30.04.2020, 14:45 | czytano: 3251

Tatrzański Park Narodowy zostanie otwarty dla turystów. Rusza także kolejka na Kasprowy Wierch

zdj. TPN
Od poniedziałku 4 maja Tatrzański Park Narodowy zostaje ponownie udostępniony dla ruchu turystycznego. Tego dnia uruchomione zostaną także schroniska na terenie TPN oraz parkingi przy wejściach na szlaki. Dyrekcja parku apeluje o stosowanie się do zaleceń związanych z epidemią.
W przesłanym komunikacie TPN zaleca zakup biletów wstępu - drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową TPN (tpn.pl) oraz aplikacje SkyCash, mPay.
"Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, ale warto je zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. Twarz należy zasłaniać na parkingach i w punktach poboru opłat za wstęp. Zdajemy się na zdrowy rozsądek turystów i troskę o innych. Należy zachowywać dystans od innych turystów i unikać miejsc koncentracji ludzi na szlaku i w miejscach odpoczynku. Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść – szczegóły podamy wkrótce. Zachęcamy do zabierania własnego prowiantu, na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta. Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. Pracujemy nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym TPN. O zmianach będziemy informować" - zapowiadają parkowcy.

Turystom przypomina się, że przed wyjściem w góry należy sprawdzić komunikat turystyczny na stronie internetowej TPN, poruszać się wyłącznie szlakami turystycznymi, swoje śmieci wynieść ze sobą, nie dokarmiać i nie płoszyć zwierząt.

Punkt Informacji Turystycznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pozostają zamknięte do czasu wprowadzenia odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Informacje turystyczne udzielane są mailowo: infotur@tpn.pl oraz telefonicznie: 18 20 23 300.

Schroniska na terenie TPN oraz parkingi przy wejściach na szlaki będą czynne od 4 maja. Działanie schronisk dostosowane będzie do obowiązujących obecnie przepisów związanych z noclegami oraz usługami gastronomicznymi.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszy od 4 maja, ale transport konny na terenie TPN jest zawieszony do odwołania.
Nieczynna pozostaje także Jaskinia Mroźna. Ze względu na obryw skalny nadal do odwołania zamknięty jest odcinek Świnica–Zawrat oraz inne szlaki zamykane corocznie na okres zimowy do 15 maja. Do końca listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu.

- Życzymy wszystkim satysfakcjonującego pobytu na łonie natury, ale namawiamy do takiego korzystania z Parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Będziemy obserwować, jak rozkłada się ruch, i stosownie do tego podejmować kolejne działania, dlatego prosimy o sprawdzanie komunikatu turystycznego, gdzie zamieszczamy wszystkie istotne dla turysty i aktualne informacje – podsumowuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

opr.s/
komentarze
wszystko jasne01.05.2020, 08:51
"poprawiać"będziemy statystyki pandemii na Podhalu , bo jest dobrze . To już wiadomo po co minister od świeżego powietrza Gut- Mostowy na Podhale przyleciał? Kiedyś kolejkę sprzedawał za grosze, a dziś będzie ją uruchamiał . Będzie dobrze za Kaczyńskiego w Polsce ?
panika30.04.2020, 22:48
@Świstak,abc.Nie panikujcie(to tylko grypa) jak większość manipulowani przez media. Przy grypie żołądkowej tak. Nie wychodzić, zostać w domu,z papierem toaletowym w ręce,blisko kibla.
abc30.04.2020, 17:26
no to będzie powtórka z lutego - jak zaczną zarażać. teraz będzie mix?
Świstak30.04.2020, 15:42
Nie długo dane było przyrodzie tatrzańskiej odpocząć od Ceprów.
Nadzieja pozostaje nadal w Korona wirusie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl