10.05.2020, 08:12 | czytano: 3272

Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej

arch. Podhale24
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że "podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa."
W komunikacie czytamy:
"W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.

Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:
- wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;
- nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych;
- lokale wyborcze pozostaną zamknięte.
Państwowa Komisja Wyborcza w składzie:
Przewodniczący Sylwester Marciniak
Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Cieślak
Zastępca Przewodniczącego Wojciech Sych
Członkowie: Ryszard Balicki, Liwiusz Laska, Dariusz Lasocki, Maciej Miłosz, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski"

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
PAL11.05.2020, 12:16
k
Nie mogły się odbyć się ze względu na zabójcze koperty a na kopertach jak nikt zna się ,,ciecia'' osoba w państwie Ponadto tow Wiesław ,Czao i reszta tej popranej opozycji w tvn-azi nonstop grzmiała iż wybory są zagrożeniem życia dla obywateli a dziś ta sama tvn-azi oskarża pis o nieprzeprowadzenie wyborów 10 maja
k11.05.2020, 09:38
No ale jak ? Czyli te które nadrukował Sasin są do wyrzucenia? Galerie są otwarte ,to wybory mogły by się odbywać normalnie.
Szymek10.05.2020, 21:21
parawo prawem , konstytucja konstytucją a "rządzący" robią swoje , a lud śpi
Optymista10.05.2020, 14:20
Oj tam,oj tam. Oni większe głupoty robią.
radykalny Benek10.05.2020, 13:20
Państwo z dykty znowu w formie. Pogratulować pospólstwu (głównie z naszego regionu) wyboru nieudaczników.
NIEUDACZNY RZĄD PIS do DYMISJI10.05.2020, 12:28
Drugi raz wydadzą kasę na drukowanie nowych kart wyborczych!!!
Znowu za NASZE PIENIĄDZE !!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl