27.05.2020, 15:03 | czytano: 5240

Podhalańska gmina apeluje do władz państwa ws. śmieci. Radni chcą m.in. wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe i puszki po napojach

Rada Gminy Nowy Targ przyjęła rezolucję ws. zmiany prawa w zakresie gospodarki odpadami. Samorząd postuluje m.in. wprowadzenie obowiązku przyjmowania przez np. sklepy butelek szklanych, plastikowych i puszek z napoi. - Wprowadzenie kaucji za zwrot opakowań spowoduje, że odpady nie będą wyrzucane do pojemników - uważają radni.
- Naszym zdaniem zmiany powinny iść w kierunku zatrzymania kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów ponoszonych przez mieszkańców – mówił na sesji przewodniczący Wiesław Parzygnat, który przedstawił projekt rezolucji skierowanej m.in. do parlamentarzystów i Rady Ministrów RP.
- Koszty jakie ponoszą mieszkańcy, w związku z zagospodarowaniem odpadów cały czas rosną. Samorząd przy obecnym stanie prawnym nie ma na to większego wpływu. Z drugiej strony odpowiada on za całość zadań związanych z ich odbiorem - wyjaśniał. Rada gminy apeluje o obniżenie stawek opłat za korzystanie ze środowiska. Opłaty te mają bezpośredni wpływ na podniesienie cen zagospodarowania odpadów. W naszym przypadku wysokość stawki za odbiór śmieci zbliża się do poziomu jeszcze akceptowalnego społecznie – czytamy w rezolucji.

Rada gminy apeluje też o nałożenie ustawowego obowiązku na przedsiębiorców przyjmowania odpadów typu butelki szklane, butelki plastikowe oraz puszki metalowe. - Na dzień dzisiejszy zasady obrotu butelkami szklanymi ustalają producenci i sprzedawcy tych produktów. Dla pozostałych odpadów typu butelki plastikowe i metalowe brak prawnych uregulowań w tym zakresie. W przypadku części butelek szklanych producenci i sprzedawcy ustalają kaucję , która następnie staje się elementem umowy sprzedaży między sprzedawcą a konsumentem. Rada gminy apeluje aby uregulowania w tym zakresie były odgórne, ustawowe i polegały na wprowadzeniu obowiązkowego, specjalnego oznakowania. Spowoduje to sytuację, że wszystkie odpady typu butelki szklane plastikowe i puszki będą przyjmowane za opłatą – przekonują radni. - Opłaty powinny pokryć koszty wytwarzania i recyklingu danego odpadu. Obecnie wszelkie opłaty za odpady są pokrywane z kieszeni konsumenta , a nie producenta, co prowadzi do niekontrolowanej ich produkcji. Wprowadzenie kaucji za zwrot opakowań spowoduje, że odpady nie będą wyrzucane do pojemników, bo zdecydowanej większości mieszkańców nie będzie się to opłacać. Efektem takiego działania będzie wzrost odzysku surowców wtórnych, a co za tym idzie – ograniczenie produkcji odpadów. A na tym z wielu oczywistych względów nam wszystkim zależy – kończą.

Rezolucja została przyjęta jednomyślnie.

r/
zobacz także
komentarze
optymistka28.05.2020, 13:50
Dobry pomysł z kaucjami. Tylko, że podejrzewam usłyszą w odpowiedzi stare dobre nie da się.
nie ślepy28.05.2020, 13:23
Wydaje mi się, że problem tkwi w cenach skupu różnych odpadów segregowanych nadających się do ponownego przerobu a nawet do ponownego użycia!? Ludziom się po prostu to teraz nie opłaca! Gdyby było inaczej wszystko byłby wyzbierane! Pamiętam, jak wiele lat temu odwiozłem pomyte butelki i słoje do skupu, gość powiedział..." jaka piękna stłuczka...i na moich oczach wszystko zostało pobite! A ja za kilka worów takiej "pięknej stłuczki" nawet na paliwo nie uzbierałem! Od tego czasu co sam ponownie nie wykorzystam ląduje w koszu!
fred28.05.2020, 05:20
To każdy sklep powinnien juz teraz przyjmować folie i bytelki plastykowe to on sprowadza napoje i wszystko pakuje do reklamówek to sklepy sa winne ze te smieci są wszędzie po rowach
avivat27.05.2020, 23:41
Super! Dobrze jednak, jakby wróciły butelki szklane tak jak to było dawniej, i przede wszystkim jako standard - używanie siatek materiałowych. Plastik powinien odejść w zapomnienie.
Zdzichu27.05.2020, 20:31
Jakoś nie widzę w sklepach napojów w szklanych butelkach. Druga sprawa jak wprowadzą kaucję od plastiku to i śmieci muszą potanieć.
Optymista27.05.2020, 18:28
Większa część społeczeństwa chce kaucji za opakowania, ale problem tkwi w myśleniu rządzących (bez względu na opcję) oni mają to gdzieś.
Kaucja za te opakowania powinna być na poziomie od 1,20 do 2,00 PLN i to powinno być już od kilkunastu lat
venti76727.05.2020, 17:42
Radni apelują o kaucje, o zwroty opakowań,a czy nie można by było przed każdym sklepem wielkopowierzchniowym ustawić automat do zbioru opakowań ???? a w zamian niech automat wydaje kwitek który upoważnia nas do zakupu produktu w danym sklepie na którym się takowy pojemnik znajduje i problem rozwiązany.
Maszyna sama segreguje opakowania a firma sprzątająca odbiera gotowe i posegregowane śmieci.Czemu się nie uczymy od Austriaków, Szwajcarów,Niemców ,Słowaków????? u nich się to sprawdza!!!
A tak na marginesie tutaj jest walka o butelki czy plastikowe butelki a lodziarnie pakują lody na wynos do woreczka i papieru PARANOJA!!!!
darko27.05.2020, 17:27
za komuny był skupy butelek szklanych , komu to przeszkadzało , dzieci i nie tylko butelki zbierały i miały na swoje wydatki , a teraz jak nie ma to da w trąbę koledze albo jakiemuś dziadkowi i też ma tylko że cudzym kosztem
88827.05.2020, 17:17
Ja bardzo chętnie kupię butelki i transportery z piwa.butelka 0,50gr. A skrzynka pusta bez butelek 8zl.
bibi27.05.2020, 17:02
Super pomysł. Kaucja jednak powinna być na tyle duża żeby ludzie opakowania oddawali. Jeżeli to będzie 20 gr. to mało kto pofatyguje się do sklepu ze zwrotem. Widać to po ilości butelek zwrotnych po piwie w śmietnikach.
baciok@27.05.2020, 16:46
Rządzący obecni jak i rządzący dawniej mają i mieli to w głebokim poważaniu.
Sam Pan Prezydent powiedział że ceny śmieci to wina samorządów.
A ja wierze naszemu Przezydentowi i Prezesowi. ( tu szeroki uśmiech na mojej facjacie)
Kierownik skupu27.05.2020, 16:16
A może by tak uruchomić punkt skupu ? A za wurzucanie karać- ale realnie
oli27.05.2020, 16:03
Butelki po piwie można oddać więc po sokach też.
sedes27.05.2020, 15:23
Jesteśmy zacofanym krajem odnośnie recyclingu.
k27.05.2020, 15:08
A my chcemy przywrócenia szklanych butelek na wodę mineralną,napoje ,mleko ,kefiry i śmietanę!!! A nie pchać nam na siłę te plastikowe g.......a do których jesteśmy przymuszani siłą rzeczy! Firmy produkujące plastik powinny być pozbawione wszelkiego wsparcia na jakikolwiek rozwój. A jest zupełnie odwrotnie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl