10.05.2020, 10:35 | czytano: 9027

W Nowym Targu i Zakopanem otwarto punkty pobrań wymazów dla osób kończących kwarantannę

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki
Ruszają punkty, w których osoby kończące kwarantannę będą mogły poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. Dziś powinny powinny być rozsyłane pierwsze SMS-y informujące o możliwości skorzystania z takich wymazów do mieszkańców Małopolski.
Ostatnie przygotowania do uruchomienia takich dodatkowych punktów pobrań oraz zasady ich funkcjonowania wojewoda małopolski Piotr Ćwik omawiał na wideokonferencji z przedstawicielami Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz małopolskich szpitali, które będą prowadzić takie punkty. W województwie małopolskim aktualnie jest ich gotowych dziewięć.
Wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów będą pobierali medycy m. in. z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach oraz szpitali powiatowych w Zakopanem i Krynicy-Zdroju.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny.


O możliwości skorzystania z testu informować będzie specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający do osób kończących kwarantannę powiadomienia SMS. Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu. Osoba, która kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinna telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia.

Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani zainteresowani, znajdują się przy wejściach do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też w specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek.

W Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta.
"Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana" - zapowiada resort.

Więcej szczegółów na temat punktów pobrań - na stronie MOW NFZ.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
spostrzegawczy11.05.2020, 11:04
~do Pawel
Ale nowotarskie władze SANEPID-u szczycą się, że u nas wszystko w porządku! No, niestety tak nie jest!
.10.05.2020, 20:40
W Zakopanym(nie mam autka) przyjadę autobusem miejski z drzwiami wypożyczonymi ze złomu z uchyloną szybą.Osobiście,CHORE.
Pracownik10.05.2020, 15:23
Kiedy zniesiecie kwarantanne dla pracowników którzy wracają z Austri?? Kiedy Słowacy otworzą granice???
Obywatel10.05.2020, 15:05
Chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie można pobrać wymazu od osoby na kwarantannie np po 2 dnia od rozpoczęcia a nie po 12 może ktoś udzielić mi odpowiedzi ?
nowy targ10.05.2020, 13:23
Jesszcze miesiąc i wyjdziemy na ulicę!!!i wtedy się zacznie!!
olsniony10.05.2020, 13:22
iIdzie wielki kryzys ,głód i wojna!!!
wiper10.05.2020, 12:55
Chwalić to się umieją -- pasmo sukcesów neo-koloni
tak się nie da10.05.2020, 11:30
Czy ktoś spojrzał na to wszystko realnie - zrobiono mega precedens: zatrzymano ludzi w domach, zamknięto wiele firm, nikt do końca nie wie o co naprawdę chodzi? Zaczyna się mówić o kolejnych falach zakażeń na jesieni, czyli będziemy żyć od zakazu do zakazu przemieszczenia, gromadzenia się, ograniczania kontaktu społecznego. Firmy będą otwierane i nagle zamykane bo będzie kolejna fala zakażeń. Jak tu planować biznes, zatrudniać ludzi i robić inwestycje. Wyobrażacie sobie ogródki gastronomiczne np. na Rynku Głównym w Krakowie, jedna osoba sącząca w szklance soczek na 15m? powierzchni, to ile ten soczek miałby kosztować ? 50 zł? Nawet jak otworzą gastronomię to przy takich ograniczeniach nie opłaca się takiego biznesu prowadzić. Tak się nie da na dłuższą metę normalnie żyć. Tworzy się aktualnie stan pernamentnej psychozy strachu. Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, jaki świat im tworzymy? Może jeszcze zakaz używania gotówki i racjonowana, syntentyczna żywność za dobre sprawowanie, może do tego prowadzić upadek rolnictwa i gastronomii? Powie ktoś szczepionka pomoże - ale na co? są przecież groźne mutacje chorób. A co będzie w szczepionce - może jakieś nanochipy? Ponumerowanych i zachipowanych bez wolności osobistej? Nie zgodzisz się na szczepionkę to będziesz wyrzucony poza nawias społeczeństwa, nie będziesz mógł np. podróżować, pójść do kina czy restauracji. Zgodzisz się na szczepionkę to w nagrodę troszkę ci się poluzuje? Obecnie nad szczepionką nie wiadomo od czego tak naprawdę pracuje kilka ośrodków badawczych na całym Świecie i wszystkie w jakiś sposób są dotowane przez Gatesów. Który też wspominał o tzw. znaczniku kwantowym na ręce dla zaszczepionych i jest największym obecnie sponsorem WHO. Statystyki zachorowań na choroby zakaźne nie odbiegają od tych z poprzednich lat. Byłeś w szpitalu w końcowym stadium np. choroby nowotworowej podczas tej epidemii, zmarłeś i co? - zakwalifikowano cię do covida! Przytłaczająca liczba osób, które w ostatnich tygodniach zmarła niby z przyczyny covida miała jedną bądź więcej ciężkich chorób współistniejących. Owszem można stworzyć programy ochrony seniorów, wsparcie dla nich przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które są w każdej gminie, polegające np. na robieniu za nich zakupów itd., żeby nie musieli niepotrzebnie wychodzić z domu. Są też powiatowe centra pomocy rodzinie, organizacje kościelne i setki społecznych organizacji pozarządowych. Niech zaczną w tym współuczestniczyć. A dzieci i wnuki niech mogą spokojnie pracować i rozwijać się, zapracować na podatki potrzebne do normalnego funkcjonowania państwa, emerytury, renty i zasiłki. Na początku każdy był mniej lub więcej zaskoczony sytuacją i godził się na zakazy, po prostu psychologia. Pozdrawiam.
Pawel10.05.2020, 11:04
Skończyłem kwarantanne 5 Kwietnia. Wtedy już na stronie rządowej zamieszczona była informacja o przymusowym badaniu dla kończących kwarantanne. Oczywiście nikt takich wymazów nie pobierał i testów dla osób kończących kwarantannę nie było. To jest właśnie obraz tego jak Szumowski i jego szefowie, z perfidią i nonszalancją traktowali naród. Strzelali jak z CKM-u rozporządzeniami, karali mandatami ludzi za byle co, pilnowali nas jak gestapo getto i co? No i to, że ujdzie im to na sucho jak zawsze. Takich ch.....wych czasów nie pamiętam odkąd żyje.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl