20.05.2020, 19:59 | czytano: 7248

Radny apeluje, by obniżyć diety radnym, a wójtom pensje

NOWY TARG. Radny Wojciech Ścisłowicz zaapelował do władz gminy o przekazanie części uposażenia członków Rady Gminy i wójtów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze - przekazać szpitalowi. Zdaniem wójta, taki gest niczemu konkretnemu nie służy.
Podczas sesji Rady Gminy Nowy Targ, Wojciech Ścisłowicz pytał wójta "jakie oszczędności gmina ma zamiar poczynić, skoro wpływy z podatków będą znacząco niższe, niż sprzed stanu epidemiologicznego". - Czy są rozpatrywane indywidualne wnioski o pomoc dla przedsiębiorców? Jak gmina ma zamiar im pomóc? - pytał radny.
- Jakie oszczędności? Na razie rozmawiamy o rosnących kosztach, a nie o oszczędnościach. Musimy poczekać, nie wiemy jak się budżet zamknie. O tym, jak stoimy finansowo - będziemy wiedzieć po wakacjach - odpowiedział Jan Smarduch. Jak dodał - możliwe, że gmina będzie musiała zaciągnąć kolejny kredyt na spłatę koniecznych zobowiązań. Takie rozwiązanie wójt uznaje jednak za zły pomysł, bowiem w tym roku gmina już ma zaplanowane 20 mln kredytu.

Odpowiadając na pytanie o pomoc dla przedsiębiorców, wójt odparł, że mogą oni korzystać z rządowych programów "tarczowych". - Tam jest pomoc dla przedsiębiorców. My nie mamy na ten cel żadnych funduszy. Co się tyczy wniosków o odroczenie płatności, czy obniżenia czynszów - to na to są odpowiednie procedury: są składane wnioski i my je rozpatrujemy - wyjaśnił.

W swojej interpelacji radny Ścisłowicz zaapelował do przewodniczącego Rady Gminy oraz wójta o przygotowanie projektu uchwały obniżającej diety radnych i wynagrodzenia wójtów na okres co najmniej 3 miesięcy i przekazanie tych środków na rzecz szpitala w Nowym Targu lub innego szpitala, który leczy pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Proszę o poważne podejście do apelu. Mieszkańcy oczekują z naszej strony dawania pozytywnych przykładów - argumentował radny
- Oszczędności typu zmniejszenie diet, czy wynagrodzenie wójta to czysta propaganda. Jak będziemy mieć w budżecie 3 miliony mniej, to co nam pomoże jak 100 tys mniej zarobi wójt, a radni będą mieli diety mniejsze o "stówkę". To czysta propaganda. Ja wiem gdzie są największe wydatki i wy też to wiecie. Czy kogoś obchodzi, że trzeba zabezpieczyć dodatkowe rzeczy w szkołach i przedszkolach, gdzie mają się rozpocząć zajęcia? Różnie to będzie, bo na razie rodzice niechętnie posyłają dzieci do szkół i przedszkoli - podsumował wójt.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ups26.05.2020, 19:20
Smarduch by chciał na wszystkim oszczędzać tylko nie na wlasnej wypłacie, ciekawe to jest bardzo. Brawo Wojciechu za uświadomienie im hipokryzji!!
Tymek26.05.2020, 05:57
Na tworzyli etatów to mają problem. Ale to takie dawne praktyki. Trzeba zatrudnić kogoś, to i biurko się dostawi w pokoiku i etat jest. A po co?? No bo tak trzeba,, wspierać.. Swoich, Przerzedzić szeregi tych co to niby od 3 roków są na zwolnieniach lekarskich, , (ale gdzie indziej zarabiać mogą) Biedne... Chore.. i cwane..
Misia22.05.2020, 11:51
Może Pan Radny poda informację w jakiej wysokości ma wynagrodzenie i nagrody za ubiegły rok Pan Wierzba.Szpital w Nowym Targu jest szpitalem publicznym więc dlaczego Pan Wierzba otrzymuje tak wysokie uposażenie i nagrody? No może Pan Starosta pomoże szpitalowi i Pan Wierzba. Nie może być tak że jedni biorą bardzo wysokie wynagrodzenie za bardzo kiepskie koordynowanie publicznych placówek np.takich jak Szpitale, a mieszkańcy mają robić zbiórki pieniędzy np. na respiratory.Może NIK powinien zająć się tą sprawą.Radni też nie powinni mieć obnizonych diet. Trzeba zacząć od Pana Wierzby
koleś22.05.2020, 11:00
do mieszkaniec@
przecież nie było sesji w lutym, w marcu br. to są oszczędności (bo nie ma sesji nie ma diet ), wynaturzona kwota w pana wypowiedzi. Nauczyciele też pracują zdalnie (żałosne) i nieefektywnie? . Kilkoro dzieci w klasie nawet są przypadki w gminie że dwoje dzieci w klasie a wynagrodzenie nauczyciela za cały etat, też mi praca! i jeszcze o podwyżki wołają. Na urzędników narzekacie a bez urzędników ani rusz. Na sesji trzeba występować merytorycznie a nie chaotycznie i propagandowo(gadać dla gadania? w porządku obrad nie ma takiej pozycji)..
marta22.05.2020, 10:54
to ile ten Smarduch zarabia?
Mieszkaniec21.05.2020, 22:55
Radni dostaja miesiecznie do 2.000,00 zl diet, a podczas sesji nawet glosu nie zabieraja. Zabrac im tylko 50 % to juz jest dla gminy w ciagu 3 miesiecy 60.000,00 zl - i juz wojt by mial na srodki ochrony w szkolach i przedszkolach!!! A poza tym radni powinni dzialac w czynie spolecznym....
Grosz do grosza....21.05.2020, 16:57
"Oszczędności typu zmniejszenie diet, czy wynagrodzenie wójta..... . Jak będziemy mieć w budżecie 3 miliony mniej, to co nam pomoże jak 100 tys mniej zarobi wójt, a radni będą mieli diety mniejsze o "stówkę"..... . Czy kogoś obchodzi, że trzeba zabezpieczyć dodatkowe rzeczy w szkołach i przedszkolach, gdzie mają się rozpocząć zajęcia?....... "Panie Wójcie te zaoszczedzone 100 tys zł może Pan dać na przygotowanie oddziału przedszkolnego w jednej z szkół na terenie gminy Nowy Targ.
ol21.05.2020, 14:31
Urząd zamknięty,urzędnicy pracują co drugi dzień bo nie ma petentów,więc powinni dostawać połowę pensji albo wykorzystać swój urlop.Mają dobrze jak nikt,bo za pracę biorą pełne wynagrodzenie a robią o połowę mniej.
koleś21.05.2020, 14:12
Przecież radny- inicjator jest przedsiębiorcą to niech sponsoruje. Rząd na TVP pieniądze dał a o Polakach i ich potrzebach w pandemii zapomina? Pan radny wszędzie gdzie to możliwe o dofinansowania wnioskuje dla swojej firmy i wielce udaje społecznika , to może pomoże zrobić wniosek o dofinansowanie dla szpitala nowotarskiego i to byłoby racjonalne działanie a nie narzucać swojej idei bez konsultowania z radnymi. Propaganda i hipokryzja w pana wypowiedzi; panie radny.
Broda21.05.2020, 12:45
Przecież to są ludzie bez honoru. Czego Wy od nich oczekujecie?
Mietek z fabryki kredek21.05.2020, 12:36
rząd się wyżywi ?? - darmozjady urzędnicze wstydu za grosz nie mają a żyją z naszych podatków
Marek G21.05.2020, 11:57
Planowanie ?..Jamróz to jeszcze wójt bo już nie długo się skończy i będzie trzeba rękawy podwinąć i do roboty prawdziwej się udać. Władza i dobra posadka pójdzie w odstawkę. Nadal mam nadzieję że wójt i rada pokaże że oni też część swojego uposażenia przez jakiś czas przekażą na szczytny cel w walce z covid-19. Paweł będąc wójtem na pewno by tak uczynił jak również rada gminy bo w tamtym czasie była jedność i zgoda. A obecnie to kłótnie i krzyki na sesjach i wypominanie sobie wzajemnie. To tak na marginesie.
ekwiwalent za nieróbstwo21.05.2020, 11:11
A potem jeszcze wystąpią o ekwiwalent za niewykorzystane urlopy ? Teraz powinni wykorzystywać urlopy wypoczynkowe jak nic nie mają do roboty ?
widżę koryto na horyzoncie21.05.2020, 11:09
Gdyby byli normalni , to już dawno powinni stanąć na wysokości i wystąpić z takim wnioskiem , a nie dopiero teraz . Zachłanność niby społeczników tych ludzi nie zna granic, a rzekomo społecznie pracujących dla społeczeństwa . To niby dla czego się trak garną do tych społecznych koryt ???
Zrobić.21.05.2020, 10:25
A tym radnym co mają biznesy to całkiem zabrać, do polityki nie idzie sie po pieniadze, przypominam !!!
2mann21.05.2020, 09:50
Zlikwidować Senat i starostwa, to by były prawdziwe oszczędności.
planowanie?21.05.2020, 09:21
Marek G....Jamróz to Wójt zasiadający w loży ekspertów powołany przez UM jak sam stwierdził na sesji .Rada zaś to wybitni znawcy z dziedziny ustalania prawa lokalnego znający perfekcyjnie tematykę zarządzania .Wydaje się że branie przez Gminę przykładów przy tak ogromnej wiedzy, uważam za zbyteczne.Samorządy mają fikcyjne budżety czy nie czas o tym głośno powiedzieć ?Kłopoty finansowe przykład, no właśnie ostatnia sesja Gminy Łapsze polecam.......i wszystko jasne!!!!!!!!!
Ja21.05.2020, 09:08
Ku...dopiero????????? pracownikom od razu obniżono wynagrodzenia w niektórych firmach! SKANDAL !
plandemia21.05.2020, 08:39
bardzo dobrze , niech zyja za minimalna krajowa ,wtedy moze zaczna myslec dlaczego tak jets jaki powod ?
świadomy obserwator21.05.2020, 07:45
Pan Ścisłowicz będąc przedsiębiorcą uważa, że jemu się wszystko należy,że całe społeczeństwo powinno na niego pracować.Według jego rozumowania zabierać wszystkim a dawać Jemu, bo on jest biznesmenem więc jemu się wszystko należy.Pandemia dotyka wszystkich bez wyboru!!!!!
Oburzony wyborca21.05.2020, 07:24
Co ci radni robia w tych gminach?? Wielkie NIC!!!! A Kase biora nie wiem za co??!!!!
Obywatel21.05.2020, 05:41
Praca w samorządzie. to podobno praca społeczna,,, a tu mówić o pieniądzach, no, no.. , Tak się nie godzi Panie radny, przecież urząd jest dla mieszkańców Szanowni Państwo. I.. musi służyć pomocą,, a tu jak to ciąć już i tak niskie uposażenia, no z czego? ,, Czego,?
Demokrata20.05.2020, 22:58
Zgadzam się z panem Radnym Ścisłowiczem. A cóż takiego niezwykłego robią Ci Wójtowie. ? Bardzo dobrze , że wprowadzono kadencyjność. Proponuję jeszcze wprowadzić kadencyjność dla posłów i senatorów, no i dla starostów. Dwie kadencje to jest absolutnie dość ! W Polsce nie brakuje ludzi mądrych i z inicjatywą. Ja rozumiem, że po dwóch kadencjach wójtowania (posłowania, senatorowania, starostowania) człowiek się wypala i tak sobie (najczęściej) trwa na swoim dobrze płatnym stanowisku, które otaczają opłacani sowicie z publicznych pieniędzy dworzanie. No ten i splendor ! Politycy to uwielbiają. To jest chore.
czytelnik na 10220.05.2020, 21:41
Co za głupota.dzisiaj wójtom.radnym a jutro wszystkim po kolei. W 2008 w czasie kryzysu nikt nikomu nie zabierał. Za to płacimy jako społeczeństwo aby dobrze rządzili i z tego ich będziemy rozliczać,
Wynagrodzenia są za pracę to nie nagrody i nie dajmy sobą manipulować.
M20.05.2020, 21:34
No akurat dadzą a za co się będą bujać po wczasach
Marek G20.05.2020, 20:51
Jamróz wójt gminy Łapsze Niżne i cała rada gminy niech weźmie przykład wcześniej z gminy Kościelisko a teraz z Pana radnego Ścisłowicza. Pokażcie klasę i zróbcie to !
Edek20.05.2020, 20:31
Na jaki szpital czy Pan Radny jest może kolega Pana Dyrektora? Przecież Szpital jest z naszych podatków utrzymywany i przez ministerstwo ta są poprostu kpiny... Przekazują na TVP 2 miliardy a szpitale mają zbierać darowizny?????
Jano z Orawy20.05.2020, 20:29
Radni jak zwykle bez pomysłu - bezradni kto was wybrał .
300 tys mniej20.05.2020, 20:19
To w gminie Nowy Targ mozna posłać dzieci do szkoly?
to znowu Ja20.05.2020, 20:19
a radny niech nie wystepuje o rekompensaty do UP i Starostwa oraz ZUS
Orawiok.20.05.2020, 20:07
Wójtom czy Burmistrzom to przynajmniej o połowę za to siedzenie jak myszy pod miotłom ale to wszystkim w całym powiecie nowotarskim .
Jaka tu była pandemia sześciu chorych to żarty.
plandemia20.05.2020, 20:06
a szpital byl zamkniety wiec do czego chcecie przeznaczyc te pieniadze?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl