02.06.2020, 10:37 | czytano: 5353

Dwóch obywateli Iraku zatrzymanych w Chyżnem

Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej
Dwóch mężczyzn narodowości irackiej, zostało zatrzymanych na przejściu granicznym w Chyżnem. Jechali kradzionym samochodem do Warszawy.
W niedzielę około godziny 2 w nocy, na teren przejścia granicznego w Chyżnem podjechał Seat Alhambra na austriackich numerach rejestracyjnych. Podróżowało w nim dwóch cudzoziemców pochodzenia irackiego. Mężczyźni w wieku 45 i 49 lat przebywali legalnie w Europie. Jeden z nich posiadał niemieckie zezwolenie na pobyt, drugi zdobył obywatelstwo szwedzkie.
Cudzoziemcy tłumaczyli, że jadą w sprawach biznesowych z Włoch przez Słowenię, Węgry i Słowację do warszawskiej firmy produkującej żele antybakteryjne, której jeden z mężczyzn jest współwłaścicielem. Podczas kontroli granicznej okazało się jednak, że cudzoziemcy sprawy biznesowe będą musieli odłożyć na później. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem ustalili, że pojazd którym podróżowali widnieje w bazach danych INTERPOLU, jako skradziony w Austrii 25 lutego tego roku.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani i przewiezieni do Placówki SG w Zakopanem. Tam jeden z nich wyjaśnił, że samochód nabył w Wiedniu od znajomego Syryjczyka za kwotę 1650 Euro. Nie spisywał jednak żadnej umowy oraz nie posiadał żadnego dowodu zakupu pojazdu. Obcokrajowcy byli zdziwieni, ze przemierzyli pojazdem całą Europę, a zatrzymani zostali dopiero na Podhalu.

Mężczyźni zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa paserstwa. Dodatkowo 49-latkowi, który nabył skradziony pojazd, na poczet przyszłych kar zatrzymane zostały środki pieniężne w wysokości 500 Euro. Skradziony samochód o szacunkowej wartości ok. 10000 zł został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem, do czasu przekazania stronie austriackiej. Następnie, po konsultacji z Prokuratorem Rejonowym w Nowym Targu, cudzoziemcy zostali zwolnieni.

Źródło: KOSG, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Brawo KOSG02.06.2020, 23:26
Bardzo dobrze działają. Za ich wkładem nie mamy uchodźców i wirusa. Powinni dostać nagrody pieniężne.
Radek doskonały02.06.2020, 21:42
Z tego co widzę to nie chyzne tylko winiarczykowka
Greg02.06.2020, 17:31
Do "fan politycznej propagandy" - jak widać w powyższym artykule to wcale przestępcy nie poruszają się po Europie bezproblemowo. Jakby nie było schengen to stał byś po kilka godzin na każdej granicy...lepsza idea?
nie ślepy02.06.2020, 17:20
Ma się rozumieć, że po wciśnięciu kitu wyszli wolno, żeby sobie ukraść następny samochód...bo do Warszawy jadą "biznesmeny"! Brawo! Na ten następny też umowy kupna ma się rozumieć nie "spiszą"...
czytelnik02.06.2020, 14:30
"górol", przyznaj ze porostu to nie tobie ukradli auto tylko sąsiadowi więc porządne chłopy, jakby tobie by coś zrobili lub ukradli to byś pierwszy wołał o pomstę do nieba i czekał na Policje i nr 112 miał przy uchu...dobrze gorol, że Polska leży w Europie bo tak to byś nic wspólnego z Europą nie miał ....z twoją mentalnością :)
Szary02.06.2020, 13:47
Do "góral" =Nie bądż Pan ignorantem ,Nasze służby dbają o nasze bezpieczeństwo. Gdyby się okazało ,że coś wysadzili ci " businesmeni" to dopiero byś Pan narzekał .Czujność i prawo ,to definicja bezpieczeństwa obywateli.
górol02.06.2020, 12:23
a co ci Ci niby przestępcy zrobili .Najlepiej się zamknąć jak Białoruś .Polski naród ma mentalność ruską i nigdy z niej nie wyjdzie .Do Europy sie nie przyzwyczają nigdy .Ot taki zadufany naród.Wstyd za takich niby europejczyków .
fan politycznej propagandy02.06.2020, 10:54
i to jest właśnie minus schengen, przestępcy mogą się po europie poruszać bez żadnych problemów...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl