29.05.2020, 17:35 | czytano: 4158

Obchody stulecia zgromadzenia sióstr Urszulanek

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. - Zgromadzenie sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego zrodziło się sto lat temu z umiłowania Polski i serca Jezusa Konającego. Te dwie miłości złączyły się ze sobą w życiu św. Urszuli Julii Ledóchowskiej. Te dwie miłości stanowią charyzmat zgromadzenia" - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na Jaszczurówce, gdzie odprawił mszę św. w stulecie powstania zakonu.
Po jubileuszowej mszy, "Przełożona Generalna m. Beata Mazur z Markiem Szalą, projektantem i wykonawcą figury z brązu św. Urszuli, dokonała symbolicznego jej odsłonięcia, a ks. arcybiskup poświęcił siedzącą na ławeczce figurę św. Matki Urszuli. Uroczystość uświetniła nam kapela góralska. Mimo przelotnego deszczu i pochmurnej pogody pod Tatrami na Jaszczurówce zakwitły słoneczniki, a serca nasze wypełniła radość i wdzięczność za św. Matkę Urszulę, za Zgromadzenie i za wszystkich, których Pan stawia na drogach naszego życia" - relacjonują siostry Urszulanki.
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi - zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską w 1920 r. Siostry organizowały przedszkola, szkoły, domy dziecka, internaty dla młodzieży szkół średnich i domy akademickie. Prowadziły także kursy zawodowe dla dziewcząt, świetlice i czytelnie dla dzieci i młodzieży. Obecnie swoją działalność prowadzą m.in. na Ukrainie, w Argentynie, Brazylii, Tanzanii, Rosji czy na Filipinach.

Podstawowym działaniem apostolskim zgromadzenia jest wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży oraz pomoc ubogim.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
zmiana30.05.2020, 00:27
Panie Marku Szala.Jesteś jedynym(chyba pierwszy) artystą na Świecie gdzie Święty, figura, się uśmiecha.Wreszcie Bóg nie będzie smutny.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl