30.04.2020, 20:14 | czytano: 9835

Wewnętrzny konflikt na Kotelnicy Białczańskiej o budowę kolei na Litwinkę. Rada Nadzorcza krytykuje działania części wspólników

Fot. Materiały promocyjne
Władysław Dziubas, Wojciech Gajewski i Władysław Wodziak, członkowie Rady Nadzorczej Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, przesłali do naszej redakcji sprostowanie, w którym twierdzą, że spółka z Białki Tatrzańskiej nie planuje budowy kolei na Litwinkę. Wysuwają też poważne zarzuty.
W połowie kwietnia napisaliśmy o planach budowy gondolowej kolei widokowej, która ma połączyć Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinka w Czarnej Górze. Pierwsze skrzypce, podaliśmy, gra tu Kotelnica Białczańska, ale wśród inwestorów jest również Terma i Hotel Bania. Informacje te potwierdził Władysław Piszczek, wiceprezes Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska.
Teraz otrzymaliśmy pismo podpisane przez członków Rady Nadzorczej ONKB, w którym informują oni, iż Kotelnica nie jest udziałowcem planowanego przedsięwzięcia. Co więcej, realizuje je spółka Białka Ski Resort sp. z o.o., której działalność "budzi istotne zastrzeżenia Rady Nadzorczej spółki ONKB". W oświadczeniu czytamy też, że "zagorzały lobbing na rzecz przystąpienia spółki ONKB do przedmiotowej inwestycji jest inicjatywą pojedynczych wspólników, którzy dążą do osiągnięcia wyłącznie prywatnych korzyści majątkowych", a także, że "Rada Nadzorcza spółki ONKB wykryła pewne niejasne powiązania swoich etatowych pracowników ze spółką Białka Ski Resort".

Oto pełna treść przesłanego oświadczenia:

"Nie jest prawdą, iż spółka Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, (dalej: spółka ONKB) planuje budowę kolei widokowej na Podhalu, jak mógł sugerować artykuł z dn. 17 kwietnia 2020 "Imponująca inwestycja w Białce Tatrzańskiej. Kolej jakiej nie ma w Polsce połączy dwie miejscowości", gdyż udziałowcy nie podjęli stosownych uchwał, a zarząd spółki nie posiada żadnych pełnomocnictw do planowania, ani też prowadzenia ww. inwestycji. Projekt ten jest prowadzony wyłącznie przez spółkę Białka Ski Resort sp. z o.o. (poprzednio: Kotelnica Ski Resort sp. z o.o., a wcześniej Bers Lin sp. z o.o.), która w żaden sposób nie jest związana ze spółką ONKB, a której działalność budzi istotne zastrzeżenia Rady Nadzorczej spółki ONKB. Spółka Białka Ski Resort jedynie w swoim imieniu i na swoją rzecz występowała o wszelkie pozwolenia (m.in. decyzję środowiskową), prowadziła działania zmierzające do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także aktualnie samodzielnie skupuje grunty pod przedmiotową inwestycję.

Zarówno samo przedsięwzięcie jak i spółka Białka Ski Resort sp. z o.o. budzą poważne zastrzeżenia Rady Nadzorczej spółki ONKB o charakterze ekonomicznym (związane z potencjalną zasadnością i rentownością inwestycji) oraz co do samej wiarygodności ww. spółki. Zagorzały lobbing na rzecz przystąpienia spółki ONKB do przedmiotowej inwestycji jest inicjatywą pojedynczych wspólników, którzy dążą do osiągnięcia wyłącznie prywatnych korzyści majątkowych.

Rada Nadzorcza spółki ONKB wykryła pewne niejasne powiązania swoich etatowych pracowników ze spółką Białka Ski Resort, co jest aktualnie przedmiotem prowadzonego postępowania wyjaśniającego. Zarząd spółki do dnia dzisiejszego nie przedstawił wspólnikom do akceptacji planów inwestycyjnych czy operatów ekonomicznych przedmiotowej inwestycji.
UZASADNIENIE. Członkowie Rady Nadzorczej Spółki Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska sp. z o.o. są osobami zainteresowanymi w rozumieniu art. 31a us. 1 Prawa prasowego ze względu na wynikającą z artykułu 219 &1 ustawy z dn. 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych funkcję sprawowania nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Zgodnie z &6 art. 219 Kodeksu spółek handlowych prawo nadzoru może samodzielnie wykonywać każdy członek rady nadzorczej.

Władysław Dziubas, Wojciech Gajewski, Władysław Wodziak - członkowie Rady Nadzorczej".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
Do Kasandra02.05.2020, 19:45
To nie jojc o kanalizacji do Kotelnicy tylko idź do gminy. Tam idą wasze podatki również na ten cel. Gości przyjąć na pokoje w sezonie umiesz, pieniążki wziąć też, a gnój po nich Kotelnica ma sprzątać tak? Śmiech na sali...
hehe02.05.2020, 12:00
Mam nadzieje że nikt nie pozwoli na budowę takiego obrzydlistwa nad głowami. Gdzie poczucie estetyki.
kasandra02.05.2020, 07:58
Do Do Mikus: a choćby taki, że v-ceprezes Kotelnicy jest przwodniczącym Rady Gminy. Budowę kolei na miarę Kasprowego potrafi załatwić, a kanalizacji nie.
Skołowany02.05.2020, 05:53
Dwóch z Bialki z obcym przeciwko swoim ... Wstyd panowie !
Do mikus01.05.2020, 17:39
A co ma ten artykuł wspólnego z kanalizacją we wsi??? Kotelnica ma tyle wspólnego z kanalizacją wsi co Ty, to może ty ją zrób!
Czytelnik01.05.2020, 14:14
Na gruby zbiór szyją diabli wór .
Mikus01.05.2020, 13:02
Buznesmany w Białce wszyscy siebie warci!Gdzie kanalizacja!!!!Za d.... Ich brać wszystkich!
Mija01.05.2020, 12:56
Tym panom już podziękujemy.
gór01.05.2020, 11:33
Bers Lin sp.z oo sama nazwa sugeruje,że to nie polska spółka.Chyba ,że się mylę.Ale tak nawiasem mówiąc,jak się już obcy przyłączają to zawsze namącą.
Do Abc01.05.2020, 11:32
Po to się buduje kolej widokową żeby turyści nią jeździli A nie łazili z czekanami.
miescon01.05.2020, 10:10
@bustrycan nie wiem kto to jest gajewski ale pewne jest jedno że kolejnego rozwoju Bialki , Szczyrk by nie przetrwał , oni teraz inwestują ogromne pieniądze w lato bo wiedzą że zimy są coraz gorsze ,oni sezon letni już otwarli mimo wirusa , w tym roku jeździli całą zimę na pół gwizdka bo nie mogli naśnieżyć, z tego co wiem blokada jest nie tylko gondoli ale modernizacji 2 najstarszych kolejek na kotelnicy także to grubsza sprawa jest....jedno jest pewne marny los całego podhala jak w zimę kotelnica nie ruszy ...a to akurat Słowakom na pewno jest mega na rękę ...ehhh
Abc01.05.2020, 10:05
Chodzi chyba o to skąd ma iść ten wyciąg. Na Środkowej jest infrastruktura. Poza tym musi być trasa spacerowa z powrotem. Zejście w stronę Kaniówki to jedynie z linami i czekanem i co drugi zjedzie do rzeki. Z drugiej strony zaśmiecenie krajobrazu przy zabytkowym Kościele. Z dołu Białki już na góry spokojnie nie popatrzy
ZZ01.05.2020, 09:59
Jak można blokować taką inwestycję .
Naprawdę wstyd !!!
Białka Tatrzańska01.05.2020, 09:21
Myślę że mieszkańcy wsi tym trzem Panom tego nie zapomną.
Burok01.05.2020, 08:15
Każde grabie grabią do siebie
ski alpine01.05.2020, 07:02
Co z obecnie istniejących obiektów należy do ONKB, a co do Białka Ski Resort ? Podejrzewam, że nawet tutejsi dokładnie tego nie wiedzą, a co dopiero przyjezdni.
lokalny bigos01.05.2020, 06:56
Dwóch podpisanych Panów to znane nazwiska, ale kto to jest Gajewski ? Wyglada na to jakby konkurencja podesłała kogoś, żeby rozwalił wszystko bo za dobrze idzie ! ech szkoda gadać.... jak coś fajnego się szykuje i okolica się rozwija to oczywiście u nas jest to nie do zaakceptowania - trzeba namieszać ! szkoda że też swoi to popierają ...
bustrycan30.04.2020, 22:53
Może ktoś wie czy to ten sam Gajewski, który ma powiązania z TMR ? , pytanie tylko czy słowacy chcą zainwestować czy zamknąć największą konkurencje w Polsce i zablokować kolejny projekt na podhalu, bo Szczyrk to w tym sezonie cieniutko przędł ...a działek to racyj pepikom białcanie nie dadzom ....wiec zostaje to drugie racyj...
Konduktor30.04.2020, 22:41
Muzykant ty nie staje tylko graj!
j@nkoMuzykant30.04.2020, 22:22
A kiedy w Białce Tatrzańskiej wreszcie powstanie kanalizacja?
abc30.04.2020, 22:21
Przecież można zrobić 3 koleje, jedną z Kotelnicy, drugą z Kaniówki, trzecią z Grapy, bo się im też coś od życia należy.
polski zwyczaj30.04.2020, 22:06
Jak za dobrze idzie to zawsze musi być konflikt- tak jest w sporcie , tak jest w polityce , tak jest wśród wspólników i wśród udziałowców , a i w małżeństwie się trafi . Dlaczego by miało to ominąć Kotelnicę ? To polski zwyczaj .
Joki30.04.2020, 21:20
Wymienieni członkowie piszą o korzyściach majątkowych, a pewnie On bezinteresownie oczywiście by chcieli aby kolej była w innym miejscu - niech zgadnę , początek niech biegnie od Kaniówki?
Moim skromnym zdaniem , przedstawiona wizualizcja jest najlepszą opcją. Z całym szacunkiem centrum to centrum a nie ze gdzieś ktos będzie po łąkach latał aby wjechać gondolą na Litwinkę.
STAŚ30.04.2020, 21:12
No to, pojechali !?!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl