24.04.2020, 21:04 | czytano: 3892

Samorządowa Karta Praw Rodziny: to będzie projekt obywatelski

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Pod koniec stycznia wpłynęło do Biura Rady zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy uchwałodawczej w sprawie przyjęcia przez Radę Miasta, Samorządowej Karty Praw Rodziny. Obecnie komitet zbiera podpisy poparcia pod projektem. Po zebraniu minimum 300 podpisów projekt wróci do Rady Miasta i będziemy wtedy nad nim pracować - mówi przewodniczący RM Grzegorz Luberda.
Pod koniec ub. roku Samorządową Kartę Praw Rodzin poparł Zarząd Główny Związku Podhalan, zachęcając samorządy do jej przyjęcia. Pod projektem uchwały w tej sprawie zebrano w powiecie nowotarskim półtora tysiąca podpisów. Po kilku tygodniach ZG Związku Podhalan rozesłał go samorządów informację, w której zachęca do przyjęcia dokumentu w formie uchwały.
Przypomnijmy - w lutym br. Rada Powiatu Nowotarskiego przyjęła Samorządową Kartę Praw Rodzin. Za przyjęciem karty zagłosowało 22 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a 2 było przeciw.

- Powiat procedował tę inicjatywę uchwałodawczą. Temat wzbudza dużo kontrowersji. Kiedy miał być wprowadzony na sesję Rady Powiatu, przyszło na skrzynki starostwa kilkanaście informacji. To były wnioski o udostępnienie danych osób, które podpisały się pod wnioskiem. Niektórzy wycofywali swoje poparcie - dodał Bartłomiej Garbacz, jednocześnie radny miejski i sekretarz Powiatu Nowotarskiego.

- To taki niuans: czy to jest petycja, czy nie. Z samej treści uchwały to nie wynika. Uchwała została przekazana mailem do wszystkich gmin i zatytułowana "petycja" i z tego tytułu się zastanawiamy nad tym tematem - mówił podczas posiedzenia miejskiej komisji Skarg, wniosków i petycji, burmistrz Grzegorz Watycha.

Jak mówiono podczas spotkania miejskich radnych, zorganizowana została akcja zbierania podpisów. Gdy wpłynie projekt uchwały podpisany przez 300 mieszkańców - zostanie on skierowany pod obrady. - Sprawa rozbija się o to, jak w praktyce wdrażać te zasady z Karty i kto ma tego pilnować - zastanawiał się burmistrz.

Pięć głównych postulatów Samorządowej Karty Praw Rodzin to:
1. Prawa rodziców i dobro dziecka w szkole oraz przedszkolu
2. Prawa rodzin w polityce społecznej gminy
3. Promocja dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie
4. Monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin
5. Tworzenie prawa przyjaznego rodzinie
- Te założenia głównie są skierowane do szkół, dlatego uważam, że słusznie byłoby przekazać ten temat do Komisji kultury i oświaty, by dyrektorzy też mogli się wypowiedzieć w tej sprawie. W momencie, gdy projekt uchwały wróci do Rady, będziemy mieć pełny obraz. Są i zwolennicy, i przeciwnicy tego dokumentu. Ważne, żebyśmy mogli świadomie zagłosować - zaproponował Grzegorz Luberda.

- Zgadzam się z panem przewodniczącym. Wnioskowałbym jeszcze o to, że jak będziemy się przymierzać do procedowania tej uchwały zaprosić przedstawiciela na komisję, czy na sesję prawnika z Ordo Iuris. Inicjatorzy uchwały byli u mnie na dyżurze radnego. Rozmawiałem z ich prawnikiem, który był bardzo życzliwy i wyraził chęć przyjazdu na komisje oraz na na sesję. Proponuję zwołać połączone posiedzenie komisji, żeby można było posłuchać jego argumentów i porozmawiać z nim - dodał Paweł Liszka.

Radni z Komisji skarg, wniosków i petycji jednogłośnie uznali, że poczekają na formalne wpłynięcie uchwały, będącej projektem obywatelskim.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
szwagier27.04.2020, 08:15
rozumiem, że w całej radzie jest tylko Liszka, każdy artykuł jest z jego cyatayem
popieram KARTE RODZINY26.04.2020, 12:10
brak zrozumienia tematu i zagrożenia jakie niesie chora ideologia gender oraz seksualizacja dzieci !Do MANIEK i FAM wara od naszych dzieci jeśli wy wasze dzieci chcecie w ten sposób edukować wg zasad WHO masturbowac w wieku przedszkolnym to wasza sprawa i tragedia waszych dzieci.Straszenie ze nie zaglosujecie to możecie sobie w buty włożyć!Ja osobiście popieram tą petycje oraz działania ORDO które jest instytucja prawną przygotowana do walki prawnie z dewiantami i deprawatorami mieniacymi się postepowcami!Właśnie tacy rzadza Europą i ona umiera i kazdy to widzi! Oczekije od Rady Miasta przyjęcia wszelkich aktów aby chronić dzieci przed barbarzyncami mieniacymi się postepowcami a którymi nie są !Są. zwykłymi oszustami!
Maniek25.04.2020, 14:04
Puknijcie się w te łby w tym związku podhalan. Czy Góral to ochlaptus z kuflem piwa tak jak przedstawiany jest na reklamach, dlaczego w tej sprawie nie protestujecie? Chcecie wsadzać do więzienia za mówienie dzieciom o seksie? Raczej mało jest rodziców którzy umieją porozmawiać o tym z dzieckiem. Nie wciskajcie ludziom ciemnoty. Cała polityka pisu nastraszyć ludzi, jak nie uchodzcami to znowu coś innego wymyślą.
Jozek25.04.2020, 09:33
Taki temat potrafią debatować ale temat smogu jest za trudny i nic nie potrafią zrobić. Naprawdę masz rację są znudzeni . A Liszka w takich sprawach jest wybitny.
Ociec25.04.2020, 09:26
Brawo FAM.
baciok@25.04.2020, 07:46
Ordo luris i wszystko w temacie
Panie i Panowie Radni zajmijcie sie sprawami Miasta bo ono umiera pod każdym względem.
kuba24.04.2020, 23:11
Nudzi sie tym naszym urzedasom a swiat sie wali....
Ciekawe ile podatku w tym roku zbierzecie ?
FAM24.04.2020, 22:32
Ordo luris i nic wiecej nie musze wiedziec. Jesli jakis radny za tym zaglosuje, to mojego glosu nie otrzyma.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl