13.05.2020, 14:12 | czytano: 8076

Zniesiono kolejne ograniczenia: od 18 maja pójdziemy do fryzjera, kosmetyczki, restauracji, więcej wiernych na mszy św. (pełna lista)

Fot. Kadr z nagrania
Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Od 25 maja rząd umożliwi bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych.
Działalność gospodarcza – otwieramy salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje rząd odmraża gastronomię i salony kosmetyczne. Od 18 maja będziemy mogli:

- skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów,
- zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).
Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

OPIEKA I EDUKACJA (od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca)

Zmianie ulegnie obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

- praktyczne w szkołach policealnych,
- rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Ważne! Przedłużamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

TRANSPORT PUBLICZNY (od 18 maja)

Podwyższony został limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE (od 17 maja)

Zmniejszamy również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększymy limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Uwaga! Wprowadzono także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja umożliwiona zostanie także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KULTURA (od 18 maja)

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń.
Więcej informacji na stronie resortu kultury.

UCZELNIE (od 25 maja)

Chcemy przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:

- zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
- zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Uwaga! Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.

Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca
Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.Źródło: Kancelaria Premiera, oprac. r/
komentarze
Natalia14.05.2020, 09:37
Na reszcie!! bede mogła wrzucać moje śliczne focie na fejzbuk po każdej wizycie u kosmetyczki :) jestem taka śliczna!!:) Mam tyle lajkow ,znajomi mną sie zachwycajom i chyba wszyscy poszaleli na moim punkcie :)))
he he litości14.05.2020, 06:28
pytanie ,czy szkoły, ośrodki już zabezpieczyły się .... mają środki zabezpieczające i przyłbice dla swoich pracowników. czy zależy im na zdrowiu?
Polityczny14.05.2020, 04:02
Nie mogę zrozumieć dlaczego wszędzie pisza zniesiono,jak jeszcze tego nie znieśli,bo dopiero zniosa 18 ,
:)13.05.2020, 21:17
@1.:0))),:)))) !!!! :))) !!!
leming doskonały13.05.2020, 20:48
do : normal

Chcesz się umartwiać, Twoja sprawa, ja nie mam zamiaru. Nie strasz bo nikt się Twoich gróźb nie boi. Skoro nie dociera do Ciebie oczywista prawda, to dobrze jest się powołać na AUTORYTET Św. Jana Pawła II - bo może Jego przesłanie do Ciebie i Tobie podobnych dotrze. Zdejmij klapki z oczu, przestań się bać i zacznij racjonalnie myśleć.
4 litery z tyłu13.05.2020, 20:46
@normal.Ty nie normal. Przez Ciebie(dzięki tobie) w marcu kupiłem najdroższy papier toaletowy(pech ,brakło, nie robię zapasów) bo taki został na półkach w sklepach.Luksus w użyciu, poezja.Jak tu wrócić do normalności.
Większość bezwzględna13.05.2020, 20:42
@Leming, ty jesteś nowym Urbanem. Cytujesz Papieża, a sam jesteś żałosny.
Odczep się od papieża, bo obrażasz ludzi. Cytuj Lenina, Marksa, Engelsa.
Nam na Podhalu i w Polsce, nie jest potrzebna NOWA czerwona zraza.
Włącz myślenie. Myślenie nie boli.
Pacjent.13.05.2020, 19:39
Ciekawe kiedy,przestaną nas leczyć przez telefon.Bo to jest chore?Rozumie recepta.Ale leczenie,to jest kpina.
plandemia13.05.2020, 18:52
od jesieni powtorka jak zapowiada nierzad, Polacy,znow dacie sie oszukac>?
karaluch13.05.2020, 18:12
Dziś straciła w oczach policja. Stojąc na ścieżce rowerowej i wlepiając mandaty rowerzystą którzy jechali bez maseczki. No idiotyzm do potęgi. Panie i panowie policjanci zapraszamy do kościoła tam nikt się maseczkami nie przejmuje.
obiektywny13.05.2020, 18:09
W kościele co godzinę ponad setka osób, W Biedronce Lidlu to już nawet nie można zliczyć ile się ludzi pałęta. To dlaczego nie można otworzyć basenu w którym rzadko kiedy jest 20-50 osób na godzinę.
Waksmund13.05.2020, 17:57
No to teraz może teraz wejdę do kościoła w Waksmundzie bo tak to tylko mogły wejść jedne i te same wybrane osoby przez nową gosposię ,reszta na pole.
pracujący na całe to barachło..13.05.2020, 16:52
bo chodzi o to że to państwo jest największym fryzjerem w kraju...i nie może się doczekać ze strzyżeniem ...z podatków..
m........a13.05.2020, 16:51
Ale po co gogle?
mc13.05.2020, 16:48
Idiotyzm do potęgi. Zniewolenie ludzi...
Klient13.05.2020, 15:59
Ciekwe czy stołki rozłoża na ulicy ,jak czekanie w srodku zakazane ,
113.05.2020, 15:45
Maseczki to są dobre ale u lekarzy chirurgów podczas operacji żeby palcy nie oblizywali
Bee13.05.2020, 15:41
A ci panowie to czemu są bez maseczek, stoją ponad prawem? Innym kazują a sami nie noszą, jawnie pokazują co sami wiemy z tymi całymi nic nie dającymi razem z przyczółbicami
normal13.05.2020, 15:34
@leming ty sobie Janem Pawłem gęby nie wycieraj - jak się czujesz taki zniewolony to wyjedź do Szwecji, Niemiec itp. tam jest raj dla ciebie.
Może ciebie wirus nie rusza ale są ludzie o słabszej odporności i takie lemingi mogą im podarować wirusa niestety.
leming doskonały13.05.2020, 14:26
Wystarczyło, że górnicy zadeklarowali przyłączenie się do manifestacji przedsiębiorców w Warszawie a rządowi już zmiękła rura.

Jak powiedział Św. Jan Paweł II "Tak trzymać i nie popuszczać" i rząd za chwilę odwoła ustawę epidemiczną, zrezygnuje z maseczek.
FRYZJER13.05.2020, 14:21
Wreszcie owce ogole,hura!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl