29.04.2020, 12:32 | czytano: 8887

Woda w Dunajcu nie została skażona (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Mamy domysły, ale nie mamy pewności - mówi prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, zapytany o powód i okoliczności zanieczyszczenia potoku Biały Dunajec na wysokości szaflarzańskiej Stacji Uzdatniania Wody.
Okropny zapach unoszący się z wody, widoczne zanieczyszczenia, a nawet ścierwa zwierząt nie na żarty przestraszyły okolicznych mieszkańców. Zaalarmowany Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu zlecił badanie laboratoryjne wody oraz kontrolę wzdłuż brzegów potoku.
Inspekcja wokół samego ujęcia wody nie przyniosła odpowiedzi na pytanie o źródło zanieczyszczenia. - Mamy domysły, ale nie mamy pewności - mówi prezes MZWiK. - Przed samym jazem, który powoduje uspokojenie przepływu strumienia - deponują się wszystkie odpady. Możliwe, że zbierały się w małych ilościach przez dłuższy czas, dlatego nie były widoczne. To się zbierało i zrobiła się laguna, która śmierdzi jak osad z oczyszczalni ścieków. Wszystko to niezbyt dobrze świadczy o całej gospodarce ściekowej - dodaje Dariusz Latawiec.

Owe domysły, o których wspomniał prezes spółki to mówiąc wprost - efekt zimowych zrzutów z szamb. Z reguły nieczystości powoli spływają i zachodzą naturalne procesy w strumieniu, którego woda w Szaflarach podlega uzdatnianiu. To nie był jakiś zrzut bezpośredni, tylko proces, który trwał miesiącami i teraz ukazała się zmasowana ilość zanieczyszczeń, którą m. in. procesy gnilne utrzymywały długo na dnie potoku.

Prezes Latawiec podkreśla, że to nie są naturalne osady, ale jednocześnie uspokaja, że woda nie została skażona. - Woda jest OK, ma normalne parametry. Ona sama z siebie jest czysta. Poza tym woda ze stacji z Szaflar pobierana jest przede wszystkim na potrzeby technologiczne - Korzystamy z tego ujęcia rezerwowo i podajemy ją dla kilku domów w Szalarach, ale wszystko z ta wodą jest w porządku - zapewnia.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
MZWiK03.05.2020, 18:30
Dla zainteresowanych - informacja na stronie WWW nowotarskich wodociągów.
turysta03.05.2020, 11:14
Zastanawia mnie dlaczego ludzie od tylu lat pozwalają się tak truć.
Czy aż tak małą świadomość jest wśród Polaków czy pewnych rzeczy i osób w naszym państwie nie da się tknąć?
Naprawdę nie przeszkadza Wam, że oddychacie syfem, rzeki to szamba a w rowach leży pełno śmieci?
Mieszkaniec03.05.2020, 00:40
XXI wiek i nie potraficie z bobrami porządku zrobić ????. Władze nie potrafią wytropić kto wypuszcza ścieki... żenada!!!
Może kary trzeba zwiększyć, lub władzę zmienić skoro sobie nie radzi?
Harnaś30.04.2020, 07:44
Biały Dunajec to nie rzeka, to kanał ściekowy .. od lat
jaga230.04.2020, 06:18
Ludzie zostawią po sobie wszystko. Najgorzej jest po weekendach , resztki jedzenia , butelek róznego rodzaju a mamuśki nawet pampersy . Każdy powinien mieć odrobinę przyzwoitości i posprzątać za sobą bo inni też chcieliby posiedzieć w czystym miejscu
antypis30.04.2020, 02:04
To na pewno były te bobry z Białki...Te same!!!
z tąd29.04.2020, 22:28
Parę lat temu w zimie informowali w mediach że w dniu tym a tym będzie latał helikopter z kamerami, różnymi pierdułami monitorując nielegalny zrzut nieczystości do Białego Dunajca.Efekt... żaden, zero trucicieli.Był Dunajec parę dni w miarę czysty.Może tak bez ostrzeżenia, z nienacka?
TuWim i tam wim29.04.2020, 22:19
Najlepiej sr. .. się w swoje gniazdo gdyż nie pamięta się dawnych czasów ułańskiej fantazji kuśnierskiej.kiedy to wpuszczano chrom do rzek a i palono odpadami ze skór. teraz nagle jak padło kuśnierstwo wszyscy stali się eko. Dlaczego wtedy nie poprawiano władzy a może wtedy władza sama była trucicieLem. może państwo sprawdzicie ziemię w pobliżu starych zakładów które upadły . czy przypadkiem nie mamy tam swoich Czarnobylów. Czy za to p.Burmistrz też ma odpowiadać? może też powinien odpowiadać za śmieci w lasach lub za pijanych kierowców ? a może też powinien odpowiadać za pomysł przekazania starego szpitala pod Wyższą Szkołę Podhalański? gdzie te ziemie pod starym szpitalem były przekazane przez starych mieszkańców dla zabezpieczenia opieki zdrowotnej regionowi Podhala. a jeśli już ku temu się nie nadają to powinny być wykorzystane dla innych funkcji jak i np. dom starców , przedszkola dla dzieci pracowników szpitala , sanatorium by zapewnić więcej miejsc pracy dla ludzi wypuszczonych juz po kierunkach medycznych i paramedycznych .pełny rozwój miasta powinien mieć plan długofalowy zapewniający rozwój ale także przyrost dla budżetu miasta .Powinno się również ustawiać automaty do zwrotów puszek lub butelek z odpowiednią ekwiwalentą pieniężną .skłoniło by to młodych ludzi do częstszej chęci oddania tego typu opakowań niż porzucanie ich po łąkach czy w ubocznych miejscach. Samo miasto mogło by na tego typu ekologii zarobić.
f1629.04.2020, 22:09
Woda w Dunajcu nie została skażona - bo przez cały rok płynie tam gnojówka. Nie da się skazić gnojowicy no chyba, że kuśnierka na nowo ruszy na Podhalu ale na to się nie zapowiada. Woda z Dunajca jest dopuszczana do sieci jest to tajemnicą Poliszynela. Ja już od dawna kupuję do picia baniaki 5 litrowe. Nie wierzę w to co podaje Watycha i Latawiec.
fan29.04.2020, 19:38
@ do KTT14:25, 29 kwietnia 2020
Pracujesz w wodociągach, że wiesz takie szczegóły, że 30%? Może sprzedasz tutaj jeszcze jakąś ciekawostkę o tych waszych wodociągach?
Wędkujący na Białym29.04.2020, 19:31
W niedzielę w godzinach porannych od potoku Zakopianka w miejscowości Zakopane po złącza Dunajca i dalej przez kilka godzin płynęła szaro- mleczna woda jakby powodziowa a jednak nie dźwignęła poziomu potoku. Teraz w korycie potoku Zakopianka i całego Białego Dunajca leży na dnie luźny szlam który lekko mącąc wodę spływa w dół z wodą. Tak to wygląda jakby jakaś oczyszczalnia czyściła jakiś osadnik albo miała awarię i dokonała zrzutu ścieku do potoków. Ilość i czas spływania tego zabrudzenia z pewnością wyklucza pojedyncze szambo no chyba że potężnego pensjonatu .... nikt mi nie wmówi że nie miało to żadnego wpływu na ekosystem tych potoków i na pewno trzeba wykluczyć bobry jak na Białce bo tam ich nie ma
s29.04.2020, 17:11
Studnie głębinowe są powysychane więc od co najmniej dwóch tygodni pijemy g z Dunajca. Trzeba to sprawdzić !!!
do KTT29.04.2020, 14:25
a ty myślisz że co pijesz właśnie tą gnojówkę z Białego Dunajca bo studnie głębinowe bawet 30 procent wody dla miasta nie zapewniają
Z miasta29.04.2020, 14:25
Nowy Targ okazuje się jest nie tylko Smogową Stolicą Polski ale jeszcze Stolicą Łajna. Tak wygląda realna rzeczywistość w czasach p. Watychy. No ale w swojej telewizji znowu powiedzą że czuć perfumami i zaproszą do strefy relaksu. W Nowym Targu wszystko na odwrót nawet relaks musi się odbywać w oparach g....a
MiKi29.04.2020, 13:33
W porządeczku - podhalańskie g**** moga płynąć dalej! Odjazd! :(
kuba29.04.2020, 13:02
pan D.Latawiec to ten co się wyśmiewał na radzie miejskiej z prywatnych studni kopanych nazywając ich dołami kloacznymi ?????
czyli w rzece :
ścieki- są ; truchła-są ; muły i osady-są; smród i zapach są;
aleeeee woda czysta jest i basta....
KTT29.04.2020, 12:57
Dziekujemy panu Fryźlewiczowi za studnie głębinowe bo inaczej już byśmy pili gnojówkę albo mieli zakręcone kurki w kranach. Obecny burmistrz to tylko od wieszania wstążek i imprezowania, nie rozwiązuje poważniejszych problemów w mieście.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl