonki10.04.2020, 15:25
Chyba zglupieli ze ich wpuszcze do domu!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl