11.05.2020, 11:30 | czytano: 4758

Nowotarscy strażacy mają nowy samochód do ratownictwa chemicznego

Fot. Michał Adamowski
Najnowszy nabytek Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Targu to samochód średni ratownictwa chemicznego SRChem.
Samochód stanowi wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczo-Ekologicznego "Nowy Targ 1", która powołana jest na bazie właśnie JRG Nowy Targ i realizuje działania ratownicze na terenie powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego.
Pojazd zabudowany na dwuosiowym podwoziu Scania P500 przez firmę PS Szczęśniak. Posiada kabinę dwudrzwiową, dwuosobową, napęd na tylną oś, silnik o mocy 500 KM oraz automatyczna skrzynię biegów. Zabudowany ma m.in. generator prądotwórczy o napędzie hydraulicznym oraz najaśnicę teleskopową do oświetlenia terenu działań. Zabudowa została podzielona na trzy przedziały sprzętowe dwa po bokach i tylny z otwierana klapą z możliwością wejścia do środka ratownika. Wyposażony jest w bardzo dużą ilość sprzętu do działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego w tym m.in. sprzęt pomiarowy, sprzęt do poboru próbek, pompy, węże chemoodporne, zbiorniki, stację pogodową, osprzęt pneumatyczny jak kabina dekontaminacyjna, wanny wychwytowe, zbiorniki pompowane. Środki do zbierania i usuwania substancji chemicznych i innych stwarzających zagrożenie oraz wiele innego przydatnego sprzętu podczas takich działań. Z tyłu znajduje się przedział ze sprzętem ochronnym dla ratowników tj. ubrania ochrony przeciwchemicznej, sprzęt ochronny dróg oddechowych oraz miejsce do przebierania się ratowników.

Źródło: Krzysztof Batkiewicz / PSP Nowy Targ, r/ zdj. Michał Adamowski
komentarze
OSP12.05.2020, 16:12
Krzysiu nie sobie rządzi w OSP Kowaniec to mu dobrze idzie...
Romek...12.05.2020, 09:04
Do yyyrek! My jesteśmy zdyscyplinowani, to jedna z podstaw służby w PSP. Ale pan JOP ma racje, odkąd przyszedł nowy zastępca dowódcy JRG, to podzielił ludzi, chłopak z małym stażem doświadczenia a poucza I wymądrza się. Wystarczy żeby usiadł na Półce z jedna z rot i nie wiedziałby co robić. Nie szanuje ludzi, myśli ze jest wszechmogący i najmądrzejszy...
Yyyrek11.05.2020, 17:02
Oj, widzę chłopaki, że wam chyba dyscyplina w pracy nie służy :D
antyPO11.05.2020, 14:08
JOP:
Chyba komendanta w pierwszej kolejności....
z tąd11.05.2020, 13:24
Fajny.Oby rdzewiał w remizie albo ,,plątał,, się tylko po festynach.
JOP11.05.2020, 11:54
Nareszcie w Państwowej Straży Pożarnej wymieniają te stare psujące się samochody. Gratulacje dla Komendanta. Mogli by wymienić jeszcze zastępce dowódcy jednostki i było by wszystko jak należy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl